אקו"ם תובעת מיליון שקלים מ"כל אל-ערב" בטענה להפרת זכויות יוצרים

אורי זר אביב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורי זר אביב

ארגון זכויות היוצרים אקו"ם תובע מיליון שקלים מחברת "כל אל-ערב", אחת מגופי התקשורת הערבים המובילים בישראל, בטענה שהפרה את זכויותיהם של היוצרים החברים בו. לטענת התובעים, החברה לא שילמה תמלוגים עבור היצירות שהשמיעה, וכן אפשרה לכאורה לגולשי אתר האינטרנט שלה להוריד למחשביהם עותקים פיראטיים של יצירות על מנת לעשות בהן שימוש ללא הגבלה.

את התביעה הגישה אקו"ם בשיתוף עם האגודה הצרפתית Sacem, האחראית על שמירת זכויות יוצרים של אמנים ערבים רבים מכל העולם, בהם לא רק מוזיקאים פעילים שחתומים בה, אלא גם אמנים קלאסיים דוגמת אום כולת'ום ופאריד אל-אטרש (באמצעות יורשיהם).

בעקבות התביעה הוציא שופט בית המשפט המחוזי בחיפה ד"ר עדי זרנקין צו מניעה זמני האוסר על חברת "כל אל-ערב" ועל בעליה, אנשי העסקים מוסא ועיסא חסאדייה, לעשות שימוש כלשהו ברפרטואר המוזיקלי המנוהל בידי אקו"ם. בנוסף לכספי הפיצויים, מבקשות אקו"ם ו-Sacem גם צו מניעה קבוע נגד הנתבעים.

צו המניעה הזמני מופנה במיוחד לפעילות במסגרת אתר האינטרנט של "כל אל-ערב" בעקבות הטענה כי הוא "משמש במה להפרת זכויות יוצרים באופן בוטה. אתר האינטרנט כולל מעל ל-800 וידיאו קליפים, מעל לעשרת-אלפים יצירות מוזיקליות, מאות סרטים ומאות סדרות טלוויזיוניות", כתבו התובעים. אחת הטענות הבולטות בתביעה לגבי תשלומי התמלוגים מופנית להשמעת מוזיקה בערוץ הרדיו של האתר.

עוד נכתב בכתב התביעה ש"כל גולש לאתר האינטרנט, יכול להוריד את העותקים המפירים של היצירות המוגנות למחשבו האישי ולעשות בהם שימוש ללא הגבלה, או רישיון מטעם המבקשות, או תשלום תמורה כלשהי לבעלי זכויות היוצרים".

בתגובה לתביעה כינה אותה מנכ"ל "כל אל-ערב" פאיז אשתיווי "תביעת סרק". הוא ציין כי בתביעה נכללו 20 יצירות בלבד וכי בעבר תבעו אקו"ם אתר ערבי מתחרה ל"כל אל-ערב", אך זו נמשכה בסופו של דבר. הוא הוסיף כי התביעה הנוכחית נועדה להרתיע אתרים קטנים אחרים.

"אקו"ם מייצגת את כל היוצרים מכל המגזרים, ועל כן כל גוף מדיה המפר את חוק זכויות היוצרים נמצא על הכוונת שלה", אמר מנכ"ל החברה, יוריק בן דוד. "הבעלים של 'כל אל ערב' עושה זאת באופן עקבי ובוטה והגיע שעתם לתת דין וחשבון על כך ליוצרים שנפגעו מפעילותם", הוסיף. ל"הארץ" אמר בן דוד כי האמנים, המגיעים ממדינות רבות ושלטענתו זכויותיהם מופרות על ידי "כל אל-ערב", מוכרים בעיקר למגזר הערבי בישראל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ