אריק איינשטיין - עשרת השירים הגדולים

אפשר להרכיב כמה רשימות של עשרת הגדולים אצל איינשטיין, אבל הנה אחת מהן

בן שלו
בן שלו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בן שלו
בן שלו

אי אפשר לבחור את "עשרת השירים הכי יפים של אריק איינשטיין". איש-איש והשירים שקרובים ללבו ולתחנות חייו. הנה עשרה שירים יפים במיוחד. אפשר היה להרכיב לפחות עשר רשימות כאלה.

סקר | מהו השיר של אריק איינשטיין שאתם הכי אוהבים?

"הימים הארוכים העצובים" – "אריק אף פעם אינו רק רגשי, כמעט תמיד הוא גם מהורהר", כתב עלי מוהר. זה אחד משירי ההרהור היפים ביותר במוסיקה הישראלית, ואיינשטיין לא רק מבצע אותו להפליא אלא גם כתב את מלותיו. הלחן היפהפה של שלום חנוך והעיבוד המפואר של אלכס וייס.

"למה לי לקחת ללב" – הדינמיקה של בית שקט ופזמון סוחף לקוחה מהביטלס, אבל איינשטיין ושלום חנוך מתרגמים את החיפושיות ליצירה ישראלית עילאית.

"אני ואתה" – "'אני ואתה נשנה את העולם' זה הרצון טבעי של כל דור לעשות עולם טוב יותר", אמר איינשטיין. "אצלי זה לא בדיוק עם דגלים ומהפכות, אלא אתה ואני ביחד. כאילו, אם נהיה ביחד יהיה טוב יותר".

"אני רואה אותה בדרך לגימנסיה" – הטקסט האדיר של יענקל'ה רוטבליט היה נאסר היום לשידור ברדיו, והלחן של מיקי גבריאלוב לוכד בצורה מדהימה את התבוסה והעלבון של הגבר שבור הלב: "האם כבר מישהו פיתה את המלכה של הכיתה?"

"סע לאט" – ואיזה מסכנים האוהדים שאוכלים להם ת'לב.

עטור מצחך זהב שחור" – לא כולם יודעים שאיינשטיין עזר ליילד את השיר המופלא הזה. יוני רכטר נתקע עם המשפט "את אוהבת להיות עצובה ושותקת", ואיינשטיין הציע לו לפרק את המנגינה ולחלק אותה למלים בודדות.

"מה עושות האיילות" – שיר הילדים הישראלי היפה מכולם?

"עוף גוזל" – זה שיר יפהפה מהמלה הראשונה ועד האחרונה, אבל יפה מכולם הוא הצירוף "גור לך".

"השיר על התוכי יוסי" – "העצבות כמו כוס היא, ובה יין מר מענבי הנשמה" – "גם אם אני אחיה 500 שנה אני לא אוכל להביא משפט כזה", אמר איינשטיין. "אם אפשר היה לעורר אנשים ולהחזיר אותם מהקבר, אברהם חלפי היה מועמד רציני ביותר".

"שמש רטובה" - איינשטיין היה בן יותר מ-60 כשהוא כתב את השיר הזה, והוא מתבונן ממרומי גילו אל ימי נערותו. הזיכרונות מעורפלים, חמקמקים, לא לגמרי ריאליסטיים: הם מכניסים את איינשטיין למצב של ריחוף, ועם זאת הם מוחשיים להפליא ("ושמש רטובה מכה על עור חיוור").

צילום: איור: עמוס בידרמן

גם הלחן (של מיכה שטרית) והעיבוד (של רביב גזית) נפלאים.

.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ