אריאל זילבר בטקס קבלת הפרס: הייתי מפרק את אקו"ם

אחרי שחברי דירקטוריון האגודה החליטו לא להעניק לו פרס מפעל חיים, אלא פרס על תרומתו, אמר הזמר: "ניתקתם את השירים מהיוצר". עוד אמר כי לא ייתן לשמאלנים "להרוס לי את החיים"

דפנה ארד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים128
דפנה ארד

הזמר אריאל זילבר על תרומתו למוזיקה הישראלית. זאת, לאחר שהארגון החליט שלא להעניק לו פרס על מפעל חיים. לפני קבלת הפרס בטקס, שהתקיים בתיאטרון נגה ביפו, אמור היה מוש בן ארי לבצע את שירו של זילבר, "ואיך שלא". אך זילבר קטע את תחילת השיר וביקש לומר כמה מלים: "סליחה שאני מפריע, אבל יש לי משהו להגיד. בהתחלה אמרו לי מפעל חיים. אז אני מודה לחברי הוועדה של אקו"ם שזיכו אותי בפרס מפעל חיים. אני מכאן, מהארץ הזאת, ומודה על זה כל יום, כמו ברוש לבדו מול אש ומים אני מבטא את עצמי בצלילים. אני נגד חרמות ובעד זכות האדם להביע את דעתו. אני ישראלי ויהודי גאה. בואו נישאר מחוברים אחד לשני עם נופי הילדות שלנו. ההרגשה היא שאני שק חבטות של גופים אינטרסנטיים, אמנים מתוסכלים שמנסים להמציא בכל פעם מחדש את הקיצוניות שלי".

זילבר המשיך בנאומו הנרגש ואמר כי "חברי הדירקטוריון של אקו"ם ניתקו את השירים מהאמן. האם רק השירים שלי שלא אומרים כלום נחשבים? יש בנאדם מאחורי השירים. פספסתם הזדמנות להוות דוגמה לאיחוד בעם ולחופש הדעה שאנחנו כל כך צריכים. הייתי מחזיר את הפרס, אבל אני לא יכול להפנות עורף לאהבה ולתמיכה שקיבלתי מהעם".

אריאל זילבר בטקס חלוקת פרסי אקו"םצילום: דניאל בר און

זילבר סיים את דבריו ואמר "אני אמן, ואני הייתי מפרק את אקו"ם ומקים אקו"ם חדש שנותן במה לכל דעה". בתום הטקס אמר זילבר לעיתונאים: "אני לא אתן לשמאלנים האלה להרוס לי את החיים". הוא הדגיש כי מבחינתו קיבל את הפרס על מפעל חיים ולא על שום דבר אחר. באקו"ם סירבו להגיב לדבריו של זילבר.

אחרי שנשא את הנאום התקיף, מוש בן ארי השלים את השיר שהתחיל, "ואיך שלא". לאחר מכן התברר שזילבר לא נשאר באולם כדי לשיר את השיר המסכם של הטקס, "תן לי כוח". 

עוד קודם לכן, מוטי קירשנבאום היה מי שהציג את זילבר בטקס: "הכריזמה האדירה שלו מחלצת אותו מתהפוכות חייו ומההסתבכויות שלתוכן קולעת אותו תמימותו. זילבר הוא יצור חסר מנוחה שחייב כנראה להתנסות בכל העולמות שמזמנים החיים בארץ. עולם הבוהמה בארץ, עולם המצפים בגבול הלבנון, עולם התורה ועולם המתנחלים שמתעקשים על ארץ ישראל השלמה. בדרךהוא מרגיז הרבה מאוד אנשים, ציבורים שלמים מבקשים להתנער ממנו בגלל אמירותיו המקוממות. גם אותי הוא מרגיז. אבל לא הייתי רוצה לחיות בחברה שרק את דעתי שלי מותר בה להביע. אני גם לא חושב שאמירה כלשהי שלו - ותהיה המקוממת ביותר - הופכת את שיריו לפחות טובים. ואנחנו פה כדי לכבד את שיריו. לאורכו של כל מסע העולמות המפותל שלו הוא לא זנח את תיאבון היצירה, את הרעב לכתוב עוד שיר ולצעוק מתוכו עוד צעקה. ועדת השיפוט החליטה להעניק לך את פרס אקו"ם, בהתחלה למפעל חיים אחר כך לתרומה למוזיקה. שתמשיך לרוץ, אריאל זילבר. שמוליק קורא לך".

זילבר לאחר קבלת הפרס מטעם אקו"םצילום: דניאל בר און

שרת התרבות, לימור לבנת, הגיבה הערב לפרשה. לבנת כתבה עוד לפני הטקס בעמוד הפייסבוק שלה: "כמה חבל שחלק מאנשי השמאל המדברים גבוהה גבוהה בשם חופש הביטוי שוכחים,או שמא לא רוצים לשמור עליו, כשזה נוגע לחופש הביטוי של אנשי ימין. גם אני לא אהבתי בלשון המעטה לשמוע בשנים האחרונות חלק מההתבטאויות האומללות שהשמיע זילבר. אבל הן עדיין בגדר חופש הביטוי ולא מבטלות את העובדה שזילבר הוא יוצר ענק. כמה חבל שבאקו"ם החליטו ברגע האחרון לנהוג בפחדנות ולהיכנע למכבש הלחצים של 'אבירי חופש הדיבור' למיניהם".

יורם רותם, עורך המוזיקה הראשי בגלי צה"ל, שהיה חבר בוועדת השיפוט שהעניקה לזילבר את הפרס, במנותק מדירקטוריון אקו"ם, אמר לאחר הטקס: "בכלל לא צפינו את הרעש שהתעורר סביב הבחירה בזילבר כי בשנה האחרונה בעיקר הוא נהנה מאהדה גורפת. בהופעות ובתקשורת הוא זכה לחיבוק. אני חושב שצריך להפריד בין הדעות הפוליטיות של האדם לבין היצירה שלו. הפרס ניתן על מפעל חיים בתחום המוזיקה והיצירה. זה אקו"ם. לא על נימוסים והליכות ועל דברים שהוא אמר או לא אמר. איש לא חולק על תרומתו הגדולה של זילבר למוזיקה ולתרבות הישראלית זה 40 שנה ויותר, הוא מעשיר את הרוק הישראלי בשירים נפלאים ועל כך ניתן לו הפרס".

רותם הוסיף כי לא אהב את ההתערבות בשיקול הדעת של ועדת הפרס: "חשוב לשמור על החירות של האמנים ליצור מה שהם רוצים ולומר מה שהם רוצים. אם זה היה בצד השני של המטבע, התגובות היו הפוכות. דווקא מי שחרד לחופש הביטוי ולדמוקרטיה הישראלית צריך לאפשר הבעת כמה שיותר דעות. בוועדת הפרס ישבו כמה אנשים שדעותיהם שונות משל זילבר - אביב גפן, תלמה אליגון-רוז, פיטר רוט ושגיב כהן. הפרס ניתן פה אחד כי זה פרס מפעל חיים. כך הובהר לנו מטעם אקו"ם שפנו אלינו כדי שנשב בוועדת השיפוט. קשה לדמיין את הרוק הישראלי בלי זילבר, אחד מעמודי התווך ששיריו אהובים על ידי צעירים ולא רק על ידי מי שגדלו עליהם. אם הוא לא זכאי לקבל פרס אז אני לא יודע לאן הגענו".

זילבר בטקס חלוקת פרסי אקו"ם ביפוצילום: דניאל בר און

היום פורסם כי ההחלטה ליטול מזילבר את פרס מפעל החיים הגיעה בעקבות יוזמה של דליה רבין, המכהנת כדירקטור חיצוני באקו"ם. רבין, בתו של ראש הממשלה המנוח יצחק רבין, מסרה לחדשות ערוץ 2 כי היא לא השתתפה בהצבעה על הנושא, אך לדבריה "המוזיקה של זילבר אינה הבעיה, להפך, מדובר ביוצר מחונן. עם זאת, דעותיו בנושאי מיעוטים, זכויות הפרט והקהילה הגאה הן בעייתיות. מתן פרס על מפעל חיים לזילבר הוא מסר בעייתי לחברה הישראלית".

שינוי הגדרת הפרס שיוענק לזילבר נעשה כמה ימים אחרי שאחינועם ניני ביטלה את השתתפותה בטקס במחאה על הענקת פרס מפעל חיים לזילבר, שביטא בשנים האחרונות דעות ימניות קיצוניות והתבטא בחריפות נגד הומואים וחיילי צה"ל. ניני גם ויתרה על הפרס שהיתה אמורה לקבל בטקס (פרס בסך 10,000 שקל על תרומה מיוחדת להפצת המוזיקה הישראלית בעולם). "הבחירה להעניק לזילבר פרס מפעל חיים הינה הפניית עורף לאחריות ציבורית", כתבה ניני בדף פייסבוק שלה.

הערב פורסם גם מכתב של אנשי ציבור, אמנים וזוכי פרס ישראל המביעים תמיכה בניני ומתנגדים למתן כל פרס לזילבר. במכתב, שנשלח לאקו"ם, לניני ולשותפה ליצירה, גיל דור, נכתב: "אנו תומכים מכל הלב, ומוקירים את ניני ואת דור, שוויתרו על פרס ועל 10,000 שקל כדי לא לקבלו יחד עם מי שמסית באופן בוטה לגזענות. תנועתו של כהנא הוצאה מחוץ לחוק ותמיכה בה הפכה פלילית בשל היותה מסיתה לגזענות. זילבר כתב, הלחין ושר בהתלהבות את השיר 'כהנא צדק'. זילבר גם הביע תמיכה ברורה בטרור המכונה 'תג מחיר' וקרא לשחרור רוצחו של יצחק רבין. נתינת פרס מטעם אקו"ם – בוודאי כאיגוד יוצרים ציבורי – לתומך בגזענות פלילית הינה חרפה. הסירוב לשתף עם כך פעולה מזכה את ניני ודור בפרס החשוב מכל: בארץ ניצולי הרדיפות והגזענות אין ערוך לפרס ההומניזם והסירוב לשיתוף הפעולה עם הגזענות. הדברים המוארים שכתבו על כך השניים הינם מופת של הומניזם".

עם החותמים על המכתב נמנים זוכי פרס ישראל פרופ' חיים אדלר, פרופ' מיכה אולמן, פרופ' יהודה באואר, האמן דני קרוון, פרופ' אריק שפירא, הצלם אלכס ליבק, פרופ' דוד הראל, ליה ון ליר ודוד טרטקובר. עוד חתמו עליו שר הקליטה לשעבר, יאיר צבן; אורי סביר, לשעבר מנכ"ל משרד החוץ; פרופ' חיים גנז, פרופ' דניאל בר-טל וספי רכלבסקי.

גם במערכת הפוליטית הגיבו לדברים, אביגדור ליברמן, בסטטוס שפירסם בפייסבוק, טען כי מדובר ב"התרפסות מסוכנת": "ההתקפלות של אקו"ם והחלטתה להעניק לזילבר פרס רק על תרומתו למוזיקה הישראלית במקום פרס על מפעל חיים היא כניעה והתרפסות מסוכנת בפני בולשביזם של גורמי שמאל קיצוניים. אותם אלו שעשו מלחמה בכל החזיתות על מנת לאפשר למורה בבית ספר תיכון לפקפק במוסריותו של צה"ל, בשם חופש הביטוי, נלחמים כעת כדי לסתום את פיו של אמן שאין חולק על גאוניותו המוזיקלית ועל תרומתו לתרבות הישראלית לאורך חייו ומונעים ממנו את ההכרה המגיעה לו. אני מקוה שעד הערב אקו"ם יתעשתו ויחזרו להחלטתם המקורית והנכונה, כי לא צריך להסכים עם כל דעותיו של זילבר בכדי להתקומם נגד הצביעות והפחדנות הזו, או בתמצות: ואיך שלא אפנה לראות... מדובר בסתימת פיות".

גילוי נאות: דפנה ארד היא חברת אקו"ם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ