לצחוק קצת מהסינגל החדש של דייוויד בואי

הסינגל "Sue", שמקדם אלבום אוסף חדש של בואי שייצא בחודש הבא, לא עובד: הוא נמשך יותר מדי זמן, הוא עמוס בפאתוס והוא עושה שימוש על סף הפלילי בוויברטו

בן שלו
בן שלו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בן שלו
בן שלו

השיר החדש של דייוויד בואי לא עובד, והסימן המובהק ביותר לכך ניתן בערך ארבע דקות אחרי תחילת השיר. שיר פופ לא אמור להימשך יותר מארבע דקות, אבל בואי כמו בואי יכול ורוצה לעשות ככל העולה על רוחו, והשיר החדש שלו, "Sue (או In a season of crime)", שמקדם אלבום אוסף שייצא בחודש הבא, מצפצף בחדווה על גבולות הגזרה של סינגל הפופ ומתפרש על פני כמעט שבע וחצי דקות.

לקראת תום הדקה הרביעית בואי שר את המלה "Goodbye", מושך ומרעיד אותה כמה שניות שנדמות כנצח, ואז נסוג לרקע והזרקור מופנה אל הביג בנד של מריה שניידר, שמלווה את בואי לכל אורך השיר. מה שקורה בדקה האינסטרומנטלית הבאה הוא תענוג צרוף, בהנחה שאתם אוהבים ג'ז: מצילות מסתחררות, חצוצרות וטרומבונים משוחחים בהרמוניה דשנה, חצי ציטוט מ"Lonely woman" של אורנט קולמן. איזה יופי. הלוואי, חושב המאזין, שהזמר יממש את ה"להתראות" שלו ולא יתעקש לחזור. אבל רגע, הזמר הזה הוא דייוויד בואי...

המלה "ג'ז" הוזכרה רבות ביום שחלף מאז שבואי שיחרר את "Sue", והשת"פ עם הביג בנד (הנהדר) של שניידר מצדיק אותה כביכול. אבל הסקסופונים והקונטרבס ומצילות הסווינג לא הופכים את "Sue" לשיר ג'ז. למעשה, השיר החדש של בואי קרוב יותר במהותו, גם אם לא בעיבודו, לעולם של האופרה והתיאטרון מאשר ליבשות הג'ז והפופ. גם בגלל הדרמה המודגשת בסיפור שהשיר מספר, ובעיקר בגלל ההגשה של בואי, שיש בה הרבה פאתוס ושימוש שעל סף הפלילי בוויברטו.

הפופ, הרוק וגם הג'ז לא אוהבים ויברטו. למעט במקרים חריגים. שני זמרים עולים במחשבה לשמע בואי המרעיד את קולו Ad Infinitum בשיר החדש. האחד הוא רוברט ואייט, השנייה היא ג'וני מיטשל. אצל שניהם הוויברטו היה הרחבה אורגנית ויפהפייה של השירה הטבעית שלהם, וההשוואה אתם לא עושה חסד, בלשון המעטה, עם השיר החדש של בואי. זמר נוסף שעולה במחשבה בהקשר הזה הוא בואי עצמו בגרסה צעירה יותר. "Wild is the wind". איזה ויברטו היה שם! בשיר החדש הרוח לא פראית אלא בעיקר מתאמצת, ואפילו קצת מעיקה.

חמש דקות בתוך השיר, אחרי הדקה האינסטרומנטלית היפה, הזמר שוכח שהוא אמר "להתראות" וחוזר לעוד שתיים וחצי דקות. הוא מוצא את הפתק של סו, שבו היא מבשרת לו שהיא עזבה. "It can't be right", הוא מקונן, "you went with hiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim". אם לא ליהנות מהשיר החדש של דייוויד בואי, לפחות אפשר לצחוק ממנו קצת.

תגובות