חוק המוזיקאים שיזמה איה כורם עבר בקריאה ראשונה

החוק נועד למנוע חוזים דרקוניים בין אמרגנים או חברות תקליטים למוזיקאים צעירים וחסרי ניסיון, שכובלים את זכויות היצירה שלהם לשנים ארוכות ונדרשים לשלם קנס על הפרת חוזה

דפנה ארד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דפנה ארד

אתמול בערב (9.12) עבר בקריאה ראשונה החוק להגנה על מוזיקאים שיזמה הזמרת איה כורם בעזרת חברי הכנסת עמרם מצנע (התנועה) ודב חנין (חד"ש), ואושר בוועדת השרים לחקיקה ביוני האחרון. החוק נועד למנוע חוזים דרקוניים בין אמרגנים או חברות תקליטים למוזיקאים צעירים וחסרי ניסיון, שכובלים את זכויות היצירה שלהם לשנים ארוכות ונדרשים לשלם קנס על הפרת חוזה במצב הקיים. על פי החוק, התקשרות עם אמן תוגבל לשבע שנים, אלא אם כן שני הצדדים מסכימים לחדש את החוזה.

כבר בשבוע שעבר הגיעו נציגי האמנים לנוסח מוסכם מול נציגי הפדרציה לתקליטים. אך גם לאחר שעברו את המשוכה הזו, הם נתקלו בקשיים רבים. בשבוע שעבר, מוזיקאים מובילים כמו דני סנדרסון, אפרת גוש, מאור כהן ושלומי שבן, פנו במכתב לשרת התרבות והספורט (הפורשת) לימור לבנת, בבקשה להבהיר את עמדתה לגביו לאחר שהדיון בחוק בוטל ברגע האחרון. במשרד התרבות הכחישו התנגדות לחוק. בהודעה מטעמם הם ביקשו לפעול להרחבת החקיקה כך שתכלול אמנים מתחומי יצירה שונים, ודרשו שיוצג בפניהם נוסח מוסכם מול משרד המשפטים. אתמול בערב, החוק עבר רגע לפני פיזור הכנסת.

איה כורם. מעורר תקווהצילום: אייל טואג

בין התומכים בחוק שרת המשפטים, חה"כ ציפי לבני, הנשיא רובי ריבלין (בהיותו ח"כ), מירב מיכאלי, חיליק בר, אלעזר שטרן, איילת שקד, סתיו שפיר, מירי רגב, רות קלדרון, זהבה גלאון, וגם שרת התרבות והספורט הפורשת לימור לבנת.

איה כורם, לאחר מאבק מוצלח והעברת החוק בקריאה ראשונה, מהן התוכניות שלך לכנסת הבאה?

"הקריאה השניה והשלישית נועדו להרחיב את היריעה של החוק ולאפשר לו לשנות את נורמות העבודה של התעשייה, שהן נצלניות ומכוערות, בניגוד למדינות אחרות. יכול להיות פה טוב. אם החוק הזה יעבור זו תהיה היסטוריה. זה שיש לנו נבחרי ציבור כמו דב חנין ועמרם מצנע הופך אותי לבן אדם יותר אופטימי".

יו"ר וועדת חינוך ח"כ עמרם מצנע, מיוזמי החוק, אמר: “מה שהתחיל כמקרה של איה כורם, התגלה כבעיה רחבת היקף הכובלת אמנים לחוזים דרקוניים, לתקופות ארוכות וללא נקודות יציאה. האמנים הישראלים ראויים להגנה על זכויותיהם, ותפקידנו כמחוקקים לעמוד על כך ולאפשר להם להמשיך ולהעשיר היצירה הישראלית בכבוד”.

ח"כ דב חנין, מיוזמי החוק, אמר: "החוק הזה מגן על אמנים אבל לא פחות מזה - על האמנות, כי מצב בו אי אפשר ליצור מוסיקה ולהתפרנס ממנה מבלי להיכבל לעשרות שנים – הוא מצב הרסני לעתידה של היצירה התרבותית בארץ".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ