איה כורם בבית המשפט העליון: בדרך לפרידה מחברת התקליטים עננה

שופטי בית המשפט העליון שלחו את כורם ואת עננה לגישור לקראת פרידה. הם מתחו ביקורת על קיומם של חוזים הכובלים מוזיקאים לחברות הפקה לשנים רבות ומעניקים לחברות זכויות יוצרים על יצירות שטרם נוצרו

דפנה ארד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים11
דפנה ארד

היום נערך בבית המשפט העליון דיון בערעור שהגישה על פסיקתו של שופט בית המשפט המחוזי בחיפה בתביעות ההדדיות שהגישו היא וחברת התקליטים עננה. נשיא בית המשפט העליון, אשר גרוניס, והשופטים אסתר חיות וצבי זילברטל החליטו להעביר את הצדדים לגישור של 90 יום, כדי שיעסקו במשמעויות הסכם הפרידה שלהם, בהנחה שהחליטו להתנתק. במהלך הדיון הביעו השופטים מורת רוח מקיומם של חוזים הכובלים מוזיקאים לחברות הפקה ל-18 שנה ומעניקים לחברות את זכויות היוצרים על יצירות שטרם נוצרו, עשרות שנים קדימה. את איה כורם ייצגו עורכי הדין בעז בן צור, מוטי קהירי ואלעד פלג.

בספטמבר 2005 חתמה איה כורם, אז זמרת בת 22, על שורה של הסכמים ארוכי טווח עם עננה. בהסכמים אלו היא הסכימה שחברת התקליטים תהיה המנהלת האמנותית והעסקית שלה, המוציאה לאור של יצירותיה ומפיקת כל הקלטותיה, בעלת זכויות יוצרים, עיבוד, הוצאה לאור וזכויות הפצה בלעדיות, וכן מסדירת תמלוגיה, למשך 18 שנה, בתמורה ל-50 אחוזים מהתמלוגים.

איה כורם. רואה בזה ניצחוןצילום: רוני כנעני

בשנת 2010, לאחר חמש שנים וחצי שבהן הופיעה והקליטה אלבומים תחת חברת התקליטים, שלחה כורם לעננה הודעת ביטול של ההסכמים. בשנת 2011 עתרה הזמרת לבית המשפט לביטולם כדין ולמתן סעד כספי שהיא העריכה בכ-1.7 מיליון שקל.

בתביעתה טענה כורם שחברת התקליטים החתימה אותה על חוזה בלתי סביר וכובל, ל-18 שנה לפחות, שבמהלכן היא מחויבת להעביר אליה יותר ממחצית מהכנסותיה בלי שזו התחייבה לפעול לקידום הקריירה המוזיקלית שלה. עננה מצדה הגישה תביעה שבה ביקשה כי בית המשפט יצהיר שההסכמים בתוקף ולא היתה בהם כל הטעיה; שכורם הגישה את תביעתה בשיהוי בלתי סביר של שש שנים לאחר החתימה על ההסכמים; שמכתב הביטול אינו תקף, ושכורם היא שהפרה את החוזה כשהוציאה לאור אלבום שלישי, "לאלף את הסוסים", ללא תיאום עמה.

השופט עדי זרנקין מבית המשפט המחוזי בחיפה דחה את טענות כורם וקיבל את טענותיה חברת התקליטים. הוא פסק שעל כורם לשלם על ההוצאות המשפטיות של עננה בסך 25,000 שקל.

אף שתביעתה נדחתה, המשיכה כורם את מאבקה להשתחרר מחברת התקליטים, והסתייעה בארגון "קונטרה", המוביל את מאבק המוזיקאים. בחודש יוני השנה הגישו חברי הכנסת דב חנין (חד"ש) ועמרם מצנע (התנועה) הצעת חוק "על זכויות מוזיקאים בישראל", ולפיה יוגבלו חוזי האמנים עם המפיקים וחברות התקליטים לשבע שנים, ובסיומן יוכל האמן לעזוב את המפיק או החברה בלי לשלם קנסות כבדים. ההצעה אושרה על ידי ועדת השרים לענייני חקיקה ועברה לדיון בוועדת החינוך והתרבות של הכנסת, לקראת קריאה ראשונה.

לקראת הדיון בבית המשפט העליון כתבה כורם: "חמש שנים זה המון זמן. חמש שנים שאני לא יודעת מה יהיה מחר בבוקר. מתי המלחמה הזו תסתיים, מתי אקבל בחזרה את החיים שלי. חמש שנים שאני לא יכולה לקבל שום החלטה שפויה בקריירה, הכל עם החרב המונחת על הצוואר – מה יגידו עורכי הדין, מה יגידו עורכי הדין של הצד השני, מה יגיד השופט, מה יהיה? קולגות שלי ממשיכים ליצור – לכתוב, להוציא שירים, להופיע. אני רואה בעיניים כלות את השנים הכי יפות שלי עוברות, שנה ועוד שנה ועוד שנה".

בעקבות החלטת בית המשפט העליון מסרה היום כורם: "זה יום מרגש. אני מאושרת שאחרי חמש שנים ארוכות נראה שאני עומדת לקבל את החופש שלי בחזרה. אני שמחה שגם בית המשפט העליון מסכים שמוזיקה אי אפשר לעשות בכוח".

מארגון "קונטרה" נמסר: "מדובר ביום חג למוזיקה הישראלית. בית המשפט העליון קבע כי הסכמים כמו אלו שאליהם כבולה איה כורם (ואתה אמנים ישראלים רבים) לא יכולים להתקיים במציאות שלנו, ויש צורך בהגבלתם. יחד עם הצעת החוק שהוגשה השנה לכנסת, ומבקשת להגן על המוזיקאים החדשים והוותיקים, האור נראה באופק".

מחברת התקליטים עננה עדיין לא נמסרה תגובה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ