תמר רותם

שלוש תוכניות מרכזיות של עונת התרבות בירושלים בוטלו. האירועים הם: פסטיבל "בבית", אירוע "מתחת להר" ואירועי "3,876 מטר, בין המזלג לסכין". שני הראשונים, שהיו אמורים להתקיים ביולי,  נדחו בשל הלחימה בעזה, וההחלטה הסופית להוריד אותם נבעה מאילוצי הפקה. ואולם התוכנית השלישית, סדרת מפגשים אמנותיים-קולינריים בין שף יהודי לשף ערבי שהיו  אמורים להתקיים בספטמבר, בוטלה בשל מה שהוגדר כ"אקלים הציבורי בעקבות הלחימה בעזה". לדברי נעמי פורטיס, מנכ"לית עונת התרבות, ההחלטה נבעה ממחשבה ש"זה לא הטיימינג הנכון למפגש כזה".

בנוגע לביטול פסטיבל "בבית " אמרה פורטיס כי "הפסטיבל הוא מלאכת מחשבת של תיאומים עם עשרות אמנים. ניסינו לארגן אותו מחדש ולמצוא רלוונטיות מחודשת, אבל לא הצלחנו לוגיסטית". רק "בטוק-טוק", העבודה המרכזית, השתתפו 40 אמנים, מוזיקאים ופרפורמרים שונים, ומלבד זאת, העבודה היתה אמורה להתנהל במלון עובד ומתפקד, ואי אפשר היה לשנות את לוח הזמנים.

נעמי פורטיסצילום: תומר אפלבאום

באירוע "מתחת להר" חלק מהאירועים היו תלויי זמן (כמו יום השישי של הרמדאן, או אירוע בבית המשפט, שיצא לפגרת קיץ) והיו כאלה שהיו תלויים בשיתוף פעולה מורכב עם גורמים כמשטרת ישראל וכן בלוח זמנים של אמנים מחו"ל. במלים אחרות, אי אפשר היה לחדש את הנסיבות החד פעמיות של הפרויקט. אשר לפרויקט הקולינרי שהיה אמור לערב יהודים ופלסטינים, כאמור, חשו בעונת התרבות שזו תקופה רגישה מכדי לקיים אותו.

שני האירועים שיתקיימו בכל זאת הם "נקודת מגע" במוזיאון ישראל (ב-28.8) ופסטיבל מוזיקה מקודשת שיתקיים בחודש הבא (ב-9-12.9 ). בינתיים חוץ  מאמנית אחת, עזיזה איברהים מסהרה המערבית, אף אחד מ-60 האמנים הבינלאומיים לא ביטל את השתתפותו בפסטיבל. "המשכנו להפיק את הפסטיבל במשך המלחמה ולהיות בקשר רציף עם האמנים ולשמחתנו הם לא ביטלו", אמרה פורטיס.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ