מארינה מקסימיליאן קרני כבר לא צריכה להסתיר דבר

שש שנים אחרי שהתפרסמה ב”כוכב נולד”, מארינה מקסימיליאן קרני מוציאה סינגל חדש מתוך אלבום 
ראשון ומספרת למה נדרש לה כל כך הרבה זמן לכך

גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ

מארינה מקסימיליאן קרני עומדת על במה מוארת אורות אדמדמים, זרועותיה פרושות לצדדים ושערה מסורק הצדה, כפאם פאטאל. באווירה התיאטרלית שהיא יוצרת על הבמה, קל לשכוח שאין זהו מועדון לילה אפלולי ומעושן, אלא השקת הסינגל החדש שלה, והשעה היא שעת בוקר גשומה. שש שנים אחרי שנחשפה לצופי הטלוויזיה כמתמודדת ב"כוכב נולד", בעלת שיער קצוץ ואוחזת בקסילופון, ולאחר אין ספור ניסיונות מוסיקליים ואחרים, מבשר הסינגל החדש על אלבום ראשון.

את הסינגל, "Two Pigs”, שהושק היום (שלישי) במועדון זאפה בתל אביב, הפיק למקסימיליאן קרני (לשעבר בלומין), בת 25, עופר מאירי. על פי שלושת הסינגלים שהושמעו ממנו, הזהות הפאם פאטאלית שעל הבמה תואמת את הזהות המוסיקלית. את שירי האלבום, שעדיין לא ידוע מתי הוא ייצא, היא כתבה באנגלית והלחינה עם מאירי. לפני שהתחילה לשיר הסבירה על הבמה ש"יצא לי לדבר הרבה על מתי יצא כבר אלבום, אבל הרגשנו שמשהו לא התגבש. מתוך כבוד לדרך של אמן ולזמן שצריך לעבור, חיכינו".

סימני הזמן, בעיקר התרגשות אדירה, בהחלט ניכרו. המפיקה טמירה ירדני, שהיא המנהלת של מקסימיליאן קרני, דיברה על "יום חג". אחרי המופע, בחדר האמנים שאליו נמלטה מהבמה, סיפרה שהיא "מכירה את עופר מאירי כבר כמה שנים. ליתר דיוק, חיזרתי אחריו כבר לפני כמה שנים. שוחחנו על זה, אבל אגב הכבוד לתהליך והקסם של הזמן, זה עדיין לא היה הזמן. לפני כחצי שנה נסעתי באוטו ופתאום השם שלו שוב עלה לי, בתקופה שבה הכל הרגיש מוכן והתגבש. מהרגע הראשון זה התברר כמו סימביוזה שלא ידעתי לחלום עליה".

את מדברת על בשלות של אמן, מה השתנה אצלך?

"אני חושבת שהבנתי את זה מאיכות השאלות ששאלתי את עצמי ומאיפה שאלתי שאלות. מאיפה אני יוצרת? למה אני שרה? מה עובר לי בגוף ובראש כשאני עומדת מול קהל? מה המניעים שלי? אלו שאלות שכל הזמן נשאלות".

והתשובה כל הזמן משתנה?

"כל הזמן משתנה, וגם האיכות של מאיפה שואלים את השאלה משתנה. מצד אחד היה בי הרבה חוסר סבלנות. רציתי כבר לעשות את זה וגם כל שנה החלפתי מופע וכל הזמן זה היה מופע שונה. דיברנו על האפשרות לתעד את המופע כשהבנו שלא יהיה אלבום, אבל ידענו שאנחנו לא מסוגלות להביא את עצמנו להקליט את זה", היא מסבירה ומתכוון לנשות המקצוע שמקיפות אותה. "ידענו שזה עוד לא זה ואין מספיק בשר. מצד אחד היה בי הרצון הזה ומצד שני ידעתי גם שיש עוד דברים שאני צריכה ללמוד".

מה ללמוד?

"זה לא מספיק טוב שאני שרה המון שנים, שאני על במה ושעברתי המון גלגולים. אנחנו גם בעידן שבו הכל דולף במהירות. אני מסיימת מופע ובאותו הלילה הוא כבר ביוטיוב. כשאני מעניקה את המתנה הזאת למאזינים שלי, אני רוצה שהאלבום יהיה מיוחד. זה גם תהליך מחייב מאוד, להקליט אלבום. כל פעם הרגשתי שיש לי עוד דברים ללמוד. עדיין יש לי הרבה דברים ללמוד, אבל הפעם הרגשתי שהתגבשתי, כמו שמולקולות מתגבשות ליצור חי".

מקסימיליאן קרני. מה חשוב ומה פחותצילום: גוני ריסקין

מאקסימיליאן קרני מתכוונת לניסיון קודם, לפני יותר משנתיים. אז הוציאה סינגל בעברית ששמו "עמוק בטל", למלים של לאה גולדברג. תמיר מוסקט הפיק אותו. הסינגל ההוא, שהתאפיין באווירת מוסיקת עולם, אמור היה לבשר אלבום, שהגיע כאמור יותר משנתיים אחר כך. היא מסבירה: "עברתי שינוי גדול עם הקול שלי, שלא ידעתי בהתחלה איך להבין אותו. היום הוא כבר בסדר, השלמנו מעגל בחזרה, אבל היתה תקופה שהוא ירד באופן מאוד דרמטי והתחספס. המיתרים שלי התעבו מאוד. קרו כל מיני דברים שהבנתי שהם קורים לקראת דבר ושצריך לכבד אותם. כאמן יש דברים שאני לא אבין, אבל זאת הדרך שלי. חוסר הסבלנות שלי והרצון להגיע להישג הוא לא יכול להיות המניע שלי ואסור לי להקשיב לו. כמעט כל הצוות שלי הוא נשים, מה שאומר שיש המון אינטואיציה וכבוד לאינטואיציה. כשאנחנו מרגישות משהו, אנחנו מרגישות אותו".

למה כל האלבום באנגלית?

"זה מה שהתגבש. החומרים בעברית, ניסינו לעבוד עליהם כמה שנים. עבדתי על דברים מיוחדים עם תמיר מוסקט וזה היה משהו אחר. החיבור שלי לעברית הוא שונה. יש לי עוד מה לגלות ומה לפתור".

בשש השנים האלה התרחבת להרבה תחומים – טלוויזיה, משחק, דוגמנות. הזיהוי המרכזי שלך הוא עדיין כמוסיקאית?

"כן. מאוד. ההתרחבות הזאת, הכל נשק לאמנויות הבמה, אבל עכשיו כשאנחנו מדברות על זה, במבט לאחור זה נראה כאילו ההתרחבות איפשרה לי את הזמן הזה להתגבש. יכולתי להתעסק באותם דברים שאני מתעסקת בהם כזמרת, בלי הקדחתנות הזאת של לממש את עצמי. התעסקתי ביצירה מזוויות אחרות וגם התפתחתי ככה כפרפורמרית".

החיסרון של ההתפרסות הזאת הוא בזיהוי כבדרנית, סלב או שחקנית ולאו דווקא מוסיקאית.

"דברים קורים באופן טבעי. תקופה ארוכה עשיתי טלוויזיה. זה מה שהיה. עכשיו כולנו נותנות דגש על האלבום ואני מניחה שזה יהיה הדבר. לא מעסיק אותי להסתכל על עצמי מבחוץ. נעים לי להיות גם בטלוויזיה בתקופות שאני פחות עושה מוסיקה. מה שאומרים – אומרים. זה פחות בשבילי". עוד שינוי שעברה בשנה החולפת הוא פרסונלי – נישואיה ביוני האחרון לעמית קרני. השינוי הזה, היא אומרת, השפיע גם על התפתחותה המוסיקלית ועל מועד הוצאת האלבום. "זה לא במקרה קרה באותה שנה", היא אומרת. "כשלא היו לי החיים הפרטיים באופן הזה, החיים המקצועיים הם גם הפרטיים שלך. זה אנשים שאת מסתובבת אתם, זה כל עולמך והיצירה היא מאה אחוז מהחיים. פתאום כשיש משקל נגד זה גרם לי להתפקס. חשבתי שאם אני עושה כרגע רק פרויקט אחד, מה זה יהיה? באופן מובהק זה היה האלבום. זה מאוד מדגיש ומפקס, מה חשוב ומה פחות".

מפחיד להוציא אלבום אחרי כל כך הרבה זמן?

"כל חיי עברו בלי אלבום", היא צוחקת. "אני מאוד מתרגשת. אני לא מפחדת אבל אני מתרגשת. אני שלמה עם עצמי. לא הוצאתי אלבום בעבר כי לא יכולתי לחשוב לעשות משהו שאני לא שלמה אתו. עכשיו אני מעוניינת להעניק את הדבר הזה ומוכנה לקבל כל ביקורת".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ