מת ויקטור פונורוב, שהיה בסיסט להקת "הפלטינה"

פונרוב ניגן עם הלהקה, שהיתה מהרכבי הג'ז הבולטים בישראל, בשנות השבעים, ואחר כך עזב בהדרגה את הנגינה ועבד כמהנדס סאונד. הוא מת ממחלת הסרטן בביתו בארה"ב

בן שלו
בן שלו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בן שלו
בן שלו

בסיסט הג'ז ויקטור פונרוב מת אתמול (רביעי), בן 76. פונרוב היה הבסיסט של להקת "הפלטינה", מהרכבי הג'ז הבולטים בישראל בשנות השבעים. הוא מת בביתו שליד ואשינגטון לאחר מאבק במחלת הסרטן.

פונרוב נולד וגדל בריגה, שם למד באותו בית ספר עם הפסנתרן נחום פרפרקוביץ', חברו ל"פלטינה". "הוא התחיל בצ'לו, עבר לקונטרבס וניגן בביג־בנד ובהרכבים קטנים", מספר פרפרקוביץ'. ב-1968 התחילו פונרוב ופרפרקוביץ' לנגן באחת הרביעיות הראשונות בברית המועצות שניגנו ג'ז מודרני בסגנון של ג'ון קולטריין. "מודאל פאואר ג'ז", מכנה זאת פרפרקוביץ', כלומר ג'ז מודאלי עם הרבה אנרגיה. ההרכב הופיע הרבה והקליט, עד שפונרוב ופרפרקוביץ' עלו לישראל ב-1971.

פונרוב השתלב בסצינת הג'ז הישראלית הקטנה, שבה לא היו אז כמעט קונטרבסיסטים. "היתה תקופה שוויקטור היה בערך הקונטרבסיסט היחיד, והיינו חייבים להביא אותו מירושלים למועדון ברברים", מספר המתופף אהרל'ה קמינסקי, שאירגן את ערבי הג'ז במועדון ברברים בתל אביב, שם התרכזה פעילות הג'ז המקומית. "הוא היה בסיסט ג'ז מצוין", אומר קמינסקי, ופרפרקוביץ' מוסיף: "הוא היה איש קונטרבס. כולו קונטרבס. הוא היה נגן מאוד יציב, מאוד מקצועי, מאוד קצבי. היה נוח לנגן אתו. הוא לא היה סולן. הוא היה סיידמן. עשה את שלו בצורה מקצועית ביותר".

בתחילת שנות השבעים הקימו קמינסקי והסקסופוניסט רומן קונסמן את להקת "הפלטינה". פרפרקוביץ' הצטרף ללהקה, וזמן קצר לאחר מכן גויס גם פונרוב. הוא נקרא להחליף את אלון אולארצ'יק, שנסע ללונדון ואחר כך הצטרף ל"כוורת". פונרוב ניגן עם הלהקה באלבום "הופעה חיה בברברים" וכן בהקלטות שעשתה "הפלטינה" עם חוה אלברשטיין.

אחרי "הפלטינה" ניגן פונרוב בכמה הרכבי ג'ז, ובהם השלישייה של הפסנתרן סלאבה גנלין. בנו, בן פונרוב, מספר כי הוא ניגן בהזדמנויות חד פעמיות לצדם של ענקים כמו דיזי גילספי, בי-בי קינג, צ'יק קוריאה וללו שיפרין. לדברי הבן, בניגוד לתפקיד הסיידמן ב"פלטינה", פונרוב שימש מאוחר יותר גם כסולן ואף העלה מופע יחיד שזכה לשבחים.

הוא גם היה מהנדס סאונד, ובמשך שנים רבות עבד במרכז למוזיקה במשכנות שאננים בירושלים והתמקד בהקלטה של מוזיקה קלאסית. "היתה לו שמיעה יוצאת מן הכלל, והוא אהב מאוד מוזיקה קלאסית", אומר פרפרקוביץ'. "אין הרבה טכנאי סאונד שיכולים לקרוא את הפרטיטורה ולהתייעץ עם המבצע על כל ניואנס".

פונרוב, שהיה נשוי שלוש פעמים, עזב את ישראל ועבר לחיות בוואשינגטון. גם בארה"ב עבד כמהנדס סאונד. "הוא היה איש חזק מאוד", אומר פרפרקוביץ', "אבל הסרטן הרג אותו בתוך שנה".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ