יוני ליבנה מלחין את המחאה ומרקיד את העולם

"אלנבי 40" הוא הכל חוץ משיר שגרתי: את מלותיו החריפות הלחין יוני ליבנה בקצביות המנוגדת לתוכנו, ולטובת הקליפ גייס רקדנים מרחבי העולם דרך האינטרנט

נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נירית אנדרמן

בימי המחאה החברתית של השנה שעברה נפל לידיו של יוני ליבנה "שירון המהפכה" ¬ חוברת שירה ובה אסופה של שירים שנכתבו בידי עשרות אמנים בימים הסוערים ההם, כאשר האדישות התמוטטה, ההדחקה קרסה, וההמונים יצאו סוף סוף לרחובות. אחד השירים בחוברת, "אלנבי 40", מאת המשוררת לורן מילק, דיבר אל לבו והצליח לערער את שלוותו. ליבנה, שנוסף על היותו מוסיקאי גם כותב ביקורת ספרות ב"ידיעות אחרונות", אסף אז שירים לאלבום הבכורה שלו. הוא כל כך התלהב מהטקסט החזק של מילק, שהחליט לנסות להלחין אותו.

"אני הולכת מתוך שינה/ אני קמה מתוך שינה/ אני ישנה מתוך שינה", כך נפתח שירה של מילק. "עשר שנים בדוגמנות/ לא סבלתי ת'עבודה הזאת./ הכחילו לי את המוח/ מכרו אותו למדענים./ מעכו את הכבד./ קשרו לי את הוורידים השחורים,/ עקרו את בלוטת הדמעות,/ תפרו לי בגדים שקופים,/ עשו ממני הון תועפות".

"השיר הזה היה אולי הטקסט הכי טוב ב'שירון המהפכה'", אומר ליבנה. "זה שיר קצת מופרע, קצת קומיקסי, על דמות שחיה באשליות של זוהר ועוברת מעבודה לעבודה. היא מתחילה כדוגמנית שמוכרים את האיברים הפנימיים שלה למדענים ובסופו של השיר עובדת כקברנית. היא עוברת מעבודה אחת לאחרת ובכל פעם נקלעת לעבודה יותר משפילה.

"אהבתי את זה שהשיר הזה די מופרע, אבל לא מתבכיין. הוא מציג תמונה די קשה מבחינה כלכלית, של מה זה להיות אדם צעיר היום בישראל ¬ כשאתה חולם להתקדם, חושב שיש לך איזשהו עתיד, אבל כל תקווה שלך רק מובילה אותך יותר למטה. אבל אהבתי שמילק עושה את זה בלי עצב, בלי מלנכוליה. להיפך, זה שיר מאוד אלים ומאוד גופני".

חיזור מקוון

האופי הזה של השיר התאים היטב לרצונו של ליבנה, בן 31, להוציא הפעם תחת ידיו שיר קצבי ולא מלנכולי. עד אז רוב השירים שכתב היו נוגים, הוא מציין, אבל הפעם הרגיש שהוא חייב לשבור את הדפוס הזה. "כשהלחנתי את השיר, ניסיתי לעשות משהו שיילך נגד התוכן", הוא מסביר. "השיר מדבר על דיכוי של מישהי שהגוף שלה לאט לאט מתפרק, מישהי שמתפקדת בצורה רובוטית. בניגוד לנטייתי הטבעית ובניגוד לשיר, אמרתי לעצמי הפעם, 'בוא נעשה משהו שגם אפשר לרקוד'".

התוצאה אמנם רחוקה מלהיות אופטימית, שמחה ועולצת, ובכל זאת, "אלנבי 40" נהנה מלחן רקיד, עם נגיעות פופיות ואלקטרוניות. הקצב הזה הוא שאיפשר לליבנה להפוך את השיר הזה לפרויקט ייחודי ולגייס אליו שורה של רקדנים מרחבי העולם.

יוני ליבנה

ליבנה מספר כי זה כמעט שנתיים הוא עוקב ביוטיוב אחרי אנשים שנוהגים לבחור קטעים מוסיקליים, לרקוד לצליליהם, לצלם את עצמם בפעולה ולהעלות את התוצאה לאינטרנט. "אני סטוקר של כל מיני רקדנים ביוטיוב", הוא מודה בחיוך. "חלקם עוסקים בריקוד בצורה מקצועית, חלקם בצורה חובבנית, ובזכות הקטעים שהם מעלים ליוטיוב, הם נהפכו בעצם למפיצים הכי גדולים של מוסיקה אלקטרונית כיום. אני למשל, הרבה מהחינוך האלקטרוני שלי נעשה דרך האנשים האלה. חלקם ממש שיפרו לי את הטעם המוסיקלי. הם אלה שהוציאו אותי משמוליק קראוס וג'וזי כץ ולקחו אותי למחוזות מוסיקליים חדשים ואחרים".

הוא החליט לפנות אל חלק מרקדני היוטיוב הללו ולנסות לגייס את כישוריהם לצורך הקליפ העתידי של "אלנבי 40". "פניתי לכמה עשרות רקדנים, אולי 60, ורציתי לראות אם הם יצליחו לרקוד לשיר שלי", הוא מספר. "התחלתי לכתוב להם באובססיביות, חיזרתי אחריהם, שלחתי אליהם את השיר יחד עם תרגום שלו, ובאופן די מטורף רבים מהם ענו, ומהר".

התוכנית המקורית היתה לשכנע שבעה מתוך עשרות הרקדנים לקום ולנוע לצלילי השיר שלו, אבל להפתעתו, בתוך ימים ספורים צצו במחשב שלו הודעות מ17- רקדנים שהסכימו להצטרף לפרויקט. ביניהם, משוודיה, מהפיליפינים, מאנגליה ומארצות הברית. כל אחד מהרקדנים הללו חיבר לשיר כוריאוגרפיה משלו, לקח מצלמה, בחר לוקיישן ¬ ויצא לצלם את עצמו רוקד. את התוצאה שלחו הרקדנים לליבנה. הוא הפקיד את כל החומרים בידיה של עורכת הווידיאו ג'סיקה קלברמן, נתן לה הקלטה של השיר, ואת התוצאה אפשר לראות באתר שעלה באחרונה לרשת.

קהילה מרקדת

הקליפ מזנק במהירות מרקדן אחד לאחר. לפעמים המסך מפוצל, לעתים נראים על המסך כמה רקדנים יחד, והעובדה שכל אחד מהם צילם את עצמו בסביבה אחרת רק מוסיפה עוד קצת תזזית. אחד רוקד על שפת בריכה, אחד ליד מראה גדולה במה שנראה כמו סטודיו למחול, ואילו אחרים בחרו להצטלם רוקדים דווקא בבית, בחצר, בפארק או על רקע ציור גרפיטי גדול. הסגנון הוא בדרך כלל היפ-הופי, כוכבי מצחייה משוכים לאחור מופיעים על המסך יותר מפעם אחת, אבל הרקדנים כולם רוקדים אותו שיר, שנכתב כחלק מהמחאה החברתית הישראלית.

מבחינתו של ליבנה, הלחן הקצבי שכתב לשיר וגיוס הרקדנים היו מלחמה כפולה. "זו היתה מלחמה נגד המוסיקה הישראלית שאני התחנכתי עליה, וגם קצת מלחמה נגד השיר עצמו. הגיבורה של השיר נעשית לאורכו יותר ויותר מאובנת, גופה כבר לא בשליטתה, יותר מבודדת, יוצאת מהציוויליזציה, ואילו אני רציתי לעשות פה משהו בדיוק הפוך ¬ לתקשר עם אנשים, לגרום להם לרקוד זה עם זה באמצעות הקליפ, ליצור משהו קצת יותר קהילתי", אומר ליבנה.

הפרויקט הזה אילץ אותו להילחם גם נגד עצמו. קלברמן, העורכת, הציעה לו לצלם גם את עצמו רוקד לצלילי השיר, כדי שתוכל לשלב גם אותו בקליפ, ולא ידעה עד כמה היא מאתגרת אותו בכך. "אני לא יודע לרקוד, לא יודע לזוז, ואני גם די מתבייש בגוף שלי, אבל בכל זאת הסכמתי", הוא צוחק. ואכן בסופו של דבר יצא ליבנה בוקר אחד לגשר הירקון בתל אביב, יצר שם אינטרפרטציה תנועתית משלו לשיר והנציח גם הוא את הריקוד שלו במצלמה.

הכתיבה של שיר קצבי ולא מלנכולי, היציאה לרקוד בחוצות והתקשורת האינטנסיבית שניהל עם הרקדנים השונים לאורך שבועות ארוכים דרך האינטרנט ¬ ליבנה מודה כי העבודה על הפרויקט הזה היתה מבחינתו לא רק מלחמה, אלא גם סוג של שחרור. "מבחינתי, כל האלבום הזה הוא ניסיון ללכת נגד זה שאני בן אדם לא ממש חברותי, נגד זה שאני מתבייש בגוף שלי ונגד הנטייה שלי לכתוב מוסיקה כשאני יושב לבד בחדר", הוא אומר. "אנחנו רגילים להיות לבד בבית, מול המחשב, זה הרי כל כך נוח. ופתאום לקום ולהשתמש באינטרנט לחוויה הפוכה ¬ זו היתה חוויה משחררת".

מוסיקה, הוא הבין פתאום, לא חייבת להיות יצירה עצמאית, פרטית, שנוצרת בוואקום המנותק מהסביבה. "למדתי שמוסיקה זה לא דבר שאתה עושה לבד. יש תפישה כזאת של לשבת לבד בחדר, למצוא את הצד הייחודי שבך ולהתחבר לאיזו אמת פנימית. אבל בעיני, המוסיקה שלי נהייתה הרבה יותר טובה ומעניינת מרגע שהתחלתי לדבר עם אנשים באינטרנט, להיות מושפע מהם ולנסות לעשות משהו שהם יוכלו לרקוד. פתאום זה לא הייתי רק אני שיושב עם עצמי וצופה במה שהם עושים, אלא שבאמצעות המוסיקה ניסיתי לתקשר אתם ולגרום להם לרקוד למשהו שאני עשיתי".

גרסה ישראלית

לורן מילק, משוררת, קולנוענית ופעילה חברתית, מספרת כי כתבה את "אלנבי 40" מתוך מצוקה כלכלית ואישית. "הרגשתי שאני לא יכולה לעמוד בנטל של החברה, בנטל של דמי השכירות. אני אם חד הורית לילדה, וזה השפיע עלי מאוד במובן של לחץ כלכלי וגם בתחושת השונות, הנבדלות והצורך לברוח מהמציאות הקשה הזאת", היא אומרת.

"אלנבי 40" הוא אחד השירים שיופיעו בספר השירה השני שלה, "פרפר פרלין", זוכה פרס אגודת הסופרים, שייצא לאור בימים הקרובים (בהוצאת ספרא). "אחרי שיוני קרא את השיר ב'שירון המהפכה', הוא שלח לי הודעה בפייסבוק, קבענו להיפגש אצלו, והוא שר לי את השיר", היא מספרת. "ראיתי שהוא מאמין בו ושיש לו חיבור מאוד מיוחד אליו, עם פרספקטיבה קצת שונה. הוא לקח את זה למקום שמהדהד ונוגע בכל מיני מקומות כואבים. הוא עשה עם השיר משהו מאוד יצירתי: דרך הקליפ הוא מביא את הצד התנועתי, הפיסי, של הגוף, בזמן שבמלים ישנו הצד המלנכולי יותר. בכלל, אני חושבת ששירה צריכה להיות יותר בשיתופי פעולה, שצריכים להיות יותר שיתופי פעולה בין שירה למוסיקה ולקולנוע".

השיר אמנם נכתב בימי המחאה החברתית, אבל הוא מתאים מאוד גם למצבה הנוכחי העגום של החברה הישראלית. בעיני ליבנה, הוא הולם את תחושת הייאוש וחוסר התוחלת שאופפת כאן ועכשיו צעירים רבים.

"אני נורא מזדהה עם השיר הזה במובן שאני מוקף בהמון אנשים נורא מוכשרים, שהעתיד לפניהם -¬ כאלה למשל שלומדים רפואה או עושים תארים מתקדמים באוניברסיטה ¬- אבל בעצם איזה עתיד יש להם? ואיזו יכולת בכלל יש להם להתקדם? והייאוש הזה באמת מתלבש על הגוף במובן הזה שלא בא לך לזוז, וכל מה שבא לך זה להיות לבד בחדר", אומר ליבנה.

"אני חושב שמה שלמדתי בפרויקט הזה הוא שהדרך היחידה היום ליצור לעצמך איזשהו עתיד היא בעזרת החשיבה הקהילתית הזאת, שאתה יכול לקדם את עצמך מבחינה מקצועית ואמנותית רק אם תהיה באיזה משא ומתן עם אנשים אחרים".

אלבום הבכורה של ליבנה, "אל מכרות הסוכר", עתיד לצאת לאור בעוד כחודשיים. קליפ הרקדנים של השיר הראשון מתוכו, "אלנבי 40", אמנם כבר עלה לאינטרנט, אבל כרגע מתכנן ליבנה, במסגרת חסות שמעניקה לאלבום חברת הוויסקי "בלנטיינ'ס", ליצור לפרויקט הזה גם מקבילה ישראלית. דף הפייסבוק של "אלנבי 40" מזמין אנשים להוריד את השיר למחשב שלהם, לצלם את עצמם רוקדים ולהעלות את הסרטון ליוטיוב. הגרסה הבאה של הקליפ תבחן כיצד מפרשים רקדנים ישראלים את שיר המחאה שמצייר מציאות מקומית כה עגומה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ