חברות "פוסי ריוט" יקבלו את פרס חנה ארנדט למחשבה פוליטית

הפרס היוקרתי מוענק בגרמניה לאינטלקטואלים ופעילים שתרמו למחשבה הפוליטית ברוח הגותה של ארנדט. בצד שתי חברות "פוסי ריוט" הוא יוענק השנה גם לסופר אוקראיני, הנאבק למען הדמוקרטיה בארצו

אבנר שפירא
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבנר שפירא

פרס חנה ארנדט למחשבה פוליטית יוענק השנה לשתיים מחברות להקת הפאנק הפמיניסטית הרוסית "פוסי ריוט" וכן לסופר האוקראיני יורי אנדרוחוביץ' - כך הודיעה בסוף השבוע קרן היינריך בל בגרמניה. הקרן מעניקה את הפרס היוקרתי בכל שנה מאז 1995, בשיתוף עם העיר הגרמנית ברמן, לאינטלקטואלים ולפעילים שהרימו תרומה משמעותית למחשבה ולמעש הפוליטיים ברוח הגותה של ארנדט, הפילוסופית היהודייה־הגרמנייה רבת ההשפעה.

שתי חברות "פוסי ריוט" שיקבלו את הפרס הן נדייז'דה טולוקוניקובה ומריה אליוכינה, בנות 24 ו-26 (בהתאמה), שנכלאו ב-2012 למאסר בן שנתיים במושבת עונשין, שכלל עבודות כפייה. הן הורשעו ב"חוליגניות" בעקבות מופע שקיימה להקתן בקתדרלה המרכזית של מוסקבה במחאה על מדיניותו של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין ועל הקשרים ההדוקים בין הקרמלין לכנסייה הרוסית. כליאתן עוררה ביקורת בינלאומית נרחבת ובסוף דצמבר אשתקד הן קיבלו חנינה ושוחררו.

חבר השופטים של פרס ארנדט נימק את הבחירה בטולוקוניקובה ובאליוכינה ברצון "להוקיר את כל אלה שמוסיפים להתנגד להתפתחויות הריאקציונריות ברוסיה למרות רדיפתם". השופטים ציינו כי השתיים המשיכו במאבקן מהכלא ולאחר שחרורן קיבלו עליהן לפרסם ברבים את שיטת מחנות העונשין ברוסיה ולהביע סולידריות עם אסיריה.

"פוסי ריוט"צילום: REUTERS

הזוכה הנוסף בפרס ארנדט, אנדרוחוביץ', בן 54, הוא "קול ספרותי חשוב בתנועה הדמוקרטית באוקראינה זה שנים רבות ודמות בולטת בתנועת האופוזיציה שסייעה לחולל את ההפיכה נגד הנשיא ויקטור ינוקוביץ'”, כדברי השופטים. הענקת הפרס לאנדרוחוביץ' – שהוא גם משורר, מסאי, מתרגם ובמאי תיאטרון, הפועל במסורת של אנשי רוח המעורבים מבחינה פוליטית – נועדה "לחלוק כבוד לפעילים הנאבקים למען אוקראינה דמוקרטית ועצמאית", הדגישו השופטים.

שלושת הזוכים יקבלו את הפרס, הכולל מענק בסך 10,000 יורו, בטקס שיתקיים בתחילת דצמבר בברמן. עם הזוכים בפרס ארנדט בעבר נמנים בין היתר ז'וליה קריסטבה, יואכים גאוק (כיום נשיא גרמניה), דניאל כהן־בנדיט וטוני ג'אדט. לפני שנתיים זכתה בפרס ההיסטוריונית הישראלית יפעת וייס ובשנה שעברה הוא הוענק להיסטוריון האמריקאי טימותי סניידר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ