לילה שחור |

לא רק הגלריות: מתרחב החרם על אירועי "לילה לבן"

שורת סופרים ואמנים הודיעה כי תחרים את האירועים בשל אלימות כלפי מפגינים בתל אביב. פעילים חברתיים הודיעו כי יקיימו אירועים אלטרנטיביים

אורי זר אביב וקמיע סמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורי זר אביב וקמיע סמית

כמה אירועי אמנות, מוזיקה וספרות שהיו אמורים להתקיים ביום חמישי הקרוב כחלק מאירועי "" בתל אביב בוטלו בשל אלימות כלפי פעילי מחאה בהפגנות בסוף השבוע האחרון. הביטול האחרון הוא של הופעת להקת "הג'ירפות", שהיתה אמורה להתקיים בחוף ה"בננה ביץ'".

תשע גלריות, מתוך עשרות, ביטלו את השתתפותן באירועים. הגלריות הן: שי אריה, קיימא, אלפרד, גלאון, אינדי, בנימין וגלריה הקיבוץ; הגלריות ג'ולי מ' והמרכז לאמנות עכשווית לא צפויות להשתתף גם הן על אף שלא הודיעו על כך רשמית. בין הגלריות שהחליטו שלא לבטל את השתתפותן נמצאת גלריה שלוש, שתשיק בלילה הלבן שלוש תערוכות חדשות. בעלת הגלריה, נירה יצחקי אמרה כי "האלימות שהופנתה כלפי המפגינים מצערת ומזעזעת בלשון ההמעטה, אך אירועי הלילה הלבן הם למען התושבים, הקהל הרחב. זוהי יוזמה מבורכת שבעיניי לא נכון כרגע להחרים או לבטל".

שוטרים ופקחים מתעמתים עם מפגינים בתל אביב, במוצאי שבתצילום: אלון רון

מחאת האמנים החלה ביום שבת, אז התגייסו מאות אמנים, אוצרים ופעילים חברתיים כדי להביע את תמיכתם בקריאה להחרמת אירועי "לילה לבן", . בכרזות שהופצו ברשת החברתית נכתב כי "לשתף פעולה עם הלילה הלבן של חולדאי זה כמו לבעוט לדפני (ליף) בראש". 

. המשתתפים, ובהם אתגר קרת ואורלי קסטל-בלום, ביטלו את האירוע בעקבות "אלימות המשטרה כלפי המפגינים למען צדק חברתי". המשתתפים הודיעו כי "בעקבות אלימות המשטרה (...) ומעשים אלימים רבים אחרים בשבוע האחרון, החלטנו לבטל את השתתפותנו באירועי 'לילה לבן'. תל אביב היא עיר אהובה וחשובה לכולנו, אך לדעתנו אין לה כרגע שום סיבה לחגוג". באירוע, שכותרתו "לילה לבן וקודח ­ ערב תל-אביבי עם סופרים ומחשבים", היו אמורים המשתתפים לדון בעתיד המלים והסיפור, להקריא מסיפוריהם ולהקרין על גבי מסכים "סיפורי מכונה" ­ טקסטים ספרותיים של המשתתפים שעובדו בצורה אקראית על ידי תוכנת מחשב.

גם בספריית הדי-וי-די "האוזן השלישית" החליטו לבטל מרתון הופעות, "לאור ההתרחשויות האחרונות וקולות המחאה (והטיפול בה), שקרו השבוע". במרתון ההופעות היו אמורים להופיע שרון רוטר, להקת "נאג' חמאדי", "מידנייט פיקוקס", דפנה ארמוני, "התיאטרון הנודד" (עוזי פיינרמן ומוטי ברכר), "נוודי האוכף" (רם אוריון ורוגל אלפר) ואחרים. "אנחנו מרגישים שאין כאן שום סיבה לחגוג", מסרה הנהלת החנות והמועדון, "אנו מתנצלים בפני האמנים הרבים שהתכוננו למרתון ההופעות אצלנו". כמו כן, אתמול הופצה כרזה באינטרנט הקוראת למוזיקאים שלא להופיע ב"לילה לבן".

גלעד כהנאצילום: דודו בכר

בתוך כך החליטו כמה פעילים חברתיים על קיומם של שני אירועים אלטרנטיביים. אחד מהם, הנקרא "לילה שחור" ומאורגן על ידי ועד שכונת שפירא, יתקיים ביום חמישי בשכונת שפירא בדרום העיר, ומוגדר "אירוע של מחאה שמחה, עם מוזיקה והופעות, מסיבת מחאה נגד הזנחת השכונות". בהזמנה לאירוע שפורסמה בפייסבוק נכתב כי האירוע יתקיים בזמן ש"תחגוג מרכז ת"א ברוב פאר והדר 'לילה לבן', שנועד לפאר את 'העיר הלבנה' והשבעה, השוכנת מצפון לדרך מנחם בגין". האירוע השני, שאותו מארגנים אופיר טובול, ופעילים נוספים, .

מעיריית תל אביב נמסר בתגובה לביטולים: "'לילה לבן' מאגד בתוכו מאות אירועי תרבות, מוסיקה ואמנות, רובם ללא עלות, במטרה להנגישם לקהל הרחב. העירייה מקווה ש'לילה לבן' יהיה לילה של תרבות ומוסיקה לכל המבקרים בו. העירייה מאפשרת שימוש במרחב הציבורי לצורך קיום הפגנות ורואה במחאה החברתית אקט לגיטימי וצודק. עם זאת, המרחב הציבורי נועד לשימוש כלל הציבור והעירייה אמונה על עריכת איזון בין הזכות למחאה לבין שמירת הסדר הציבורי ודאגה לצורכי תושביה. העירייה הודיעה כי לא תאפשר השנה הקמת אוהלים בשדרות רוטשילד לנוכח הקשיים והמטרדים שעמם נאלצו להתמודד התושבים בשנה שעברה, דבר שאף הוכר על ידי בית המשפט, כשגיבה את מדיניות העירייה בנושא. העירייה מצרה על האלימות הקשה כלפי הפקחים אשר לא איפיינה את המאבק בשנה שעברה. חבל שיש מי שמנסה לנצל מחאה לגיטימית ולגרור אותה לפעולות אלימות שכללו מכות, יריקות וקללות כלפי עובדי העירייה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ