משה קוטנר

ריטה אורה הבריטית, שהוציאה בימים אלה את אלבום הבכורה שלה, "Ora", מתהדרת בחברות קרובה עם ריהאנה ובתגובות נלהבות מצד ביונסה. בעוד כוכבות פופ אחרות יכולות רק להתאמץ להדביק את הפער עם בני גילן, החיים בעולם האמיתי ולא בבועת סלבריטאיות מרופדת, אורה משכנעת כצעירה שחיה חיים דומים לאלה של קהל היעד שלה.

את הסינגל הראשון שלה מהשנה שעברה היא הקליטה בסגנון דראם-אנ'-בייס מועדוני, עם רעננות נדירה בפופ המסחרי. היא לא פועלת כבובה של מפיקים המהנדסים את הצליל שלה. זה בדיוק מה שעושה את ההבדל בצליל שלה לעומת שאר הפופ העכשווי. בעוד האחרים מגניבים פנימה צלילים של דאבסטפ ונשמעים לרוב מאולצים ומתאמצים, אצלה האלמנטים האלה הם חלק מהמטען הגנטי הבסיסי של הצליל. גם באחד הקטעים הכי פופיים באלבום, שיר האלקטרו-פופ "(Party How We Do)", המקצב הוא ברייק-ביט והצליל של מכות תוף הסנייר מיובא ממוסיקת הדאב ולא מהלהיט הממוחזר האחרון של ליידי גאגא.

אורה התפרסמה לראשונה במבחנים לייצוג בריטניה באירוויזיון ב-2009. אחרי שהתארחה בלהיט מועדונים בסגנון יו-קיי גראג' של קרייג דייוויד באותה שנה, היא הוטסה על ידי ג'יי-זי לניו-יורק והוחתמה בחברת התקליטים שלו רוק ניישן.

הקטע הראשון שהוציאה בעצמה היה בשיתוף מפיק הדראם-אנ'-בייס די-ג'יי פרש, "Hot Right Now", שבעזרת קליפ ברייקדאנס מושקע הגיע בסוף השנה שעברה לראש מצעד הסינגלים הבריטיים. בעבודה על האלבום הראשון שלה אורה שיתפה פעולה עם מפיקי מוסיקת מועדונים כמו צ'ייס וסטטוס, לצד שמות גדולים יותר כמו קנייה וסט ודרייק. התוצאה משלבת את הקומוניקטיביות של פופ מסחרי עם גישה אלקטרונית ואורבנית עדכנית.

הצליל שלה לרוב לא מתרחק מאוד מזה של להיטי מיינסטרים עכשוויים, אבל היא מצליחה להכניס אל התבנית המוכרת משהו שלרוב נעדר מהפופ העכשווי. הקוהרנטיות של הצליל שלה והאווירה נטולת הזיעה שהיא משרה הן מה שהיה חסר באלבומים הבינוניים בקושי של זמרות פופ כמו מדונה, ניקי מינאז' או ריהאנה מהשנה האחרונה. ולמרות זאת, ב"Ora" יש מחסור בשירים שהם יותר מנחמדים. היא עוברת בין האלקטרו-רייב הפופי של "Fall in Love" לבלדות תואמות ריהאנה כמו "Love and War" ולשירי אר-אנ'-בי ודאבסטפ שבהם היא מזהירה "בחור אני נערה טורפת, בחורה מהסוג שאולי לא תרצה להראות לאמא, אם תיפול ברשתי תתכונן לקצת דרמה".

כמי שנאשמת בחוסר מקוריות על ידי מבקרים והקהל - קריאות "אנחנו אוהבים אותך ריהאנה!" נשמעו בהופעה שלה לאחרונה באנגליה - אורה פועלת בטבעיות באזור פוסט-מודרני של הפופ. היצירה שלה היא מאש-אפ טהור של תרבות הפופ. החל ב"Party and Bullshit" של נוטוריוס ב.י.ג הכלול ב"(Party How We Do)" וכלה בסמפול של "Heartbeat" של נקה הכלול בשיר R.I.P", היא נאמנה למוטו "הראה לי את מי אתה מסמפל ואומר לך מי אתה" ועושה זאת מצוין. גם אם הטקסטים באלבום כמו "אני צעירה, פנויה וסקסית, מלונדון עד ניו יורק סיטי" כנראה לא ייכנסו לקאנון של הרוקנרול, בכל הקשור להזרקת אנרגיה רעננה ואותנטית לפופ המהונדס עד מוות של 2012 היא בהחלט מספקת את הסחורה.

ריטה אורה - "Ora" (רוק ניישן)

ערך את העמוד: איתמר זהר

אורה. בלי תבניות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ