מופע |

שארל אזנבור: אחרון השאנסוניירים

רק שארל אזנבור יכול. הוא עוד יודע להביא המונים לשמוע את השאנסונים שלו, להושיב יחד קהל מראשון ומרמת השרון, מרחביה ומנתניה. היכל נוקיה התאים לו בדיוק כמו שהתאימה לו בשעתו ה"אולימפיה" המיתולוגית בפריז

בני מר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בני מר

אם ז'אק ברל, או ז'ורז' ברסנס, היו אבא, וברברה היתה אמא, את תפקיד הדוד מילא שארל אזנבור. אינני בטוח שהדימוי הזה מדויק כל כך, אבל במשפחה שלי היה לו באמת ביטוי מוחשי: כי אזנבור, שייבדל לחיים ארוכים, דומה מאוד למַתֶס (מתתיהו), דוד רבא מרומניה, שמת עוד לפני שנולדתי: קטן ולא כל כך יפה, אבל פלפל. בגלל הדימוי הנעבעכי שלו טעו רבים לחשוב שאזנבור הוא אחד משלנו, כלומר יהודי, ואזנבור בילבל עוד יותר את כולם כשהופיע דווקא בתפקידים יהודיים בכמה מסרטיו ושר בהתרגשות את ה"יידישע מאמע".

את משפחתי הוא הטעה כל כך, עד שבערימת התקליטים שליד הפטיפון היו מונחים מאז שנות ה-60 כמה תקליטים קטנים שלו, 45 סיבובים בדקה, ממש מתחת לאלה של אנריקו מסיאס. כשאימצתי אותם לעצמי הם היו כמו חדשים; אחרי שהתבררה הטעות, והתגלה שאזנבור הוא בכלל ארמני, ירדה קרנו במשפחתי.

שארל אזנבור בהיכל נוקיה. שר כאילו אין טבעי מזהצילום: דודו בכר

צריך להודות שגם אצלי התקליטים נותרו במצב מצוין ולא נשרטו יותר מדי, בניגוד לתקליטי הוויניל של אבות ואמהות השאנסונים. כך נשאר אזנבור ממש כמו שהיה בשנות ה-60. ובעצם הוא נשאר כך, פחות או יותר, עד עכשיו, כשהופיע במוצאי שבת על הבימה הענקית בהיכל נוקיה: אותה קומה, אותה בלורית שיער; רק שעכשיו היא לבנה כולה.

אזנבור לא זכה מעולם בהופעה מרשימה במיוחד. הוא עצמו הצביע, כבר בתחילת הקריירה, על ה"נכויות" שלו: "הקול, הגובה, המחוות, העדר ההשכלה והתרבות". מי היה מאמין שלמרות כל הנכויות הללו תהיה לאזנבור קריירה כל כך מפוארת, שנמשכת לפחות שבעים שנה, שיכתוב כאלף שירים (בצרפתית כמובן, אבל גם באנגלית, ספרדית, גרמנית ועוד ועוד), שישיר עם גדולי הזמרים: מאדית פיאף ועד אחינועם ניני, בהופעה שלו שלשום, בהיכל נוקיה?

עכשיו, כשהדוד שארל נשאר אחרון מכל המשפחה, הוא זוכה בכל ההוקרה. הזמר, שקולו נשמע זקן כבר כשהיה צעיר, נשמע בגיל 89 צעיר מכפי גילו. זה לא אומר שהוא נשאר בשיאו. אזנבור עצמו הקדים ואמר בתחילת ההופעה: "הרבה זמן לא הייתי פה, אבל למרבה המזל יש לי אותו קול חלוד שהיה לי בפעם שעברה שהופעתי בישראל. ואם אני מחמיץ תו אחד, לא נורא. יש עוד הרבה אחריו". אזנבור צעד על הבימה בקלילות, רקד וקפץ כמעט, אבל הקול שלו התקשה לרקוד ולקפוץ באותו הקצב. המלודיות שלו איבדו אוויר, וגם ההגברה והתזמורת הגדולה לא יכלו למלא אותן.

אזנבור ידע, והוא עדיין יודע, לכתוב מלודיות קליטות, מתנגנות. הוא גם יודע להתאים מלים למנגינות, והשירים שלו הם טקסטים חרוזים וארוזים היטב. אזנבור גם יודע להופיע: במחוות קטנות ויעילות, העוזרות להציג את השיר. במלים אחרות, אזנבור כותב שאנסון, שהוא בדיוק אותו שילוש של מלים, מוסיקה והופעה. אבל הצלע הרביעית של השאנסון היתה חסרה תמיד לאזנבור; קשה למדוד אותה כי כולה דקויות, והוא אף פעם לא הצטיין בהן.

אזנבור אוהב סטריאוטיפים, אוהב סיפורי אהבה שנשמעים מוכרים לכל אחד, ודמויות ציוריות כמו אמא איטלקייה שעומדת למות וכל בניה שרים לה אווה מריה (La Mama), או אמני הבוהמה במונמרטר (La Bohème), או הטרנסווסטיט בשיר "איך שהם אומרים" (Comme ils dissent). זו אולי הסיבה לכך שחצה בהצלחה את גבולות הצרפתית וכתב בשפות אחרות, וזו גם אחת הסיבות לפופולריות הגדולה שלו. לפעמים, אם מוותרים מראש על הניואנסים, זה אפילו עובד היטב, כמו בשיר "Yesterday When I Was Young".

נראה שבהופעה בהיכל נוקיה הקהל אכן ויתר מראש על כל הדקויות האלה. ממילא דקויות הן עניין להיכל התרבות ולא לאולם הענק ביד אליהו. במוצאי שבת, העיקר היה שאזנבור מופיע - בגילו, בישראל וכו'. ממילא כולם הקשיבו בראש לתקליטים ששמעו שוב ושוב בעבר, וההופעה היתה רק רקע לפסקול הנוסטלגי. אזנבור שר בהופעה בישראל גם שירים חדשים, אבל הקהל התרגש והתלהב, כצפוי, בעיקר מאותם להיטים נוסטלגיים שכתב כבר לפני שנים רבות: כמו "Hier encore" ("עוד אתמול, כשהייתי בן עשרים").  

הכל נשכח, כי מה שחשוב זה עצם ההופעה: לראות שהוא עוד פה אתנו, שהעולם של אתמול חי וקיים, שהלב עוד פועם ושאנחנו יכולים לקנות כרטיס להופעה, העשויה מחומרים יוקרתיים ותפורה היטב, כמו חולצה של פייר קרדן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ