2013-1939 |

נתניהו בכיכר רבין: "באומה של יוצרים גדולים וזמרים גדולים היית הגדול מכולם"

אלפי בני אדם, התכנסו בכיכר רבין שם נערך טקס אשכבה לזמר שמת אתמול ונקבר בשעה זו; רחובות רבים במרכז תל אביב נסגרו לתנועה

דפנה ארד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דפנה ארד

הזמר והשחקן אריק איינשטיין הובא הערב (רביעי) למנוחות בבית העלמין טרומפלדור בתל אביב. ארונו של איינשטיין הוסע מכיכר רבין בעיר, שם עברו על פניו אלפי בני אדם ומאות צבאו על הגגות סביב הכיכר. בטקס נאמו, בין השאר, ראש הממשלה בנימין נתניהו ושרת התרבות לימור לבנת.

החל משעות הבוקר המאוחרות, עוד בטרם הוצב ארונו של איינשטיין בכיכר, החלו רבים להגיע למקום.  בטקס האשכבה בכיכר רבין הופיעו גם שלום חנוך ששר את השיר "ילדים של החיים" וקורין אלאל ששרה את השיר "זן נדיר".

ראש הממשלה אמר בנאומו: "שמעתי אותך אריק שר 'כמה שאני אוהב אותך ארץ ישראל'. אריק כמה שאנחנו אוהבים אותך. אני אוהב אותך מאוד. כולנו גדלנו על השירים שלך. צחקנו עד דמעות מן המערכונים שלך. התרגשנו מן הסרטים שלך. באומה של יוצרים גדולים וזמרים גדולים זה לא פשוט לומר את זה, אבל זה נכון - היית הגדול מכולם". 

בטקס נאם גם ראש העיר תל אביב, רון חולדאי: "אריק היה תל אביבי. תל אביבי מלידה – ותל אביבי בנשמה. הוא אהב את הבית ברחוב חובבי ציון, הבית עם התה והלימון והספרים הישנים, הבית הצנוע למראה, שבעיניהם של רבים היה לא פחות ממשכן, מפני שאריק התגורר שם. הוא אהב את העיר - ותיאר אותה 'תל אביב חמה, תל אביב צוחקת, עיר של אהבה, עיר שלא חונקת'".

בין האלפים שהגיעו לכיכר הגיעו גם כמה מעריצים עם גיטרות שניגנו ושרו משיריו. לאחר הטקס יצא מסע הלווייה של איינשטיין, שמת אתמול ממפרצת באבי העורקים, לעבר בית העלמין טרומפלדור בעיר. 

איינשטיין מת אמש בבית החולים איכילוב בתל אביב. הוא הובהל במצב קריטי לבית החולים שם הורדם והונשם והועבר לחדר הניתוח. צוותים של מנתחי כלי דם ולב ניסו להציל את חייו – אך ללא הצלחה. עד השעות הקטנות של הלילה מעריציו התכנסו בכיכר רבין בתל אביב ומול ביתו.

במהלך הלילה הגיעו רבים לביתו של איינשטיין שברחוב חובבי ציון, הניחו פרחים והדליקו נרות. את הלילה הם העבירו בהאזנה לשיריו של אייינשטיין, התכנסו בדלת אמותיהם בעצב על האמן הענק שהיה, והתעוררו הבוקר עם רצון להתקרב אליו. הם ביטלו את כל תוכניותיהם וסידוריהם, עלו על אופניים או מכונית והגיעו לכתובת שאותה תמיד ידעו, רחוב המסתעף מבוגרשוב בתל־אביב. הם עמדו שם, דומעים, והדליקו נר לזכרו.

אריק איינשטיין 2013-1939

יכול להיות שזה נגמר? | בן שלו

אריק איינשטיין היה הזמר הישראלי בה"א הידיעה. לא רק כי היה זמר גדול, אלא כי ידע תמיד "להיות בתוך השיר עד כלות, אך בה בשעה גם לעמוד איכשהו מחוצה לו, כמתבונן", כפי שניסח זאת עלי מוהר.  - למאמר המלא.

פרידה מקול ישראל | אורי משגב

אריק היה בכפיפה אחת הסינטרה והפרסלי והלנון של ישראל. שילוב בלתי אפשרי של ממזר, מלך ומהפכן. הממזר הזדקן, המהפכן נעלם מזמן, נכנע לפגעי הזמן. למאמר המלא.

פרידה מאוהד | עוזי דן

זכיתי לראות את מראדונה, ראיינתי את פלאטיני, ישבתי לצד פושקאש ואבי כהן, אך מעולם לא התרגשתי יותר מאשר אותה שיחה עם אריק איינשטיין. למאמר המלא.

עשרת השירים הגדולים | בן שלו

אפשר להרכיב כמה רשימות של עשרת הגדולים אצל איינשטיין, אבל הנה אחת מהן. למאמר המלא.

אריק איינשטיין שלכם

כמעט לכל אחד שגדל כאן יש את רגע אריק איינשטיין שלו, את השיר שהשפיע עליו הכי הרבה והצטלב בתחנות חייו. נשמח לשמוע את הסיפורים והבחירות שלכם - מה השיר האהוב עליכם? שתפו אותנו.

גם עיתונאים עצובים לפעמים

עורכי וכתבי של "הארץ" נפרדים מאריק איינשטיין. למאמר המלא.

רמי פורטיס כותב לאריק איינשטיין

אריק היה המורה שלי, דרכו הבנתי שהשפה חשובה אך אפשר וחשוב לשנות את עולם התוכן שבה. רמי פורטיס נפרד מאריק איינשטיין. למאמר המלא.

online poll by Opinion Stage

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ