מת הוראס סילבר, מגדולי המלחינים של הג'ז בשנות ה-50 וה-60

הוא תרם תרומה חשובה להתפתחותם של שניים מהסגנונות המרכזיים של העשורים האלה - ההארד־בופ והסול־ג'ז

בן שלו
בן שלו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בן שלו
בן שלו

ענק הג'ז הוראס סילבר מת אתמול בגיל 85. סילבר היה אחד מגדולי המלחינים של הג'ז בשנות ה-50 וה-60, תרם תרומה חשובה להתפתחותם של שניים מהסגנונות המרכזיים של העשורים האלה (ההארד־בופ והסול־ג'ז) וכתב להיטי ג'ז גדולים כמו "Song for my father" ו"The preacher". סילבר היה גם אחד המוזיקאים הכי פאנקיים מאז ומעולם.

סילבר נולד ב-1928 בקונטיקט, בן לאב שהיגר לארצות הברית מקייפ ורדה ושינה את שמו מסילבה לסילבר. הוא התחיל את הקריירה שלו כפסנתרן בהרכב של הסקסופוניסט סטן גץ, וב-1952 הקים עם המתופף ארט בלייקי את ההרכב "ג'ז מסנג'רס", שהיה להרכב הבולט של סגנון ההארד־בופ. ההארד־בופ צמח מתוך הביבופ של שנות ה-40 אבל היה פחות מורכב ויותר ארצי ממנו ומסגנון הקול־ג'ז. הדגש היה על גרוב ובלוז, וסילבר היה הפסנתרן האידיאלי בשביל הגישה הזאת: הוא ניגן מעט צלילים, אבל היתה לו תחושה קצבית מופלאה: כל צליל, וגם ההפסקות שבין הצלילים, היו בדיוק במקום.

גדולתו של סילבר היתה נעוצה בכך שהוא לא היה רק איש קצב אדיר, אלא גם מלחין נפלא. לצד הסווינג והגרוב של הנגינה שלו, המנגינות שלו היו אלגנטיות להפליא, ואם הן נשמעו פשוטות זה לאו דווקא מפני שהן היו כאלה, אלא משום שהגישה הישירה והארצית של סילבר גרמה להן להישמע כך.

הוראס סילברצילום: Dimitri Savitski

סילבר עזב את ה"ג'ז מסנג'רס" באמצע שנות ה-50 ומאז והלאה הנהיג חמישייה משלו, שבה העמיק את היסוד הפאנקי, בהשפעת הריתם אנד בלוז המצליח של התקופה, והוסיף לו גוונים של מוזיקה לטינית. תקליטים כמו "Finger poppin" מסוף שנות ה-50 ו"Song for my father" מאמצע שנות ה-60 נהפכו לקלאסיקות של ג'ז, וקטע הנושא מתוך האלבום האחרון נהפך לאחד הסטנדרטים המודרניים הגדולים של הג'ז.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ