רמי פורטיס

שלום מורה,

השבוע העליתי לפייסבוק משפט שאומר: "לא חסר פלא בעולמנו חסרה פליאה" (א. איינשטיין). אחד המגיבים שאל "לאיזה איינשטין אתה מתכוון?". ובכן, את המשפט אמר אלברט איינשטין אך ככל שאני מהרהר אני מבין כמה שהוא מתאר גם את אריק איינשטיין, מאוד.

זכיתי להכיר את אריק דרך חבר נוסף שהלך לעולמו לפני שנים רבות - מוישלה איש כסית. אריק ומוישלה היו חברים בנפש ואני כצעיר נלהב שהעביר זמן לא מבוטל בכסית האגדתית זכיתי לשבת לידו לא מעט כשישב ליד הקופה וניהל משם את עניני העולם. כך הכרתי את אריק שעה שבא לבקר את מוישלה בקופה.

אני זוכר את התדהמה שאחזה בי מול אריק האדם - הפשטות הצניעות וחוש ההומור המדהים - כשאני, שעוד לא עשה דבר וחצי דבר בחייו ושנינו בגובה העינים. אריק היה גם בהופעה המפורסמת, זו שהשלכנו בה עגבניות על הקהל בהיכל התרבות בתל אביב… אני עוד זוכר את הצביטה על הלחי וה'בובלה' שהעניק לי לאחר ההופעה. היום לאחר כל כך הרבה שנים זה מרגיש כמו ברכה! פגשתי אותו גם בהופעות של להקת תמוז שם עבדתי בצוות הטכני ובאולפנים. תמיד ובכל מצב הוא היה איש אהוב על כולם ומצחיק מצחיק מאוד.

אריק איינשטייןצילום: מיקי קרצמן

בעצם אריק היה המורה שלי, דרכו הבנתי שהשפה חשובה אך אפשר וחשוב לשנות את עולם התוכן שבה. באמצעותו הבנתי שאני צריך לכתוב בעברית, גם כשניסיתי לקשקש באנגלית… ולא, לא צריך לפחד! אפשר לשנות והוא הרי שר ואמר את זה - אני ואתה נשנה את העולם.

והיה זה אריק שהביא את הגיטרה החשמלית המייללת לתוך העברית ושר לחנים חדשים שלא נשמעו פה כדוגמתם לפני כן והכל היה משולב ושזור באמירה. אריק היה כל מה שאנחנו קוראים רוקנרול - פורץ דרך ומעצב גדול וחשוב של עולם התוכן התרבותי שלנו כעם.

הוא עבורי מורשת.

אך יש גם מעבר - אריק הוא הרבה הרבה מעבר לזמר ומוזיקאי גדול ודמות נערצת ואהובה בציבור. יש עוד דמות נסתרת שהיא חשובה לנו כעם, חשובה שבעתיים, והיא משאירה לנו מסר גדול ומאיר ובמיוחד בימים אלו: צניעות וענווה ולב גדול. זה האיש והיוצר - הרבה מעבר לשדות האגו, המעמד ורדיפת הבצע שמחוללים בנו שמות ומרוקנים ומדללים את עולם התוכן התרבותי שלנו כעם.

אפשר להיות אדם נערץ ולהישאר אדם פשוט. אריק היה כזה. תשאלו כל נהג מונית במוניות השקם בתל אביב הם יספרו לכם על אריק בעינים נוצצות. אני כותב ובוכה לא מאמין שזה אמיתי. קשה לי אך אני גם מאושר שזכיתי להכיר את אריק האדם ולו במקצת. בתוכי זה הרבה מאד. לא חסר פלא, חסרה פליאה ואריק העניק לי אותה ולכולנו.

שלום מורה,

אוהב אותך לנצח.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ