חנן יובל התפטר ממועצת התרבות

הזמר התפטר לטענתו, בשל היחס המשפיל כלפיו של יו"ר המועצה, חיים פרלוק

תמר רותם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תמר רותם

שינויים פרסונליים במועצת התרבות: לאחר התפטרותם של שבעה חברי המדור לאמנות פלסטית בבת אחת - כמחאה על כך שראש מועצת התרבות חיים פרלוק לא האריך את הקדנציה של סיגל בר ניר כראש מדור אמנות פלסטית – מתברר עתה, כי קודם להתפטרות זאת, במועצה עצמה התפטר אחד החברים, הזמר חנן יובל, במחאה על התנהגותו של פרלוק.

מועצת התרבות היא גוף ציבורי, שבה חברים אנשי ציבור ואנשי מקצוע בתחומי התרבות השונים, ותפקידיהם לייעץ לשרה ולהתוות את המדיניות של משרד התרבות. בראש המועצה עומד הד"ר חיים פרלוק. חנן יובל, זמר מוערך שמילא בעברו תפקידי ניהול בתחום התרבות והיה בין השאר יו"ר אמ"י (ארגון אמני ישראל), מונה כחבר במועצה לבקשת שרת התרבות, לימור לבנת. אבל בתום הישיבה הראשונה שבה השתתף באמצע נובמבר הוא הגיש את התפטרותו. זאת לטענתו, בשל היחס המשפיל של יו"ר המועצה, חיים פרלוק, כלפיו. בכך שבר יובל שיא בכהנו בקדנציה הקצרה ביותר שמילא אי פעם חבר מועצת התרבות והאמנות: שלוש שעות בלבד.

חנן יובל. קדנציה קצרה ביותרצילום: איציק בן מלכי

לדברי יובל, בישיבה שהתקיימה בבית "נא לגעת" בתל אביב, בעת דבריה של מנכ"לית משרד התרבות אורלי פרומר, הוא העיר הערה קצרה ועניינית בהקשר לדבריה על תקציב התרבות. אז פנה אליו יו"ר המועצה, ד"ר חיים פרלוק, הרים את קולו ונזף בו: "כאן לא לוקחים זכות דיבור, כאן מבקשים זכות דיבור".

בסיום הישיבה יובל פנה לפרלוק ואמר לו שנפגע ממנו. "על כך ענה לי פרלוק שככה הוא מנהל את ישיבותיו ועלי להסכין לסגנון", מספר יובל. "כשאמרתי לו שהשרה היא שהזמינה אותי, הרים פרלוק את קולו ואמר: 'השרה לא קובעת, רק אני קובע. אם לא מוצא חן בעיניך אתה יכול להתפטר עכשיו'". ואמנם יובל התפטר בו במקום. 

באימייל ששלח באחרונה יובל לכל חברי וחברות המועצה, סיפר להם שהוא עוזב "בתחושה מוזרה ומתסכלת", ולאחר שתיאר את התקרית, הוסיף: "חשבתי שהתרבות היא קודם כל בביתנו. האקט הכוחני וגס־הרוח הזה, על גבול האלימות, מצדו של יו"ר המועצה לתרבות ואמנות, הוא ההיפך הגמור מהגדרת המסגרת הזאת".

"יש צורה לומר דברים", הוסיף יובל, "פרלוק הגיב בגסות, התנשאות, וולגריות וכוחנות. יכול להיות שהוא ראוי מבחינת כישוריו, אולי הוא יודע המון בתרבות ובניהול, אבל התקשורת האנושית שלו לוקה בחסר". 

חילופי הגברי במועצת התרבות ממשיכים: פרלוק עצמו מינה באחרונה כמה חברים חדשים, ובהם גם את הפרופ' יהודה סקורניק, מנתח, לשעבר ראש המחלקה הכירורגית בבית החולים איכילוב בתל אביב ומרצה לרפואה באוניברסיטת תל אביב. הפרופ' סקורניק הוא מקורב לימין בדעותיו. הוא חבר מרכז הליכוד מטעם הסיעה מנהיגות יהודית בראשות משה פייגלין, החבר גם בהנהלת האופרה הישראלית . בנו אוהד סקורניק התפרסם אחרי רצח רבין כאחד מחבריו של יגאל עמיר, ולאחר רצח רבין היה חשוד לתקופה קצרה במעורבות ברצח.

ד״ר חיים פרלוק מסר בתגובה: ״מדובר בגיבוב של שקרים, השמצות והכפשות שבינן לבין המציאות אין ולו דבר, כפי שגם יכולים להעיד עשרות הנוכחים בישיבה. מדובר באי הבנה מצערת שהחלה בהערה שלי במהלך הישיבה כי ׳לא נוטלים את זכות הדיבור אלא מקבלים אותה׳. משום מה חנן יובל סבר שההערה כוונה אליו באופן אישי. בתום הישיבה כשאמר לי שנפגע מהערתי, הבהרתי לו שהיא לא כוונה אליו באופן אישי ואף התנצלתי אם הובנתי אחרת.לצערי מר יובל בחר להתפטר באופן לא מובן בעקבות כך ולא נותר לי אלא לאחל לו בהצלחה בדרכו. באשר לפרופסור סקורניק: אינני ממנה את חברי המועצה לתרבות ואמנות".

ממשרד התרבות נמסר בתגובה: ״בניגוד לנטען, ד״ר חיים פרלוק אינו ממנה את חברי המועצה לתרבות ואמנות. בניגוד לנטען, פרופסור יהודה סקורניק  אינו חבר מרכז ליכוד. פרופסור סקורניק הינו רופא בכיר, מנהל מחלקת כירורגיה א׳ לשעבר בבית החולים איכילוב, פרופסור מן המניין בחוג לרפואה באוניברסיטת תל אביב, מונה על ידי נשיא המדינה מר שמעון פרס כנשיא מגן דוד אדום בישראל. בנוסף לכך, פרופסור סקורניק הינו איש תרבות ואשכולות, בעל ידע עצום ואהבה גדולה למוסיקה קלאסית. הוא חבר  לשעבר בהנהלת האופרה הישראלית ושימש במשך שנים ארוכות כחבר במדור למוסיקה של המועצה לתרבות. כישוריו המיוחדים הרבים הפכו את מינויו למועצה ליותר מראוי. מיותר לציין כי המינוי עמד בכל הסטנדרטים המקובלים ואושר על ידי היועצת המשפטית של המשרד. הנסיון להטיל דופי בפרופ׳ סקורניק הוא פסול ומקומם״.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ