הראפר נאס מביט קדימה בלי זעם

בוגר יותר, מפויס ונוסטלגי - הראפר נאס חוגג 20 שנות פעילות. בראיון הוא מסביר מה עושה שמלת החתונה של אשתו לשעבר על עטיפת אלבומו החדש

דן הנקוקס, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן הנקוקס, גרדיאן

מאז "Illmatic", אלבום הבכורה שלו מ‑1994, יש המחשיבים את נאס לראפר הגדול מכולם. אבל לא תמיד הכל פעל כשורה. בצהריים סוערים בלונדון, משקפי שמש לעיניו בחדר ישיבות חסר חלונות במלון, הוא אומר ש"כל כך הרבה דברים קורים, ואני מתבגר. אני אוהב להתבגר, אבל יש בזה הרבה אחריות, הרבה דברים קורים בזה אחר זה".

"ראיתי הרבה צביעות בתעשיית המוסיקה", הוא ממשיך. "ובינתיים מצפים ממני לאהוב את ברק אובמה, שהוא אדם שחור שנבחר להיות נשיא. אני שמח שראיתי את זה בחיי ­ אבל הצד השני של זה הוא שאחרי שנרגעים, צריך לחזור לפוליטיקה, וזה משהו שאין לו זמן לאנשים, הוא חיה בפני עצמו".

יש לו גם צרות משלו. "הסתבכתי בענייני מסים. לא הייתי מוכן לזה", הוא אומר על ויכוח מתמשך עם רשויות מס ההכנסה בארצות הברית על חשבון בסך 6.5 מיליון דולר שלא שילם. "דפקו אותי, ובאותה תקופה עברתי גירושים מתוקשרים, ומנעו ממני לראות את הילד הקטן שלי".

ב‑2009 הוא הגיש בקשה להתגרש מאשתו, הזמרת קליס, כמה חודשים לפני לידת בנם, נייט ג'ונס. תמיד ליוותה אותו אווירה של מודעות עצמית חריפה בקטטות עם יריבו ג'יי-זי בתחילת שנות האלפיים, והגיל והבגרות הם נושאים חוזרים באלבום החדש שלו, "Life is Good". אבל העטיפה הפרובוקטיבית מרמזת על תשוקה ילדותית לתשומת לב. בתמונה נראה נאס יושב לבדו, לבוש בחליפה לבנה וצחה, בטרקלין אח"מים של מועדון, ושמלת החתונה הירוקה של אשתו לשעבר פרושה על ברכו.

"מצאתי את השמלה בבית וחשבתי, היא הולכת לאיזשהו מקום ­ או לעטיפת האלבום שלי, או לפח האשפה". הוא צוחק. "כעסתי מאוד כשמצאתי אותה. אבל אני לא חושב שהיא השאירה אותה בכוונה לפגוע בי. זה רק חלק מהשמלה, אני לא יודע איפה שאר התלבושת. אבל זה היה לי הכי הגיוני בעולם... להחזיק בה, לדבוק בה. זאת האישיות שלי. החתונה שלי והנישואים שלי היו ברובם אחת התקופות המדהימות ביותר בחיי. היא אשה מופלאה".

באלבום החדש הוא אינו מהרהר רק בשלוש השנים האחרונות, בייחוד עכשיו, אחרי ששרד 20 שנה בהיפ-הופ, והוא אב לשניים ויום הולדתו ה‑40 קרב ובא. קווינסברידג' שבקווינס, ניו יורק, פרויקט הדיור הציבורי הגדול ביותר באמריקה, שבו נולד, מטיל את צלו על האלבום: "דירה בקומה חמישית בפרויקט", "המעליות מקולקלות", וב"A Queens Story", זה ניכר אפילו בהפקה: קווי הכינור הסוחפים כמו נלקחו ממחזמר בברודוויי.

"האלבום מספר איך הגעתי לכאן. זו התפעלות מהמסע, במבט לאחור. אני אוהב את התקופה ההיא שבה נכנסתי לראפ, כי חייתי את זה, הראפ קרא לי. רציתי שתהיה באלבום אווירה של הסאונד של קווינס בשנות ה‑80, אבל לקחת את זה למקום שאני נמצא בו היום".

הוא ניסה לשחזר את הצליל בעזרת מפיקי האלבום סלאם רמי ו‑No ID. הכוונה לא היתה לעשות אלבום רטרו ­ חוץ מהשיר "Reach Out", שהוקלט עם מרי ג'יי בלייג'. הרצועה היא גרסה מעובדת של מאסטרמיקס של די-ג'יי הוט דיי, לשיר מ‑1987. "אני זוכר שקניתי את הסינגל בשוק פשפשים", אומר נאס. "כשאני שומע את מרי שרה זה מחזיר אותי לניו יורק של סוף שנות ה‑80, לקווינס, להארלם, לשאר האזורים. אז, כששמעת תקליט מברוקלין, למדת דרכו להכיר את ברוקלין יותר מבכל דרך אחרת".

ובכל זאת, "ההיפ-הופ שייך לכולנו עכשיו", הוא אומר. "התבגרתי, והמוסיקה שלי משקפת את העובדה שהתבגרתי. אני כבר משתמש הרבה פחות במלים כמו 'bitches' בחיי היום-יום, אבל הן עדיין קיימות במוסיקה שלי ­ המוסיקה היא אפיק הביטוי שלי, אבל היא עדיין לא כל כך בוגרת. אני עדיין לא שר ג'ז, אני לא סינטרה".

האלבום החדש הוא הטוב ביותר שלו בשנים האחרונות. אחת מנקודות השיא שלו היא "WineCherry", עם איימי ויינהאוס. ב"Me and Mr Jones" מתוך "Back to Black" היא מספרת שהיא מתעצבנת מהאפשרות שתפסיד הופעה של נאס; סלאם רמי עבד בתקליט ההוא ולפני שיצא ב‑2006 הכיר בין השניים. "הוא אמר, 'יש איזו בחורה, אתם ממש דומים'. היא היתה הרבה יותר חכמה מגילה. היא היתה חכמה מדי. היא היתה מצלצלת אלי והיינו צוחקים כל השיחה. היינו מדברים על סרטים, על מוסיקה. היא לא היתה ממתנת את הדברים כשאמרה מה שהיה לה להגיד, ולא חשוב עם מי דיברה".

הרצועה הפותחת של האלבום החדש כוללת את המשפט "אני עוד מעט בן 40, אל תמחאו לי כף, אני מותש". הוא לא נראה מותש. "אם הייתי שומע מישהו אחר מדבר על החיים שלו, מתאר את כל הבעיות שהיו לי, הוא היה נראה לי מחוסל. גמור. אבל יש בי משהו ­ אני מחייך. הדברים האלה לא גרועים עד כדי שישפיעו עלי. אני מחייך מעצם ההזדמנות להתעורר כל בוקר".

מאנגלית: אורלי מזור יובל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ