משיריו האהובים של הפזמונאי חיים חפר

מ"לי כל גל נושא מזכרת" ו"טיטינה ואפרים" – ועד "יש לי אהוב בסיירת חרוב" ו"לא גומר ת'חודש" – הרפרטואר של חיים חפר כמעט חסר תקדים בהיקפו

אביב שמידר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אביב שמידר

כדי להבין את תרומתו האדירה של הפזמונאי חתן פרס ישראל חיים חפר לזמר העברי, מספיק להיזכר בכמה משיריו הבלתי נשכחים:

"ועוד הגב יהיה כפוף כחטוטרת..." – "היו זמנים"
לחן: משה וילנסקי

השיר הושר לראשונה במחנה צריפין בעיצומה של מלחמת השחרור, ב-20 ביולי 1948, כחלק מהתוכנית השנייה של הצ'יזבטרון עם הסולנית נעמי פולני. חפר היה הרוח החיה מאחורי אם הלהקות הצבאיות וכתב לה רבים משיריה. "היו זמנים" הפך עד מהרה ללהיט ענק בימי המלחמה וזכה לביצועים מוכרים של שושנה דמארי (בביצוע הזה) ויפה ירקוני.

"אל הנגב פלוגונת נשלחה..." – "רבותי ההיסטוריה חוזרת"
לחן: שמואל פרשקו

המלים המקוריות של השיר נכתבו ב-1943 על ידי נתן אלתרמן כ"שיר געגועים" (לכפר סבא) להצגה הס"ב של תיאטרון "המטאטא", "והילד ישנו". חפר התאים אותן לימי הפלמ"ח, על ידי תיאור פעולות חשובות של ארגון: "אל הנגב פלגונות נשלחה, עם מקלות בתפקיד של רובים" – התייצבות הכוחות בחזית הדרום ב-1942 כדי להגן על ארץ ישראל מפלישה של הגנרל הנאצי רומל, עם מקלות באין כלי נשק מתקדמים.

"כאן גר צ'יקו הנהג..." – "אין כמו יפו בלילות"
לחן: פרנסואה לוריס

השיר נכתב במקור לרביעיית מועדון התיאטרון (גדעון זינגר, שמעון בר, יענקל'ה בן סירא וראובן שפר). חפר, שניהל יחד עם דן בן אמוץ את מועדון "החמאם" ביפו, לקח את הרביעייה תחת חסותו וכתב לה את השיר בהשפעת החוויות שעטפו את המועדון היפואי. הלחן היה צרפתי, כמו ברבים מהשירים האחרים שכתב לרביעייה.


"מטח היריות היה קצר..." – "הסלע האדום"
לחן: יוחנן זראי

השיר התפרסם מאוד ב-1958, למרות איסור מפורש של ראש הממשלה דוד בן-גוריון להשמיעו בתחנות קול ישראל, בטענה שהוא מעודד ישראלים לנסוע אל הסלע האדום בפטרה, ובכך לסכן את חייהם. במקור, כתב חפר את השיר בהשראת סיפורם של חמישה צעירים שהתכוננו להגיע לפטרה ב-1953 ונורו על ידי צבא ירדן אחרי שחצו את הגבול.

"אני חולם וער בך בו בזמן..." – "הנני כאן"
לחן: דובי זלצר

חפר כתב את השיר לסרטו האוטוביוגרפי של יהורם גאון, "אני ירושלמי", משנת 1971. השיר פותח את הסרט, וגאון שר אותו בעודו חוזר לאהובתו, ירושלים, בימים שלאחר מלחמת ששת הימים. יחד עם זלצר יצרו גאון וחפר בזמן קצר מאוד עוד כמה שירים בלתי נשכחים, כמו "השר משה מונטיפיורי".


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ