משה קוטנר

מחאות חריפות נשמעות בקרב בעלי מועדונים וברים, נוכח התקנות החדשות שיציג בקרוב המשרד להגנת הסביבה, בראשות השר אמיר פרץ, אשר יגבילו את עוצמת הרעש המותרת במועדונים ויחייבו את בעלי המועדונים להתקין מדי־רעש להגבלת עוצמת הקול, כמו גם מכשיר שישתיק את המוזיקה באופן אוטומטי עם כל חריגה. על הכוונה לנסח את התקנות הודיעו נציגי המשרד לפני כשנה, בתגובה לעתירה לבג"ץ שהגישו עוזיאל שדה ועמותת מלר"ז ( המועצה הציבורית למניעת רעש וזיהום אוויר), ובה נטען שכבר לפני שבע שנים אמור היה המשרד להתקין תקנות שיחייבו בעלי מועדונים להפעיל מדי־רעש שינתקו את הזרם במקרה של חריגה.

לדברי רן ליאור, דובר המשרד להגנת הסביבה, התקנות החדשות נולדו מתוך חוק שחוקק בכנסת, וגם אם המשרד עצמו התנגד לו לפני כעשור, הוא מחויב להוציא אותו לפועל. עד להגשת הבג"ץ, נמנע המשרד מניסוח התקנות ובין השאר הגיב לפניות באמירה שהבליינים חופשיים לבחור להם את מקומות הבילוי על פי עוצמת הרעש. ליאור ציין, כי רף הרעש שנקבע כעת לאולמות אירועים הוא עד 85 דציבלים, כיוון שבמקומות אלה מדובר ב"קהל שבוי". במועדונים יהיה הרף גבוה פי עשרה ויעמוד על 95 דציבלים.

על השאלה למה לא התייעצו במשרד עם נציגי המועדונים או עם מומחים למועדונים, השיב ליאור: "זה יגיע לוועדת בכנסת ושם יהיה מגוון של נציגים. נציגי הברים יוכלו להגיע לשם ולהשמיע את הטענות ונחשוב ביחד. כבר דנו עם משרד הכלכלה באינטרסים של הברים והמועדונים, עכשיו הגיע שלב הכנסת. את הפרמטרים שהצגנו קבעו מומחים לרעש. אנחנו אחראים לחוגגים, והתייחסנו רק לנזק הבריאותי שעלול להיגרם להם, מפגיעה בשמיעה ועד מחלות נוספות — יש גם אומרים שגם מחלות נפשיות".

בליינים במועדון. להגן מבעיות שמיעהצילום: תומר אפלבאום

מה גובה הרעש הממוצע במועדונים כיום?

"לא יודע מה הממוצע. אבל התייעצנו עם הרבה מדינות בחו"ל, למשל בשאלה אם למקם את מד־הרעש ברמקולים או ברחבה — ואנו נפזר אותם ברחבי החלל". לדברי ליאור, התקנות החדשות מיישרות קו עם מדינות אחרות בתחום, אבל כשהוא נשאל עם אילו מדינות — לא היתה לו תשובה.

"הם לא התייעצו איתנו וזה נשמע לי הזוי לחלוטין", הגיב בנושא רונן מיילי, יו"ר איגוד המועדונים והברים ושותף במועדון "החתול והכלב". "מי שמע על מקום בעולם שמגבילים מועדון, ואיך אפשר להשוות בין אולם אירועים למועדון? שיתייעצו עם מי שמבין בתחום. במועדון גם יש אזורים כאלה ואחרים — לא כולם עומדים ברחבה ומקבלים אותם דציבלים. עושים את זה מאחורי הגב שלנו, מתקנים תקנות פתאום בלי שקיפות, ואחר כך כשזה עובר ועדת שרים זה כבר גזר דין מוות". לדברי מיילי, אף גורם לא פנה אל האיגוד ועל התקנות החדשות הוא שמע דרך קשרים אישיים בכנסת. צפוי בקרוב מאבק בתקנות, הוא מבטיח.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ