מופע |

כשהזמר נושר אל הרצפה

בהופעה של "משורר הפאנק" פטריק פיצג'רלד היה מספיק לב בשביל שלוש הופעות, אבל היא נזקקה נואשות לסיכת ביטחון

בן שלו
בן שלו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בן שלו
בן שלו

חצי שעה אחרי תחילת ההופעה פטריק פיצג'רלד נשמט מהכיסא אל הרצפה. זאת לא היתה בדיוק נפילה. לא נשמע "בום". פיצג'רלד נשר אל הרצפה כמו עלה נידף עם גיטרה. ברגעים שלפני כן היו סימנים שדבר כזה עלול לקרות. פיצג'רלד נראה אבוד, מילמל "זה קשה" ואפילו התנדנד כמה פעמים על הבמה. ההופעה בעמידה היתה קשה לו, והוא ביקש כיסא, אבל דווקא כשניסה להתיישב עליו נשר. ארבעה אנשים שישבו בשורה הראשונה של האוזןבר מיהרו לעזור לו, והוא הוקם מהרצפה, אמר לקהל "זה מאוד מביך", התחיל לרדת מהבמה, ואז חזר ואמר שהוא מקווה לשיר עוד כמה שירים "או שאני פשוט אמות". הוא ירד מהבמה ובדקות הבאות לא היה ברור אם ההופעה נגמרה או שפיצג'רלד יצליח לשנס כוחות, להתייצב ולהמשיך אותה.

פטריק פיצג'רלד בהופעה באוזןבר. נראה אבודצילום: דניאל צ'צ'יק

מה שקרה בחצי השעה הראשונה של ההופעה, עד שהוא נשר, היה קצת מביך. פיצג'רלד לא חגר את הגיטרה הרגילה שלו אלא שר בליווי פלייבק של קלידים ואלקטרוניקת לואו-פיי מרודה. קולו בקושי עמד לו, ונדמה שבשביל ליהנות ממה שקרה על הבמה היה צורך באהבה גדולה לשירים עצמם ולדמותו של פיצג'רלד. בעצם, היה שיר אחד שבו התנאים האלה לא היו הכרחיים. הוא נקרא "The serving classes" והוא הבהיר, למרות הנסיבות, מדוע פיצג'רלד מכונה "משורר פאנק" ומדוע אנשים (מעטים, ובכל זאת) מקשיבים לו ואוהבים אותו. משמו של השיר אפשר להבין שיש בו ביקורת חברתית נוקבת, אבל פיצג'רלד שר אותו בכאב כל כך אישי וחשוף וברגישות כל כך גדולה, שאפשר היה ממש להרגיש את המצוקה שעליה הוא מדבר. כעבור חמש דקות, באמצע השיר "Laughter far away", הוא נשר מהכיסא וההופעה הופסקה.

יחזור? לא יחזור? אחרי רבע שעה פיצג'רלד חזר, ואף על פי שגם עכשיו הוא לא הקרין יציבות ושקט נפשי, הוא נראה מאושש במקצת והצליח למצוא, לפחות בחלק מהשירים, איזו נקודת משען שבה הנואשות והאקסצנטריות שירתו את ההבעה האמנותית ולא הרסו אותה. הוא שר שבעה או שמונה שירים, שהמלה "מוות" והצירוף "No fun" חזרו בהם שוב ושוב, ואחרי כל שיר הוא זז לפינת הבמה, ישב שם כמה שניות ואז חזר לשיר הבא. באחד השירים הוא סינן "לכם לא אכפת, לכם לא אכפת, לכם זה בא בקלות", ואף שהן לא כוונו אלינו, האנשים בקהל, אי אפשר היה שלא לספוג אותן כך ולהרגיש, שוב, את הנפש השרוטה של פיצג'רלד.

את "Safety pin stuck in my heart", ה"להיט" שלו, הוא לא שר. חבל, זה שיר נהדר, שלהעדרותו מהליין-אפ היה גם ממד סמלי. בהופעה הזאת היה מספיק לב בשביל שלוש הופעות, אבל היא נזקקה נואשות לסיכת ביטחון.

פטריק פיצג'רלד. אוזןבר בתל אביב, 21.11

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ