דירוג |

אלבומי הביטלס, מהטוב לטוב יותר

חגיגות ה-50 לאלבום הראשון של הביטלס יתחילו רק בשנה הבאה, אך NME מרהיב עוז כבר עכשיו ומדרג את אלבומי הלהקה הבריטית ההיסטורית

ליטל לוין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ליטל לוין

אדם יודע שהוא הולך לחטוף ומקדים למעשיו הצדקה עצמית: "איך אפשר לדרג את תוצריה של הלהקה הטובה בעולם?", כותב טים צ'סטר מ-NME, שבועון חדשות המוסיקה שמתפרסם מאז 1953. הוא עונה לעצמו שאי אפשר ואולי לא כדאי, וגם כך הדירוג ישתנה בכל פעם שתחשוב עליו מחדש. ובכל זאת הוא מרהיב עוז ועושה את זה, ומדרג את אלבומי הביטלס מהכי פחות טוב להכי טוב. הוא הנה בחירותיו. בבקשה להסתער: a splendid time is guaranteed for all.

12. Let it Be (1970)

כשהאלבום האחרון של הביטלס יצא כתבו עליו באן-אם-אי: "אם זה יהיה אלבומם האחרון של הביטלס, הוא ישמש כתובת מצבה חבוטה, סוף עצוב ואומלל לפיוז'ן מוזיקלי שמחק וצייר מחדש את פני הפופ". צ'סטר: "40 שנה אחר כך - משהו השתנה"?

צ'סטר יקר, "דיג א פוני", "איי מי מיין", "אקרוס דה יוניברס", "הדרך הארוכה והמתפתלת" הם שירים עצובים ולעתים אפלים –אבל "לט איט בי" ראוי למקום גבוה יותר. הדירוג הזה מתקבל על הדעת רק אם בעיטתו של האלבום האחרון לסוף הרשימה אינה אלא מעשה אינפנטילי של כעס על התפרקות הלהקה –כעס שלא רק שאינו דועך, אלא אף עובר בתורשה מאב לבנותיו ואם לבניה ומתעצם.

11. Beatles for Sale (1964)

זוכה למקום הזה כי "זה אלבום שנעשה כמעט ברישול", ולפי הכותב אפשר לציין בו לטובה את Eight Days A Week. הפעם הצדק עמו.

10. Magical Mystery Tour (1967) / Yellow Submarine (1969)

"הראשון לא נחשב לאלבום אולפן של ממש", כותב צ'סטר על מג'יקל מיסטרי טור. "השני כן, אבל לא בעיניי הלהקה. מכל מקום לשניהם יש מספיק כדי להרחיק אותם מתחתית הרשימה, אבל אף אחד מהם לא עומד בסטנדרטים הגבוהים של הלהקה". כן? מה עם שירים כמו פני ליין, השוטה על הגבעה, הלו גודביי? ומה עם אני הניבתן ושדות תות לנצח?

9. With the Beatles (1963)

"מאמץ מרשים, אבל האלבום הזה לא בפסגה", כותב צ'סטר, אך מציין באותה נשימה שזה האלבום שהעיף סוף סוף את "פליז פליז מי", הראשון של הביטלס, מרום מושבו במעלה הטבלה וגם סייע ללהקה לסגור 51 שבועות במקום גבוה במצעדים. שירים זכורים: "אנא מר דוור", "עד שהגעת", "כל אהבתי".

8. A Hard Day's Night (1963)

שיר הנושא של הריסון פותח את האלבום ומשם הכול מידרדר, קובע אן-אם-אי, ואין צורך להתווכח, מה גם ש"לילה של יום מפרך" הביא לעולם שיר כה מיותר כמו "אי אפשר לקנות אהבה".

7. Rubber Soul (1965)

הביטלס עוזבים את מדגרת הזהב של הפופ אל עבר הסיטאר והנפש. עם "נערה", "אני מסתכל דרכך", לו נזקקתי למשהו" ו"יער נורווגי" מגיע לו מקום גבוה יותר ברשימה.

6. Help! (1965)

"אי אפשר להתווכח עם אלבום בקליבר כזה", כותב צ'סטר, "זה כמעט מביך: 'אתה חייב להסתיר את אהבתך', 'כרטיס לנסיעה', 'אתמול' - הם ממש פינקו אותנו באלבום הזה".

5. The White Album (1968)

"אמנם לא היה צורך ברבולושן 1 או 9", קובע צ'סטר (אמירה חמורה כמעט כמו זו שתלויה על שפתי אנשים שנהנים משום מה לומר "אף פעם לא אהבתי את הביטלס"), "אבל יש כאן אוסף מדהים של סינגלים". נכון.

4. Please Please Me (1963)

"הוקלט בתקציב דל ולמעשה ביום אחד של עבודה – האלבום הראשון של הביטלס היה הישג מדהים בשעתו. 50 שנה אחר כך הוא עדיין אחד מאלבומי הבכורה הטובים ביותר". אכן, ב"ענגי אותי בבקשה" מופיעים "טוויסט וצרחה", "רוצה לשמוע סוד", "אהביני" ו"נ.ב. אני אוהב אותך".

3. Revolver (1966)

בזכות "איש המס", "אלינור ריגבי", "היא אמרה היא אמרה", "יום טוב שמש" והשיר שצ'סטר קורא לו נבואי, "מחר אין לדעת".

2. Abbey Road (1969)

"כל השירים מעולים...אלבום קוהרנטי מתחילתו ועד סופו".

1. Sgt Pepper's Lonely Hearts Club Band (1967)

"אתם יכולים להתווכח עם זה", כותב צ'סטר, "אבל אז תטעו בכל כך הרבה מובנים. זה אלבום שבילה 27 שבועות בפסגת הטבלאות, זכה בארבעה פרסי גראמי ומכר 32 מיליון עותקים".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ