התנופה והשמחה של תזמורת "פירקת אל נור"

תזמורת "פירקת אל נור" הוכיחה כי המוזיקה הערבית בישראל חיה ופועמת

בן שלו
בן שלו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים2
בן שלו
בן שלו

כשנגני תזמורת "פירקת אל נור" התחילו לעבוד על המופע הזה, שהצדיע לתזמורת של קול ישראל בערבית, הם לא ידעו שזה עומד להיות גם מופע פרידה משניים מעמודי התווך של המוזיקה הערבית בישראל. נגן הקאנון אברהם סלמן, שהיה הלב של תזמורת קול ישראל במשך עשרות שנים, מת לפני חודשיים בגיל 81. לפני פחות מחודש מת גם סלים אל נור, שהלחין יצירות רבות שהתזמורת ניגנה. הוא היה בן 94.

מותם של שני המוזיקאים האלה העמיק את התחושה שהתרבות שהם ייצגו היא עולם הולך ונעלם. אבל במשך שעה וחצי אתמול בירושלים העולם התרבותי הזה חי ופעם בתנופה ובשמחה.

תזמורת "פירקת אל נור"צילום: אמיל סלמן

אנשי תזמורת קול ישראל היו (וחלק מהם עודם) לא רק נגנים נפלאים, אלא גם מלחינים נהדרים. לפן הזה, הפחות ידוע ביצירתם, הוקדש המופע אתמול. נגני "פירקת אל נור" - כ–20 מוסיקאים, רובם צעירים - ניגנו יצירות ושירים של מלחינים שמתו לפני שנים רבות, ובראשם מייסד תזמורת קול ישראל עזרא אהרון, אבל הם ביצעו גם שירים של נגנים ומלחינים שעדיין חיים: עזרא ברהום ופריד צאדק, שישבו בשורה הראשונה בקהל, ופליקס מזרחי ואלבר אליאס שלא נכחו בהופעה.

הגבול בין שיר ליצירה נוטה להיות מטושטש במוזיקה הערבית, וכאלה היו רוב הקטעים שנוגנו בהופעה. חלק מהמנגינות היו מורכבות ומפותלות ביותר. המנגינה של עזרא אהרון לפיוט "יפה נוף" היתה דוגמה מאלפת. אבל את המורכבות המלודית איזנה כל הזמן התנופה והיציבות של הקצב, ואחרי כל שורה קשה שבה הזמר סילסל עם ליווי מינימלי, התזמורת פתחה מבערים ויחד עם ארבעת זמרי המקהלה המנגינה המופשטת נהפכה לברורה וסוחפת.

לפני כמה חודשים ראיתי את "פירקת אל נור" בהופעה, והנגינה שלה אז היתה קצת מהוססת. אתמול היא נשמעה הרבה יותר טוב. המנהל המוזיקלי שלה, אריאל כהן, שהיה תלמידו של זוזו מוסא, הנהיג אותה היטב ונראה לעתים כמו מאמן כדורסל שמחלק הוראות לשחקנים שלו. נגן הקאנון אלי אביעזר היה מה שאברהם סלמן היה לתזמורת קול ישראל. והזמר הצעיר זיו יחזקאל שר נהדר. הלוואי שהמופע הזה לא יהיה אירוע חד פעמי. יש עוד הרבה יצירות מצוינות בארכיון של מלחיני תזמורת קול ישראל, והן משוועות להישמע. מפעל השימור החשוב הזה צריך להימשך.

עוד יום יבוא. תזמורת "פירקת אל נור" במחווה למוזיקאים היהודים ממדינות ערב. מופע במסגרת פסטיבל הפיוט. בית אבי חי בירושלים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ