אמנים פנו ללבנת: הבהירי עמדתך בנוגע לחוק להגנה על מוזיקאים

במכתב ששלחו לשרה כתבו איה כורם, ירדנה ארזי, ארקדי דוכין ומוזיקאים אחרים כי משרד התרבות ממשיך להתנגד להצעה המוסכמת, שחקיקתה נעצרה היום. במשרד דוחים את הטענות ואומרים כי הצדדים לא הגיעו לנוסח מוסכם

דפנה ארד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דפנה ארד

שורה של אמנים מובילים, בהנהגתה של הזמרת , שלחו הבוקר (רביעי) בדרישה להבין את עמדתה בעניין החוק להגנה על מוזיקאים. זאת, לאחר שוועדת החינוך של הכנסת היתה אמורה לאשר היום את החוק לקריאה ראשונה בדיון בזק אך התעכבה והתפזרה לפני שהצביעה עליו, ובכך למעשה עצרה את התקדמות החקיקה.

על המכתב חתומים בין השאר זאב נחמה, קרולינה אברץ, אפרים שמיר, מאיה בוסקילה, מאור כהן, דני סנדרסון, שלומי שבן, דן תורן, ירדנה ארזי, דנה ברגר, שלומי ברכה, אפרת גוש וארקדי דוכין. הם כותבים בו: "מפרסומים שונים שעולים בתקשורת עולה כי משרדך מתפתל ומסרב להביע תמיכה חד משמעית בחוק הזה, שאינו רטרואקטיבי. להצעת החוק אין משמעות תקציבית כלשהי ואין בו פגיעה באיש פרט לאלה שרוצים לשמר את האופציה לעשוק ולשעבד אמנים גם בעתיד — דבר שהמוסר לא יכול לסבול, וכך אומר גם בית המשפט העליון".

ירדנה ארזי, מחותמי המכתבצילום: דניאל צ'צ'יק

כורם מספרת שלקראת דיון הוועדה ישבו האמנים עם הפדרציה לתקליטים, המתנגדת העיקרית לחוק, והגיעו לנוסח מוסכם על שני הצדדים לחוק, שהיה אמור להיות המכשול האחרון לפני קריאה ראשונה. חברי הכנסת העבירו למשרד התרבות את הנוסח המוסכם. משרד התרבות נשאר האחרון שממשיך להתנגד להצעה המוסכמת הזאת. בנקודת הזמן הזאת, התנגדות להצעה משמעה גזר דין מוות על החוק, בשל פיזור הכנסת.

לדברי כורם, "קיבלנו מסרים שהשרה לבנת מתנגדת לחוק, והיא לא תיתן לו לעבור. לתקשורת הם אומרים שהם לא מתנגדים לחוק אך תומכים בחקיקה יותר רחבה. תמיכה מכובסת בחקיקה רחבה יותר היא חסרת משמעות כי אין חוזרים כאלה בענפי אמנות אחרים, ומשמעות התמיכה בחוק אחר היא התנגדות לחוק זה. לנו הם ניסו להגיד שאין להם זמן להתעמק בחוק, אך הוא הוגש לשולחנם כבר במארס. אני לא מצליחה להבין למה המשרד שאמור להגן על האמנים במדינת ישראל מסרב לעשות את זה ובפועל עושה את ההפך, ומבזבז זמן. ההסכמה על החוק חוצה מפלגות".

הצעת חוק ההגנה על זכויות אמנים במוזיקה — ביוזמת כורם, בהובלת הח"כים עמרם מצנע (התנועה) (חד"ש) ובתמיכת ח"כים רבים מהקואליציה והאופוזיציה — אושרה בוועדת השרים לחקיקה ביוני האחרון. הצעת החוק מבקשת להגביל את חוזי האמנים מול המפיקים וחברות התקליטים לתקופה של שבע שנים, שבסיומה יוכל האמן לעזוב את המפיק או החברה מבלי לשלם קנסות כבדים, בניגוד לנהוג כיום. מטרתה להגן על מוזיקאים צעירים ומתמודדי תוכניות ריאליטי שמוחתמים עם גילוי כישרונם על חוזים דרקוניים המנוגדים לאינטרס שלהם וכובלים את זכויות היצירה שלהם.

אמר היום: "שבע שנות התקשרות הן מספיק זמן בעבור מפיק לראות את פרי השקעתו ובאותה מידה מאפשרות לאמן לאמוד את יחסיו והדרך שבה הוא עבד עם המפיק, ואם הוא אכן רוצה להמשיך איתו הלאה. לרוב באופן טבעי, אם טוב לשני הצדדים ממשיכים. החוק נועד להגן על אותו אמן שלא מרגיש בנוח אך הוא כבול בחוזה שמחייב אותו לדבוק במקום עבודה שהוא לא רוצה להיות בו. יש בחוק הזה היגיון בריא, והוא הוגן בעבור שני הצדדים".

ממשרד התרבות נמסר בתגובה: "השרה לבנת, שהיא בעצמה בת של אמנית וזמרת, מודעת זה מכבר לחשיבות הרבה שבהגנה על זכויות היוצרים והאמנים. רק אמש עברה בכנסת בקריאה שנייה ושלישית הצעת החוק שנועדה להסדיר את פעילות תל"י בתמיכתה המלאה. השרה מצרה מאוד על שיש מי שמנסה להטעות ציבור שלם של אמנים ויוצרים תוך יצירת תמונה מעוותת וחסרת כל בסיס בעניין עמדתה ועמדת משרד התרבות ביחס להצעת החוק האמורה. יובהר בזאת כי השרה הצביעה הן בועדת שרים לחקיקה והן בקריאה טרומית בכנסת בעד הצעת החוק להגנת זכויות האמנים והיוצרים נוכח החשיבות שהיא רואה בעניין, וזאת בתיאום עם שרת המשפטים ותוך הסכמה של מציעיו, ובראשם יו"ר ועדת החינוך מצנע, כי הנוסח הסופי שיובא לוועדת החינוך יהיה מתואם ומוסכם עם משרד המשפטים והלשכה המשפטית של משרד התרבות. אלמלא התגייסותה של השרה לבנת להעביר את הצעת החוק הן בוועדת שרים לחקיקה והן בקריאה טרומית בכנסת, הרי שהיא לא היתה מגיעה עד הלום. כל הטוען אחרת פשוט מטעה את הציבור באופן מזיד ומכוון".

במשרד הדגישו כי הוא "תומך באופן עקרוני בכל חקיקה שמטרתה הגנה על זכויות היוצרים והאמנים. המשרד אף סבור שאם במסגרת החוקית הקיימת כיום ישנם כשלים שיוצרים עיוות בהתקשרויות עם אמנים ויוצרים, הרי שיש לפעול להרחבת החקיקה כך שתכלול בתוכה גם התקשרויות והסכמים של אמנים מתחומי יצירה נוספים ולא רק מתחום המוזיקה. ביום ראשון הקרוב אמורה היתה להתקיים בעניין זה פגישה של נציגי משרד המשפטים והלשכה המשפטית של משרד התרבות שמטרתה גיבוש נוסח מוסכם של הצעת חוק להסדרת זכויות האמנים והיוצרים, וזאת לקראת דיון שעתיד היה להתקיים ביום שלישי הבא.

"מי שטוען כאילו שרת התרבות היתה מעורבת היום בסיכול הצעת החוק", אומרים במשרדה, "טוען טענה חמורה ומופרכת לכל דבר ועניין. להלן העובדות: עד לרגע זה לא הוצג הן בפני הלשכה המשפטית של משרד התרבות, או בפני משרד המשפטים וככל שאנחנו יודעים גם לא בפני חברי ועדת החינוך, שום נוסח משפטי מוסכם של הצעת החוק שעליו ניתן להצביע באופן מסודר כפי שנהוג בהליך חקיקה. ולכן, ברור שהסיבה לכך שהצעת החוק לא הבשילה היא שהצדדים לא הגיעו לנוסח מוסכם מול משרד המשפטים, ואין לכך שום קשר לעמדתה של שרת התרבות. שרת התרבות ומשרד התרבות מציעים לאמנים וליוצרים שלא להאמין לניסיונות ההטעיה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ