מרתון ציפורים באולפן התיבה: שירה של זלדה, קולו של ז'בוטינסקי

האירוע המוזיקלי באולפן התיבה ביפו בנושא "ציפורים" היה מהנה ברוב חלקיו, וכלל את הלחנת "כל שושנה" של זלדה ומופע עם "העורב" של א"א פו ששילב הקראה מפי המתרגם — זאב ז'בוטינסקי

חגי חיטרון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חגי חיטרון

האירוע המוזיקלי המרתוני שהוקדש לציפורים, באולפן "התיבה" ביפו, נפתח בעיון ספרותי היסטורי: הרצאה של חוקר הספרות נסים קלדרון על הציפור ה"טובה" (יונה) על הציפור ה"רעה" (עורבים ועיטים, בעיקר), על ציפור שחציה אדם, במיתולוגיה המצרית הקדומה, ועל כיסופיהם של משוררים בכל הדורות לעוף כציפורים מעל המציאות. קלדרון הראה איך אפשר לדבר על כל אלה בקיצור נמרץ אך בחום ובהלהבה ובעירור סקרנות.

בהמשך הצטלצלו בסך 14 יצירות בעלות קשר ציפורי: מקשר ישיר (חיקוי קולותיהן) ועד קשר עקיף פואטי, מנוגנות ומושרות בהרכבים שונים, לרבות סרט וידיאו אחד — "ציפורים אנושיות" מאת מרקוס קואטס, שבו נראים אנשים מחקים תנועות ראש מהירות אופייניות של ציפורים תוך שהם משמיעים כביכול קולות של ציפורים שונות (שהופקו והוקלטו בעצם קודם). להפתעתי, הסרטון הפיק קולות צחוק מתפעל מאגף אחד בקהל, צחוק ספונטני שהמחיש אבחנה צלולה ששמעתי לא מזמן מיורם טהר לב, לפיה הומור הוא תופעה שמפלגת ומפרידה בין בני אדם.

מתוך מופע "העורב". מימין: המלחין אבי בנימין, איגור ממונוב ומירי רגנסדורפרצילום: חגי חיטרון

אירוע מרתוני רב־יצירות מעין זה מועד מצד אחד להצלחה — שהרי מן הסתם רוב הנוכחים ייהנו וישכילו לפחות משניים שלוש יצירות, ומצד שני כרוכה בו בעיה שאפשר לסכמה כ"כמות במקום איכות". הבעיה, יש לומר, לא הומחשה הפעם: הקונצרט היה מעניין מאוד, לפחות, בכל חלקיו. אישית נהניתי בעיקר מהלחנת השיר "כל שושנה" של זלדה, שעשה רון ויידברג (חבל שלא הושמע פעמיים) בזמרתה של ברכה קול, ומ"הצוקית הכחולה" של אוליביה מסיאן בנגינתו רבת הרגש והשכל של הפסנתרן יובל צורן. שלישית במיסדר ההנאות וההתפעלות היתה לי "מוזיקה לציפור" לחלילית אלט, מאת החליליתן הנס מרטין לינדה (יליד 1930) בנגינתה הנפלאה של ברכה קול. אודה ואבוש לדווח כי קובץ השירים "סיפורים מהטבע" של ראוול לא לכד אותי כלל.

הסיום כלל הפתעה: מופע "העורב" (של אדגר אלן פו) מאת המלחין אבי בנימין (מבוצע בקלידים ובשני קולות) הוא מעין תגובה, עשויה בטוב טעם ובמינון חסכני מדויק, על השיר המושמע בהקלטה היסטורית נדירה. שומעים את התרגום הנהדר שעשה זאב ז'בוטינסקי, מוקרא בהיגוי העברי הבלתי שכיח, הצלול, מפי המתרגם עצמו!

אירוע "הציפורים" ב"מרתון התיבה". אוצר: דן יוהס. מנחה : דורי מנור. אולפן "התיבה" ביפו. מוצאי שבת, 29.11

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ