מת החצוצרן רוי קמפבל

נגן הג'ז נפלא, שהיה מוזיקאי פורה, מת בסוף השבוע והוא בן 62

בן שלו
בן שלו
בן שלו
בן שלו

עולם הג'ז ספג לא מעט אבידות בשבועות האחרונים. שני ענקים, הגיטריסט ג'ים הול והסקסופוניסט, מתו בחודש שעבר בשיבה טובה, הול בן 83 ולטיף בן 93. בסוף השבוע נוסף עליהם ג'זיסט הרבה יותר צעיר והרבה פחות מוכר, החצוצרן הנפלא רוי קמפבל, בן 62 במותו.

הידיעות על מותו של היו מעטות וצנועות. לוויקיפדיה נדרשו שלושה ימים כדי לעדכן את דבר מותו בערך שלו. הצער על מותו, ועוד כשהוא בשיא כוחו, הוא בעיקר נחלתם של חובבי ג'ז חופשי שחור, ובהם חובבי מוזיקה ישראלים שזכו לראות את קמפבל בפעולה פעמיים בעשור האחרון. לפחות אחת מההופעות האלה היתה חוויה בלתי נשכחת.

קמפבל נולד בלוס אנג'לס, עבר בילדותו לניו יורק, למד אצל חצוצרנים גדולים כמו לי מורגן וקני דורהם בזכות תוכנית שאיפשרה לנערים משכונות עניות לרכוש השכלה מוזיקלית, היה תלמידו של יוסף לטיף בקולג', והחל מאמצע שנות ה-70 היה לחלק מסצינת הג'ז החופשי הניו יורקית. הוא היה איש מוצק ורחב, ובנגינה שלו, אף שיכלה להיות לירית מאוד, היה תמיד גרעין מחוספס. בהספד שפורסם עליו ב"ניו יורקר" נכתב שהוא המשיך מסורת ארוכה של חצוצרנים, מבאבר מיילי עד דון צ'רי, שביטאו את הממד הגופני של הנגינה ולא ניסו להסתיר את הדם, היזע והרוק שמעורבים בנשיפה בחצוצרה.

רוי קמפבלצילום: anthdb45 מתוך ערוץ הי

קמפבל היה לא רק מוזיקאי פורה מאוד, שהשתתף במאות הקלטות, הוא גם הגה וקידם פסטיבלים לקידום ג'ז חופשי ומוזיקה מאולתרת. הוא היה אחד הפעילים החשובים בפסטיבל Vision בניו יורק, וביחד עם החצוצרן דייב דגלאס ייסד את פסטיבל מוזיקת החצוצרה החדשה.

פסטיבל ישראלי שזכה לארח את קמפבל הוא פסטיבל ג'ז תל אביב. ב-2005 הוא הופיע עם הקונטרבסיסט ויליאם פרקר והמתופף חמיד דרייק, וההופעה האדירה שלהם היתה לבטח אחת מהופעות הג'ז הטובות שהיו בישראל בעשור האחרון. בשנה שעברה קמפבל חזר לתל אביב והופיע ביחד עם המתופף הישראלי-ניו יורקי ערן אלישע. גם זאת היתה הופעה נהדרת, ובסיומו של הקטע האחרון, שהצדיע למתופף הגדול אד בלקוול, שהיה חובב סרטים מצוירים, קמפבל אמר לקהל "That's all folks", כאותה דמות מצוירת מסרטי "לוני טיונס". מי יכול היה לשער אז שניפרד ממנו אחרי זמן כל כך קצר.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ