עיזבונו של חיים חפר הועבר לספרייה הלאומית

בעיזבונו של חפר כלולים בין השאר שירים, צילומים, התכתבות בינו לבין דן בן אמוץ ועבודות משותפות שלו עם חיים גורי

מיה סלע
מיה סלע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיה סלע
מיה סלע

שנה לאחר מותו של הפזמונאי, המחזאי וחתן פרס ישראל לזמר עברי חיים חפר, העבירה משפחתו את עיזבונו לספרייה הלאומית בירושלים. הארכיון כולל פריטים רבים ובהם פזמונים, שירים, מקאמות, צילומים וכן חליפת מכתבים בין חפר לפוליטיקאים, קציני צבא ואזרחים. בין היתר יש בעיזבון תכתובת ענפה של חפר עם דן בן אמוץ ועבודות משותפות שלו עם חיים גורי.

חפר, מבכירי היוצרים של ''דור תש''ח'', היה המייסד והמפקד הראשון של ''הצ'יזבטרון'', להקת הזמר והבידור של הפלמ''ח, והקים את מועדון החמאם ביפו עם בן אמוץ. הוא כתב טור סאטירי בעיתון ”ידיעות אחרונות” ומאות שירים, בהם ''יצאנו אט'', ''רבותי ההיסטוריה חוזרת'', ''הן אפשר'', ''הסלע האדום''. כמו כן כתב מחזות ותסריטים ותירגם מחזות לתיאטרון.

מנהל הספרייה הלאומית, אורן ויינברג, אמר היום (שלישי) כי עיזבונו של חפר מצטרף לרשימה מפוארת של יוצרים, סופרים, מוסיקאים ומבצעים כמו נעמי שמר, יפה ירקוני, ס’ יזהר, ישעיהו ליבוביץ ורבים אחרים, שבוחרו להנציח את עשייתם לדורות הבאים באמצעות הספרייה הלאומית. ''אנו גאים בכך שיותר ויותר אנשי רוח בוחרים, ברובם עוד בחייהם, להפקיד את עיזבונותיהם ונכסי התרבות שלהם בידי הספרייה הלאומית”, אמר ויינברג. “הספרייה אוצרת את העיזבונות האלו כך שיהיו פתוחים ונגישים - הן לסטודנטים ולחוקרים והן לציבור הרחב. בשנים הקרובות ייסרקו מרבית הארכיונים לאינטרנט, ובכך יהיו זמינים לציבורים נרחבים בארץ ובחו''ל''.

חיים חפרצילום: שי אלוני / פרויקט

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ