ג'ון וליאמס, ניו יורק טיימס

הסופר דאגלס ברינקלי והשחקן ג'וני דפ משתפים פעולה בעריכת "בית על האדמה" (House on Earth), רומן שטרם פורסם מאת זמר העם וודי גאתרי. ברינקלי סיפר בריאיון טלפוני כי את הספר יוציא לאור באביב הבא "בית הוצאה ניו יורקי חשוב", אולם סירב למסור עוד פרטים עד שתושלם העסקה.

כתב היד, שגאתרי סיים את כתיבתו ב-1947, עוקב אחרי זוג ממערב טקסס, המבקש לבנות בתי חמר כדי להתגונן מפני איתני הטבע הבלתי צפויים. לשם כך עליהם להיאבק נגד בנקים ומנסרות עצים. בשבת ימלאו 100 שנים להולדתו של גאתרי.

ברינקלי נתקל באזכור של הספר כאשר ערך תחקיר על המוסיקאי בוב דילן למגזין "רולינג סטון". "אני מעריץ של וודי גאתרי, ולא ידעתי על קיומו של הרומן הזה", סיפר. "יש שתי ביוגרפיות גדולות על גאתרי, אחת מאת אד קריי והשנייה מאת ג'ו קליין. הן מעולות, הספרים קריאים מאוד, אבל 'בית על האדמה' לא מוזכר בהם. יצאתי לצוד אותו".

בעזרת קרן וודי גאתרי ונורה, בתו של גאתרי, הוא מצא את כתב היד בסתיו האחרון. לספר יהיו כ 250 עמודים, מסר ברינקלי. במאמר ל"ניו יורק טיימס בוק רוויו", כתבו ברינקלי ודפ: "'בית על האדמה' נעוץ בין ריאליזם כפרי למחאה הפרולטרית, הוא די סטטי מבחינת דחף הכתיבה, עם זאת, הוא מציע דיוקן צורב של המובלעת ותושביה, שהושלכו לשולי החברה בתקופת המשבר הכלכלי הגדול. גאתרי משלב בהצלחה את החיות הסיפורית של ג'ון סטיינבק עם הפתיחות להרפתקנות אירוטית של ד.ה לורנס".

גם חוקר הפולקלור של ספריית הקונגרס, אלן לומקס, שקרא את הפרק הראשון, התרשם עמוקות. במשך חודשים הוא עודד את גאתרי לסיים את כתיבת הספר ואמר לו שהביא בחשבון להפסיק את כל מה שהוא עושה רק כדי להביא את הספר לאור. "זה היה פשוט החומר הטוב ביותר שקראתי על האזור הזה במדינה", כתב.


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ