להיות ליאונרד כהן

הרומן עם ג'וני מיטשל, השיר הסיינטולוגי, הקושי להשיב אהבה. הביוגרפיה האוהדת שכתבה סילבי מונס על ליאונרד כהן שופכת אור על האמן שטען כי אינו מיטיב לחקור את עצמו

א"מ הומס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
א"מ הומס
ניו יורק טיימס

סילבי סימונס, עיתונאית רוק בריטית ידועה ומחברת ביוגרפיות על ניל יאנג וסרז' גינזבורג, מתמודדת עם הקושי המובנה בלספר סיפור על מספר סיפורים. ספרה החדש על ליאונרד כהן, "The Life of Leonard Cohen - I'm Your Man" ‏(הוצאת אקו/הארפר קולינס‏), מוכיח שקשה לכתוב על כותב שעבודתו כה מובהקת מבחינת השפה והמשפט, כה אינטימית ומרוחקת בעת ובעונה אחת, שבויה נצחית במחול הפיתוי.

הקריאה בספרה עב הכרס של סימונס מעוררת את הכמיהה למעט יותר רקע היסטורי; כהן גדל על רקע מלחמת העולם השנייה, המהפכה המינית המתפשטת, האל־אס־די וכן הלאה. אבל כשמבינים שאין זה ריאלי לצפות מכותב ביוגרפיות כי לא ייפול מן האמן בכישרונו בכל הנוגע לנימה ולדיוק, אפשר לחוות אושר גדול.

רוח ידידותית שורה על ספרה של סימונס. בקריאתו יש תחושה של קרבה לעניין, כאילו הקורא יושב ליד השולחן בשיחות שסימונס מדווחת עליהן, והחוויה הכוללת היא של שיר הלל מהורהר לחיי האמן.

כהן בהופעה ב-2009. הופתע לגלות שנהפך לסמלצילום: רויטרס

וסימונס, כפי שמתברר, גם מספרת לנו דברים רבים שאפילו מעריצים מושבעים של כהן לא יודעים. למשל, על הפן היהודי בילדותו - הוא היה שקוע בתורה ראשו ורובו - וגם על כך שבמהלך החיפושים הדתיים שלו הצטרף לזמן קצר לכת הסיינטולוגיה. הפרט הזה מסביר את המשפט "?Did you ever go clear" ‏(האם אי פעם הגעת לשלב ה"קליר"?‏) שבשירו "Famous Blue Rain Coat" - המשפט הסתום הזה הוא התייחסות מפורשת לסיינטולוגיה.

בשנת 1960, בלונדון, שמע כהן על הידרה, אי יווני קטן, מואר וחמים, מקום מושבם של כותבים, אמנים והוגי דעות מכל העולם. בירושה שקיבל מסבתו הוא קנה לו שם בית ב–1,500 דולר ופתח בקשר ארוך עם אשה שהתפרסמה מאז, ושמה מריאן ‏(איהלן‏). אך אין לבלבל בינה ובין המוזה המפורסמת מעט יותר, סוזאן ‏(ורדאל‏), שאתה הוא לא שכב, או עם סוזאן השנייה ‏(אלרוד‏), אם שני ילדיו, אדם ולורקה.

באמצע שנות ה–60, בניו יורק, פגש כהן את ג'ודי קולינס והשמיע לה כמה שירים. היא הקליטה מיד את "Dress Rehearsal Rag" ואת "סוזאן" וכללה אותם באלבומה "In My Life", שיצא ב–1966. קשר קצר אך פורה עם ג'וני מיטשל מהדהד בשיריה הקלאסיים של זו, "Chelsea Morning" ו"Rainy Night House". בזה האחרון מספרת מיטשל שישנה בביתה של אמו של כהן. האזנה מחודשת לשיר בידיעה על הרומן ביניהם מוסיפה לו עומק חדש.

עטיפת הספר

נשים ממלאות תפקיד עצום בחייו של כהן. הצורך שלו בתשומת לב נשית, לצד הקושי שלו להישאר בקשר, היה לאגדה. הביוגרפיה מציגה כמה פסקאות מבריקות על נישואים, על בודהיזם, על טיפול נפשי ועל ספרו של כהן "Death of a Ladies Man" ‏(מותו של רודף שמלות - או מילולית, גבר של נשים, 1978‏). בשנים מאוחרות יותר הרבה כהן לצטט שורה משירו "Titles", שהתפרסם באסופה ושמה "ספר הכמיהה" ‏(תירגם לעברית קובי מידן בהוצאת כנרת זמורה־ביתן, 2007‏): "המוניטין שלי כגבר של נשים היה בדיחה / שגרמה לי לצחוק במרירות / במשך עשרת אלפי הלילות / שביליתי לבד".

באמצע שנות ה–90 שאל מראיין שוודי את כהן על אהבה. "קיבלתי אהבה נפלאה, אבל לא החזרתי אהבה נפלאה", הוא אמר. "לא הייתי מסוגל להשיב אהבה. הייתי עסוק באובססיביות בתחושה פיקטיבית של הפרדה, ובגלל זה לא יכולתי לגעת בדבר שהציעו לי, והציעו לי אותו בכל מקום".

עוד הפתעות: החלטתו של כהן להוסיף לסיבוב ההופעות שלו באירופה ב–1970 תחנות בבתי חולים לחולי נפש, כפי שעשה ג'וני קאש בבתי כלא, וחוויותיו העיקשות מהמלחמה. ב–1961, בזמן הפלישה למפרץ החזירים, היה כהן בקובה, וב–1973 נסע לירושלים והצטרף לצד הישראלי במלחמת יום כיפור. הוא צורף לצוות הווי במדבר סיני והופיע לפני החיילים, לפעמים שמונה פעמים ביום.

ב–1993 פרש כהן למרכז הזן מאונט בולדי שליד לוס אנג'לס, וכעבור שלוש שנים, ב–1996, הוסמך לנזיר בודהיסטי וקיבל את השם "ג'יקאן", שפירושו סוג של שקט. כהן שהה במאונט בולדי חמש שנים, וברובן שימש את חכם הזן ג'ושו ססקי רושי כעוזר ונהג.
ב–2004, לאחר שירד מההר והתגורר במונטריאול - כך סימונס מספרת - גילה כהן שבהיעדרו גנבה קלי לינץ', המנהלת העסקית שלו וידידתו, את כל כספו כמעט. בית המשפט פסק נגד לינץ', אך רוב הכסף אבד. כהן היה חסר כל ונאלץ לחזור ולהופיע. ואז גילה כי קהל המעריצים שלו המשיך לגדול וכי הוא נהפך מגיבור פולחן לסמל, בייחוד בארצות הברית, שבה יש כיום כמה דורות של חסידי ליאונרד כהן. ילדיו בגרו והיו בעצמם להורים ‏(כהן היה לסבא בשנית ב–2011, כשבתו לורקה ילדה ילד לזמר רופוס ויינרייט‏), ונדמה שכהן מסוגל כעת סוף סוף להניח לאהבה להיכנס לחייו.

סימונס מתארת בכישרון את האבולוציה של כהן, מקרבת את העבר אל ההווה ומזכירה לנו את רוחב היריעה של המסע. "I'm Your Man" הוא ביוגרפיה ממצה, השופכת אור על אמן שאמר שוב ושוב כי אינו מיטיב לחקור את עצמו. אחת מתופעות הלוואי של הספר היא שהוא שולח את הקורא בחזרה אל חומר המקור: בזמן הקריאה אתה מוצא את עצמך משתוקק לשמוע ברקע את המוסיקה של כהן.

מאנגלית: אורלי מזור־יובל

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ