פרשת שרית חדד

זמרות להקה צבאית יחממו את משה פרץ בפני חיילי גבעתי

נמשכת הסערה בעקבות ביטול הופעתה של שרית חדד בפני חיילי גבעתי. בצה"ל מכחישים כי הסיבה לביטול היא היותה של חדד אשה. ח"כ ניצן הורוביץ: אסור לצה"ל לתת יד להדרת נשים. הרב שלמה אבינר: החיילים לא ימותו אם לא יביאו זמרת

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

האם מפקד חטיבת גבעתי, אלוף־משנה עופר וינטר, ביטל הופעה של הזמרת שרית חדד מכיוון שהיא אשה, לאחר שהיא התנדבה להופיע בפני חיילים? ביום ראשון הקרוב יופיע הזמר משה פרץ מול 5,000 חיילי חטיבת גבעתי שחלקם יצאו מרצועת עזה. באתרי בידור פורסם אתמול (ראשון) שהופעה זו, שכרוכה בתשלום, נקבעה לאחר שווינטר החליט להתחשב ברגשות החיילים הדתיים בחטיבה שנמנעים מהאזנה לשירת נשים ולבטל את הופעתה של חדד. בדובר צה"ל מספרים סיפור אחר לגמרי ולפיו צה"ל פנה לכמה זמרים לשם בדיקה, ואף ניסה לקיים הופעה משותפת של חדד ופרץ, אך הדבר לא התאפשר ולאחר בירור עם החיילים נבחר להופיע מולם פרץ, הזמר המועדף עליהם. חדד ומנהליה שמעו על הביטול אמש לראשונה מאתרי הבידור. ממשרד יחסי הציבור של חדד נמסר: "נעשתה פנייה מחטיבת גבעתי בבקשה להופעת התנדבות ושרית נענתה בחיוב. לא ידוע לנו מעבר לכך אף פרט נוסף. שרית תמיד נענית בשמחה להופעות בפני חיילים".

דובר צה"ל מעדכן הערב שלהקת חיל חינוך, בהרכב מעורב של חיילות וחיילים, תחמם את פרץ במופע שלו. פרט זה מחזק את טענת הצבא שפרץ נבחר להופיע על פי בקשת הלוחמים, ואין בכך משום הדרה של חדד על בסיס היותה אשה. גורמים בצה"ל אמרו כי "וינטר לא קשור לסיפור. זוהי בחירת החיילים, באו לקראתם. לחבר את זה לדת זה מופרך ומרגיז. אין הדרת נשים בחטיבה. וזה מוכיח את זה יותר מהכל". בצוות הנגנים של פרץ תהיה גם אשה אחת, כנרת.

בימים האחרונים קיבל פרץ שיחת טלפון מווינטר ובה ביקש שיופיע מול חייליו. פרץ הסכים להופיע בהתנדבות, בליווי עשרה נגנים. בהמשך מנהלו של פרץ, אמנון זינדני, סיכם עם סגן מפקד חטיבת גבעתי את הפרטים. לדברי מנהל יחסי הציבור של פרץ, זאביק דרור, "הוחלט שצה"ל ישלם סכום סמלי לנגנים, לתאורן, לסאונד־מן ולהסעתם, 15 אלף שקל כולל מע"מ. פרץ לא חושב שהבחירה בו נובעת מתוך הימנעות משירת נשים, אלא שפשוט החיילים העדיפו אותו, כי הוא אהוב בקרב חיילים. זו ההופעה הגדולה השנייה שלו מול חיילים בתקופה האחרונה".

על פי סקר שנערך השנה בקרב מתגייסים טריים באתר "עולים על מדים" מטעם הבקו"ם, במטרה לדרג ולקבוע מיהם האמנים המועדפים עליהם, שלמה ארצי הגיע למקום הראשון, עידן רייכל למקום השני, עברי לידר למקום השלישי, משה פרץ לרביעי ומוש בן ארי לחמישי. את רשימת 30 האמנים האהובים על המתגייסים חותם גידי גוב. חדד לא נכללה ברשימה זו.

האם דתיותו של וינטר, שהתבטאה עם פתיחת מבצע "צוק איתן" ב"דף מפקד" לחיזוק חיילי חטיבת גבעתי, היא הגורם להחלטה האמנותית? באותו דף שעורר סערה הוא כתב: "אני נושא עיני לשמים וקורא עמכם, 'שמע ישראל ה' אלוקינו ה' אחד'. ה' אלקי ישראל היה נא מצליח דרכינו, אשר אנו הולכים ועומדים להילחם למען עמך ישראל כנגד אויב המנאץ שמך. בשם לוחמי צה"ל ובפרט לוחמי החטיבה והמפקדים עשה ויתקיים בנו מקרא שכתוב 'כי ה' אלוהיכם ההולך עמכם להילחם לכם עם אויבכם להושיע אתכם' ונאמר אמן. יחד ורק יחד ננצח".

הרב שלמה אבינר, מראשי האגף השמרני בציונות הדתית, אומר כי יש להימנע מהזמנת נשים להופיע בפני יחידות צבאיות, דבר שאותו הגדיר "שנוי במחלוקת". לדבריו, הוא אינו מכיר את המקרה הספציפי שבו מדובר ואין לו כל היכרות עם וינטר, אבל "אני לא מתייחס לגופו של אדם אלא לגופם של דברים, והדברים של וינטר הגיוניים מאוד. יש לנו בעיה, שהמערכות מפוחדות ומתגוננות. היום כבר אי אפשר להגיד שום דבר. הרופאים מפחדים, והקצינים מפחדים – כולם לא רוצים להגיד מה הם חושבים, וככה לא תהיה לנו מדינה".

לדברי אבינר, ראש ישיבת "עטרת ירושלים" בירושלים ורב ההתנחלות בית אל, "לא צריך להתרגש יתר על המידה" מהחלטה שלא להביא זמרת ליחידה צבאית: "הצבא מטרתו להגן על האומה, להגן על הארץ, ואין מגמתו להיות מרכז בידור. יש להופעות מקום, אנחנו לא שוללים, מותר לחייל קצת להתאוורר ויש לזה גם ערך צבאי, אבל לא צריך להפריז בחשיבות של זה. שנית, אדם ברשות היחיד עושה מה שהוא רוצה ולא צריך להתערב אבל איפה שאנחנו כולנו מתפקדים יחד, סדר החיים חייב להתאים לאורח החיים של כולם. בצבא ובמוסדות ציבור אוכלים כשר, זה מובן מאליו, וכן הלאה. באותה מידה, אם יש פעולת בידור היא חייבת להיות תואמת לאידיאולוגיה של כל אחד, וזה דבר שמעוגן גם בחוקי מטכ"ל שכל פעולת בידור חייבת להלום בעבור דתיים ואם היא לא תואמת חייבים לארגן להם פעילות חלופית. כמובן, יותר טוב שלא יהיו שני אירועים וכולם יהיו ביחד. אם רוצים שכולם ירגישו טוב יחד, אי אפשר להזמין זמר שמבזה את השמאל כי יש חיילים ששייכים לשמאל, ואי אפשר להביא זמר שיבזה את האתיופים. זה מושכל הראשון".

לדברי אבינר, בפני מפקד שמזמין הופעת בידור יש איפוא שתי אפשרויות – "האחת היא לארגן מסיבות שונות לדתיים ולחילונים, וזה לא כל כך אידיאלי. המצב האידיאלי הוא שלא יביאו זמרת. החייל לא ימות אם לא יביאו זמרת. אם הוא רוצה זמרת, יש לו כל החיים שלו. את צה"ל תשאיר בצד, אל תביא לצה"ל דברים שהם שנויים במחלוקת. חייבים להיות בצה"ל תיאום, אהבה ואחווה, ולא ויכוחים. עם קום המדינה היה מקרה של חייל דתי שהכריחו אותו לחלל שבת, פרצה סערה ומישהו הציע להקים יחידות נפרדות לדתיים. הרב הצבאי שלמה גורן דפק על השולחן ואמר 'עם אחד, ארץ אחת, צבא אחד', וזה לא הובא להצבעה".

הרב אביחי רונצקי, הרב הצבאי הראשי של צה"ל לשעבר, התראיין על המקרה בתוכנית "שש עם עודד בן עמי" בערוץ 2. לדבריו, מדובר ב"סערה בכוס מים". הוא הביע חשש ש"מישהו החליט לסמן אותו (את וינטר, ד"א) ולהתלבש עליו בהיבטים של קיצוניות דתית למרות שהוא ממש לא כזה. הוא בוגר מכינה קדם צבאית, אדם פתוח לגמרי, יש קצינות וחיילות שנמצאות סביבו בלשכה בתפקידים אחרים, חבל שיש מהלך כזה".

הזמרת ריטה אמרה לחדשות ערוץ 2 לגבי המקרה: "היה עדיף שהוא (מפקד החטיבה) לא היה מגיע להופעה ומאפשר לחיילים שלו לראות את ההופעה". ח"כ ניצן הורוביץ (מרצ) התייחס לעניין זה בעמוד הפייסבוק שלו: "צריך שיהיה ברור: צה״ל לא ידיר נשים. משרתות בו חיילות, נשים עובדות בו והוא עובד מולן. מפקדות, לוחמות, טייסות, פקידות, רופאות, מרצות וגם זמרות. אין ולא תהיה בצה״ל 'עזרת נשים'. הסיפור הזה הוא חלק מתופעה הרבה יותר גדולה. כל אחד בצבא מכיר את זה: גורמים דתיים מבחוץ נכנסים לבסיסים וליחידות, חיילים עוברים הטפות, נלקחים לכל מיני סמינרים של החזרה בתשובה... אסור לצה״ל לתת לזה יד. צה״ל לא צריך להחזיר חיילים בתשובה ולא להחדיר בהם אמונה דתית כלשהי. זה צבא, לא ישיבה. אין לזה גם שום קשר לרוח קרב או למורשת קרב. בצה״ל יש חילונים ויש דתיים ויש גם לא־יהודים, וצריך לכבד את כולם: את זכותם של הדתיים לקיים מצוות (לכן למשל, כל הצבא שומר על כשרות, וזה בסדר גמור), וגם את זכותם של החילונים לקיים את אורח חייהם, לא להיחשף לתפילות והטפות שנכפות עליהם, ולהישאר אנשים חופשיים. חשוב שיהיה ברור לכל חייל, בכל דרגה: צה״ל זה לא תוכנית לבקשתך. חיילים צריכים לפעול על פי החוק ולציית למפקדים שלהם - ולא לאף אחד אחר".

הרב חיים נבון, רב קהילת השמשוני במודיעין וקול בולט בציונות הדתית, אומר כי "הסיפור אינו שרית חדד. הסיפור הוא עופר וינטר. הוא ממפקדי השדה המצטיינים של צה"ל והוא דתי. זה מספיק כדי שכמה אנשים יפילו עליו את כל החרדות והתסביכים שלהם. בזמן שווינטר היה עסוק בחודש של לחימה רצופה למען הגנתנו, בראש חטיבתו המצטיינת, יצרו בתקשורת מפלצת דמיונית 'עופר וינטר הנורא', שכל מלה ומעשה שלו מקבלים מיד משמעות דמונית. גורמים בצה"ל אומרים שחיילי גבעתי הם שהעדיפו את פרץ על פני חדד, מן הסתם משום שהם אוהבים יותר את שיריו. אבל אם אפשר לרקום עוד סיפור מפחיד על עופר וינטר, אז למה לא?"

במקרים קודמים, חיילים דתיים עזבו טקסים צבאיים או סירבו לנכוח בהופעות שבהן שרו נשים. כבר בסוף 2010 דו"ח מיוחד שהזמינה יועצת הרמטכ"ל לענייני נשים, וחיבר ד"ר נרי הורוביץ, המליץ להסדיר בפקודה מטכ"לית את השילוב הראוי בין דתיים לנשים בצבא. בדו"ח הומלץ כי חיילים שיציינו שהם לא מוכנים לשמוע שירת נשים יופנו לנח"ל החרדי ולא יוכלו להיות קצינים בשאר חטיבות הצבא. בתגובה, ב–2011 הציעו הח"כים יעקב כץ, ציפי חוטובלי ואברהם מיכאלי תיקון לחוק שירות הביטחון במטרה כי "חופש הדת יישמר לחיילים המשרתים בשירות הביטחון, בהתאם להלכת דתם" ויתאפשר להם להימנע מהאזנה לשירת נשים מבלי להיענש על כך. בישיבת ממשלה באותה שנה אמר ראש הממשלה, בנימין נתניהו: "שירת הנשים חשובה לציבור החילוני בדיוק כמו שהנושא חשוב לציבור החרדי". ראש אכ"א, האלופה אורנה ברביבאי, אמרה אז במסגרת דיון בכנסת, כי נשים רשאיות לשיר על כל במה.

ב–2012 הרמטכ"ל, רב־אלוף בני גנץ, אימץ מסקנות של ועדה בראשות ברביבאי שבחנה את סוגיית שירת הנשים בצה"ל, לפיהן כלל החיילים בצה"ל יידרשו להשתתף בטקסים רשמיים, גם אם יופיעו בהם זמרות. בנוגע לאירועי הווי בלבד, על המפקדים להפגין שיקול דעת ולשחרר מחובת ההשתתפות חיילים שהדבר מציב קושי לאמונתם הדתית.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ