ביקורת

ההופעה של רובין היצ'קוק: זניחה אך מרנינה

המוסיקאי האנגלי הוותיק ולהקתו "Venus 3" לא המציאו את הגלגל אבל בהחלט סובבו אותו בתנופה ובכישרון

בן שלו
בן שלו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בן שלו
בן שלו

כשמוסיקאי ותיק מהדרג העליון בא להופעות בישראל בפעם הראשונה, ומגיח פתאום בגופו הלא צעיר מתוך תקליטיו הישנים, ההופעה שלו מייצרת בדרך כלל חוויה אמנותית עזה מאוד. כשהוא מגיע לישראל בפעם השנייה זמן קצר אחרי הביקור הראשון, העניינים נכנסים לשגרה מסוימת, מהנה ככל שתהיה. כך קרה בשנים האחרונות עם ג'ו ג'קסון הגדול וגרג דולי הנהדר, וכך קרה בסוף השבוע שעבר עם המוסיקאי האנגלי הנפלא רובין היצ'קוק.

היתה מעולה, גם מפני שהיא היתה מפתיעה. היצ'קוק ניגן ושר סולו, ואף שהפורמט הזה כופה בדרך כלל מגבלות רציניות, היצ'קוק הצליח לברוא עולם שלם בעזרת גיטרה אקוסטית, אינטליגנציה עילית, חוש הומור חד, לב גדול ומלודיות מנצחות. בקיצור, ההופעה שלו קיימה יותר מכפי שהבטיחה.

יכול להיות שדבר דומה קרה בהופעת הסולו של היצ'קוק בביקורו הנוכחי בישראל (היא התקיימה ביום חמישי שעבר), אבל ההופעה שלו במוצאי שבת, עם להקתו "Venus 3", קיימה בדיוק את מה שהיא הבטיחה. והיא הבטיחה, באופן מוצהר, דבר די צנוע. זמן קצר אחרי תחילת ההופעה היצ'קוק אמר לקהל שהמוסיקה ש"Venus 3" מנגנת היא מה שהוא כינה "Beatle music", כלומר מוסיקה שמבקשת לבטא בנאמנות את הערכים הבסיסיים של הביטלס ­בעיקר מנגינת זהב, הרמוניות קוליות ודינמיות קצבית ­ וכמובן לא מתיימרת להגיע לקרסולי המקור.

היצ'קוק בבארבי בת"א. הצדעה מדויקת ל"מוסיקה הטובה מפעם"צילום: דניאל צ'צ'יק

למעשה, אם לשפוט על פי המימוש של הצהרת הכוונות, היצ'קוק היה צריך לומר "music Beatle and Byrds", מפני שבנוסף לגוון הביטלסי המובהק היה בשירים של "Venus 3" גם צבע פולק-רוקי ברור של להקת ה"בירדס", שנבע בראש ובראשונה מהנגינה של פיטר "ניגנתי-בלהקה-הכי-גדולה-בעולם-ועכשיו-אני-נהנה-להופיע-מול-400-איש" באק בגיטרה חשמלית בעלת 12 מיתרים.

עשרים הדקות הראשונות של ההופעה היו פושרות למדי, צנועות במובן הלא טוב של המלה, אבל ברגע שהיצ'קוק, באק, הבסיסט סקוט מקופי והמתופף ביל ריפין ייצבו את התדר שלהם, התחילו לנגן כמו שהם יודעים (הו, הצריבה החשמלית הרזה שבאק הפיק מהגיטרה שלו!) וביצעו שירים שלא ממציאים את הגלגל אבל מסובבים אותו בתנופה וכישרון וחיוך גדול, הצניעות העניינית נהפכה מחיסרון ליתרון.

זאת היתה הופעה בלתי חשובה בעליל, זניחה אפילו, אבל היא היתה כל כך מרנינה, כל כך משמחת, כל כך מהנה. בעולם שמצדיע עד מיאוס ל"מוסיקה הטובה מפעם", זאת היתה אחת ההצדעות הכי מדויקות ונכונות.

הפתעה מרעישה, מטלטלת, נרשמה כשהיצ'קוק ושות' חזרו להדרן וניגנו, מכל השירים בעולם, את "Eight miles high" של ה"בירדס". מאיפה הם הביאו את זה? ההפתעה נהפכה להלם מוחלט כשהשיר הבא שבוצע היה "ve got a feelin'I" של הביטלס. שני השירים, ובעיקר זה של ה"בירדס", נוגנו בצורה מענגת עד בלי די, והחגיגות לציון 25 שנה לאוזן השלישית, שבמסגרתן "Venus 3" באה לישראל, הסתיימו באקורד מצלצל ונהדר של גיטרת 12 מיתרים.

רובין היצ'קוק ו"Venus 3". הופעה במסגרת חגיגות 25 שנה לאוזן השלישית. בארבי תל אביב, 24.2

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ