אריאל זילבר בתגובה לשינוי בפרס: הייתי מפרק את אקו"ם

באקו"ם מתכוונים לשנות את הגדרת הפרס שהזמר יקבל הערב: במקום פרס על מפעל חיים, יוענק לו פרס על תרומתו למוזיקה הישראלית. פורסם כי דליה רבין יזמה את השינוי. השר ליברמן: "התרפסות מסוכנת". מכתב של זוכי פרס ישראל קורא לא להעניק לזילבר כל פרס

בן שלו
דפנה ארד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בן שלו
דפנה ארד

הזמר אריאל זילבר יקבל הערב (שני) פרס מטעם אקו"ם על תרומתו למוזיקה הישראלית. זאת, לאחר שהארגון החליט שלא להעניק לו פרס על מפעל חיים. החלטת אקו"ם עוררה סערה בעולם התרבות ובמערכת הפוליטית. שר החוץ אביגדור ליברמן כינה את ההחלטה "התרפסות מסוכנת". הטקס, בהנחיית אורי גוטליב, החל סמוך לשעה 20:00 בתיאטרון נגה ביפו.

לפני קבלת הפרס הוזמן זילבר לבמה כדי לבצע עם מוש בן ארי את השיר "ואיך שלא". זילבר קטע את הנגינה ואמר: "סליחה שאני מפריע אבל יש לי משהו להגיד. בהתחלה אמרו לי מפעל חיים. אז אני מודה לחברי הוועדה של אקו"ם שזיכו אותי על פרס מפעל חיים. אני נגד חרמות. אני ישראלי ויהודי גאה. בואו ונישאר מחוברים אחד לשני עם נופי הילדות שלנו. ההרגשה היא שאני שק חבטות של גופים אינטרסנטיים, אמנים מתוסכלים שמחפשים כל פעם מחדש להמציא את הקיצוניות שלי".

לדבירו, "חברי הדירקטוריון של אקו"ם ניתקו את השירים מהאמן. האם רק השירים שלי שלא אומרים כלום גם נחשבים. יש בנאדם מאחורי השירים. פיספסתם את ההזדמנות להוות דוגמה לחופש הדעה. הייתי מחזיר את הפרס, אבל אני לא יכול להפנות עורף לאהבה ולתמיכה שקיבלתי מהעם. אני אמן. אני הייתי מפרק את אקו"ם ומקים אקו"ם חדש שנותן במה לכל דעה. אני ישראלי יהודי אחד מכם. תרדו מהעץ הזה. תודה לקב"ה ולאשתי. יחי אדוננו מורנו ורבנו מלך המשיח לעולם ועד". 

בתום הטקס אמר זילבר לעיתונאים: "אני לא אתן לשמאלנים האלה להרוס לי את החיים". הוא הדגיש כי מבחינתו קיבל את הפרס על מפעל חיים ולא על שום דבר אחר.

מנכ"ל אקו"ם, יוריק בן דוד, אמר בטקס כי "בעבורי, הערב מעט עצוב. המחלוקות הגיעו לטונים לא סימפטיים בתקופה האחרונה ואנחנו מרגישים עצב. המחלוקות קשות, קשה לנו עם הקיצוניות משני הצדדים".

מוטי קירשנבאום, שנאם לפני הענקת הפרס לזילבר, אמר: "גם אותי הוא מרגיז, אבל לא הייתי רוצה לחיות בחברה שרק את דעתי מותר להביע. אני לא חושב שהאמירות שלו הופכות את שיריו לפחות טובים".

בשעות האחרונות פורסם כי ההחלטה ליטול מזילבר את פרס מפעל החיים הגיעה בעקבות יוזמה של דליה רבין, המכהנת כדירקטור חיצוני באקו"ם. רבין, בתו של ראש הממשלה המנוח יצחק רבין, מסרה לחדשות ערוץ 2 כי היא לא השתתפה בהצבעה על הנושא, אך לדבריה "המוזיקה של זילבר אינה הבעיה, להפך, מדובר ביוצר מחונן. עם זאת, דעותיו בנושאי מיעוטים, זכויות הפרט והקהילה הגאה הן בעייתיות. מתן פרס על מפעל חיים לזילבר הוא מסר בעייתי לחברה הישראלית".

במקום הטקס מתקיימת כעת הפגנה שקטה של ארגון "ישראל שלי", המביעה תמיכה בזילבר. הם מניפים שלטים שעליהם נכתב: "עקו"ם זה לא ישר". מלי פולישוק-בלוך, דירקטורית באקו"ם ולשעבר ח"כית מטעם מפלגות שינוי וחץ, אמרה ל"הארץ" כי בישיבה סוערת של דירקטוריון אקו"ם הובאו עובדות על זילבר שלא היו ידועות קודם לכן לחברים. לדבריה, "זה שאדם התבטא או שהוא ימני או דתי או קיצוני - לא מונע ממנו פרס. אבל פרס מפעל חיים ניתן על ערך מוסף לתרבות הישראלית וכולנו הרגשנו שאנחנו לא יכולים לתת פרס כזה למי שהיה שותף פעיל בקמפיין לשחרור רוצח ראש הממשלה רבין. לכן החלטנו לבטל את הפרס על מפעל חיים ולהעניק פרס על המוזיקה. זו לא החלטה של ימין ושמאל, זו החלטה ערכית, מוסרית, כי רצח ראש הממשלה הוא רצח הדמוקרטיה ואי אפשר לנתק את האמן מדעותיו וממי שהוא".

בכניסה לטקס אמר הפזמונאי יורם טהרלב כי "זילבר נתן תרומה ייחודית למוזיקה הישראלית ואי אפשר לערער עליה. מגיע לו פרס. שם הפרס זה דקדוקי עניות ולא צריך להתייחס לזה. הדעות שלו לא מוצאות חן בעיני. אמנים מאז ומתמיד לא חששו להביא את הדעות הפוליטיות שלהם".

ד"ר מרדכי נאור, יו"ר ועדת הביקורת של אקו"ם, אמר הערב: "אני חושב שהענקה של פרס מפעל חיים לזילבר היתה בעייתית, כי יש לו דעות קיצוניות בכמה וכמה תחומים, לאו דווקא בענייני שמאל וימין. הימנים אמנם קמים להגנתו, אבל יש בעיות אחרות, כמו למשל עם הקהילה הגאה". המלחין עדי לאון אמר במקום הטקס: "יהודי צריך לחזק יהודי ואסור שיהיו חרמות בבית". לאון מקבל בטקס פרס על הלחנת השיר "סטטוס מאוהב" של אייל גולן, שזכה בפרס השיר המושמע ביותר.

שינוי הגדרת הפרס שיוענק לזילבר נעשה כמה ימים אחרי שאחינועם ניני ביטלה את השתתפותה בטקס במחאה על הענקת פרס מפעל חיים לזילבר, שביטא בשנים האחרונות דעות ימניות קיצוניות והתבטא בחריפות נגד הומואים וחיילי צה"ל. ניני גם ויתרה על הפרס שהיתה אמורה לקבל בטקס (פרס בסך 10,000 שקל על תרומה מיוחדת להפצת המוזיקה הישראלית בעולם). "הבחירה להעניק לזילבר פרס מפעל חיים הינה הפניית עורף לאחריות ציבורית", כתבה ניני בדף פייסבוק שלה.

היום הגיבה ניני לדיווחים על שינוי הגדרת הפרס לזילבר, ואמרה כי "בנסיבות שנוצרו פעל אקו״ם נכון כשהחליט להפריד את יצירתו האיכותית של זילבר עד כמה שרק ניתן מהקשרים אידיאולוגיים, פוליטיים ואזרחיים. אין לנו ספק שאקו״ם איננו כולל את 'כהנא צדק' בגוף יצירתו המקבלת פרס. חשוב לנו להדגיש שאקו״ם הוא ארגון בעל חשיבות עליונה בעבור מוזיקאים, סופרים ומשוררים ובעבור החברה כולה כמקדם תרבות. התנהלותו בנסיבות היתה ראויה גם במובן החופש האמנותי שנתן לוועדה לבחור, וגם בתיקון שעשה בעניין רגיש זה. גם יצחק רבין וגם מנחם בגין ידעו לשנות את עמדותיהם. נשמח לשמוע את זילבר מודיע על עמידתו הנחרצת לצד עקרונות אנושיים חוצי גבולות לאומיים, דתיים ומגדריים המונחים ביסוד הדמוקרטיה הפלורליסטית של כולנו".

הערב פורסם מכתב של אנשי ציבור, אמנים וזוכי פרס ישראל המביעים תמיכה בניני ומתנגדים למתן כל פרס לזילבר. במכתב, שנשלח לאקו"ם, לניני ולשותפה ליצירה, גיל דור, נכתב: "אנו תומכים מכל הלב, ומוקירים את ניני ואת דור, שוויתרו על פרס ועל 10,000 שקל כדי לא לקבלו יחד עם מי שמסית באופן בוטה לגזענות. תנועתו של כהנא הוצאה מחוץ לחוק ותמיכה בה הפכה פלילית בשל היותה מסיתה לגזענות. זילבר כתב, הלחין ושר בהתלהבות את השיר 'כהנא צדק'. זילבר גם הביע תמיכה ברורה בטרור המכונה 'תג מחיר' וקרא לשחרור רוצחו של יצחק רבין. נתינת פרס מטעם אקו"ם – בוודאי כאיגוד יוצרים ציבורי – לתומך בגזענות פלילית הינה חרפה. הסירוב לשתף עם כך פעולה מזכה את ניני ודור בפרס החשוב מכל: בארץ ניצולי הרדיפות והגזענות אין ערוך לפרס ההומניזם והסירוב לשיתוף הפעולה עם הגזענות. הדברים המוארים שכתבו על כך השניים הינם מופת של הומניזם".

עם החותמים על המכתב נמנים זוכי פרס ישראל פרופ' חיים אדלר, פרופ' מיכה אולמן, פרופ' יהודה באואר, האמן דני קרוון, פרופ' אריק שפירא, הצלם אלכס ליבק, פרופ' דוד הראל, ליה ון ליר ודוד טרטקובר. עוד חתמו עליו שר הקליטה לשעבר, יאיר צבן; אורי סביר, לשעבר מנכ"ל משרד החוץ; פרופ' חיים גנז, פרופ' דניאל בר-טל וספי רכלבסקי.

אביגדור ליברמן, בסטטוס שפירסם בפייסבוק, טוען כי מדובר ב"התרפסות מסוכנת": "ההתקפלות של אקו"ם והחלטתה להעניק לזילבר פרס רק על תרומתו למוזיקה הישראלית במקום פרס על מפעל חיים היא כניעה והתרפסות מסוכנת בפני בולשביזם של גורמי שמאל קיצוניים. אותם אלו שעשו מלחמה בכל החזיתות על מנת לאפשר למורה בבית ספר תיכון לפקפק במוסריותו של צה"ל, בשם חופש הביטוי, נלחמים כעת כדי לסתום את פיו של אמן שאין חולק על גאוניותו המוזיקלית ועל תרומתו לתרבות הישראלית לאורך חייו ומונעים ממנו את ההכרה המגיעה לו. אני מקוה שעד הערב אקו"ם יתעשתו ויחזרו להחלטתם המקורית והנכונה, כי לא צריך להסכים עם כל דעותיו של זילבר בכדי להתקומם נגד הצביעות והפחדנות הזו, או בתמצות: ואיך שלא אפנה לראות... מדובר בסתימת פיות".

השר נפתלי בנט כתב בפייסבוק: "רוצי שמוליק קורא לך וזורק עלייך אבנים - על זה אקו"ם היו נותנים פרס חיים". בנט גם אמר בישיבת סיעת הבית היהודי היום: "התבשרנו שארגון אקו"ם מתכוון למנוע מזילבר את פרס מפעל החיים בגלל ההשקפות שלו. זה מצטרף לאותה משטרת מחשבות שמנעה מחתן פרס נובל, פרופ' אומן, תואר דוקטור לשם כבוד באוניברסיטת חיפה. החלטת אקו"ם היא נגד כל ערך תרבותי ויצירתי ואני מציע להם לחזור ממנה עכשיו. אני גם אומר לארגונים האלה: הקלון הוא שלכם. זה אות כבוד לא לקבל מכם כבוד".

השר אורי אריאל הגיב על החלטת אקו"ם: "ההחלטה הינה דגל שחור לכל שוחרי התרבות בישראל. ההתנשאות של ארגוני השמאל שמנסים לדכא כל יצירה של מי שאינו סובר כמותם מעוררת גועל. אין חולק שזילבר הוא אמן מוערך ונכס צאן ברזל במוזיקה הישראלית והוא אינו צריך לשלם על דעותיה השמאלניות קיצוניות של הגברת ניני".

גילוי נאות: דפנה ארד היא חברת אקו"ם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ