אורי זר אביב

1927 - נולד בלייפציג בשם ליאו אלכסנדר אינזלסבכר. את שם המשפחה קיבל מאיש הלגיון הצרפתי שהתחתן עם אמו אדית האובן.

1936 - עלה ארצה עם קרובי משפחה רחוקים והתחנך כילד חוץ בקיבוצים ובמושבים.

1949 - הצטרף ללהקה הצבאית "כרמל" של הפלמ"ח, בתחילה כפועל במה ואחר כך כזמר.

1950 - הצטרף לבית הספר הדרמטי של התיאטרון הקאמרי ובו שיחק בין היתר בהצגות "מלכת שבא", "הקיצו ורננו" ו"תעלולי נאסר א-דין".

1954 - שיחק בסרט "גבעה 24 אינה עונה".

1955 - פגש את שושיק שני בבית ספר למשחק.

1957 - עזב את הקאמרי והתחתן עם שושיק שני. הקים את "שלושת המיתרים" עם הזמרים שמעון ישראלי וצבי בורודו. השלישייה, שנקראה גם "טריו ערבה", הופיעה ברחבי אירופה. בין שירי הרועים שביצעה נמנים "שדמתי", "בוקרי לכיש" ו"שיר הבוקרים". שארל אזנבור חימם את המופע שלהם באולם "אולימפיה" בפאריס.

שני ולביא בשנות ה-60. חזק כמו אריה

1958 - חזר ארצה והחל להופיע ב"מועדון התיאטרון" בתל אביב עם שירים חדשים ובהם "שיר ההד" (שירו הראשון של הפזמונאי יעקב שבתאי), "הקטר 70414" ("שיר הקטר" של חיים חפר) ו"הסלע האדום" (שנאסר לשידור ברדיו, שמא יעודד ישראלים לצאת לפטרה).

1959 - הוציא אלבום ראשון שכלל שירים שביצע ב"מועדון התיאטרון" ונהפך ללהיט. השתתף ביותר מ-600 הצגות של "אירמה לה דוס" בברודוויי והשתתף בהקלטת אלבום משירי המחזמר.

1963 - חזר ארצה והעלה עם שני את ערב המערכונים "הוא והיא", שכתב וביים אפרים קישון. המופע הועלה כ-300 פעמים וכלל את המערכונים "הילדים", "דרבנו גרשום" ו"כרמלה".

1965 - השתתף עם שני בהצגת הילדים "עוץ לי גוץ לי", שהועלתה בקאמרי ובמופע משירי ברטולט ברכט. שיחק בסרט "חור בלבנה" של אורי זוהר ובמחזמר "המלך ואני" לצד רבקה רז.

שלישיית המיתרים, 1957צילום: מתוך הספר "אני אשיר לך"

1967 - אחרי מלחמת ששת הימים יצא במופע "לצה"ל באהבה" שכלל את השירים "שוב לא נלך" ("ראי רחל ראי"), "מכתב לגיורא" ו"אל הגבים".

1968 - הוציא את האלבום "לאוגדת הפלדה" שכלל את השירים "קרב רפיח" ו"מי שחלם". משחק בסרטו הראשון של מנחם גולן "999 עליזה מזרחי". בשנתיים הבאות ישחק בסרטים נוספים של גולן ובהם "מרגו שלי", "לופו" ו"הפריצה הגדולה".

1971 - הוציא את האלבום "שיר הוא לא רק מלים" שכלל את "היה או לא היה", "שיר סתיו" ("כל הנחלים הולכים לים"), "למה לא אמרת לי" ועוד.

1973 - הוציא את "מתש"ח באהבה" שהוקדש לשירים מתקופת מלחמת השחרור. את שיר הנושא הלחין שלמה ארצי למלים של חיים חפר. הופיע עם שני בהבימה בהצגה "הו הו יוליה", שכתב וביים אפרים קישון והצליחה מאוד גם בגרמניה ואוסטריה.

1974 - הופיע בתוכנית "משירי תנועות הנוער", שנהפכה גם לאלבום מצליח ("קסם על ים כנרת", "במזרח זורח ורד" ועוד).

1975 - הוציא את האלבום "דיוקן" שכלל את "זה קורה", "לא אורחת גמלים" ועוד.

1977 - שיחק בסרט "מבצע יונתן" של מנחם גולן.

1978 - הקליט את אלבומו "אני אשיר לך שיר" שכלל את "נועה" ואת "שחקי שחקי". באותה שנה הקליט עם "שוקולד, מנטה מסטיק" את האלבום "שירי הצ'יזבטרון".

לביא בסרט "מבצע יונתן" של מנחם גולן, 1977צילום: מתוך הספר "אני אשיר לך"

1980 - הוציא את האלבום "אריק לביא שר בעיבודים של מתי כספי" ובו שר עם שני את "חזק כמו אריה" ו"גיל חזר מחו"ל". השירים הבולטים באלבום היו "לא גומר ת'חודש", "שיר ערב" ("מסתבך והולך"), "עץ הרימון".

1982 - הוציא את האלבום "קרוב לפנות בוקר".

1984 - הוציא את תקליט שדרים ובו השירים "כנרת" של אלכסנדר פן ומרדכי זעירא, "אהבה אחרונה" של חיים חפר ויגאל חרד ו"אביר צידון", שכתב יעקב רוטבליט והלחין שלמה ארצי.

1986 - שיחק במחזמר "גבירתי הנאווה" ובסרט "השיגעון הגדול".

1987 - השתתף בגרסה העברית של המחזמר "אירמה לה דוס", לצד חנה לסלאו ומשה בקר. הופיע בסרט "המובטל בטיטו". הקליט את השיר "כל החלומות" שכתב בעצמו ללחן של דוד קריבושי. את השיר ביצע לביא עם בתו הבכורה, נועה.

1988 - יצא במופע יחיד, "כל החלומות", שגם הוקלט באלבום כפול בעיבודו של גיא מרוז.

1994 - שיחק במחזמר "הקוסם", שכתב וביים אורי פסטר על פי ספרו של ל' פרנק באום. הקליט שני שירים פרי עטו ובהם "בין כפר יהושע לנהלל" שהופיעו רק בתקליטי שדרים.

1997 - התארח בתוכנית הטלוויזיה "לילה גוב" בערוץ 2 וביצע עם גידי גוב את "שיר ההד", שנכלל באלבום המשולש משירי התוכנית.

לביא ושני ב"המסעדה של וולי", גרמניה 1994צילום: מתוך הספר "אני אשיר לך"

1998 - הופיע לצד נעמי שמר במופע לכבוד שנת היובל למדינה. יצא האלבום הכפול "אתה ישראלי - תש"ח עד תשמ"ח" ובו ממיטב שיריו.

2003 - זכה בפרס מפעל חיים מטעם פסטיבל "ימי זמר" בחולון.

2004 - הקליט את שירו האחרון "דרכי שלי", שתירגם על פי "My Way" ובו שר את סיפור חייו. השיר יצא באלבום אוסף של אילן בן שחר ונכלל באלבום אוסף "בדרכי שלי - הקלטות נדירות" בעריכת נחום היימן. הקליט את שירו האחרון, "קוטפי הקפה", בגרסה אלקטרונית לאלבום של להקת "היונים" (אלי אברמוב, יואב שדמה וגיא אסיף) שיצא רק אחרי מותו. לביא מת ביוני בבית החולים בילינסון, שם היה מאושפז עקב מחלת לב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ