רוג'ר ווטרס התבטא נגד מעורבותה של בריטניה במתקן המעצר בגואנטנמו

במאמר שכתב ל"דיילי מייל" כתב רוג'ר ווטרס על בריטי שעצור כבר 13 שנה ללא משפט ופנה אליו עם ציטוטים משירו "Hey You"

דפנה ארד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דפנה ארד

רוג'ר ווטרס, שזכה להכרה כסולן להקת "פינק פלויד" וכיום נודע כאקטיביסט פוליטי ופעיל תנועת ה-BDS לחרם נגד ישראל, מבקר כעת בצורה חריפה את שלטונות החוק בבריטניה. זאת בעקבות העדויות המצטברות על כך שסוכנויות הביון והמודיעין הבריטיות סייעו לסוכנויות הביון האמריקאיות בחקירות ועינויים במתקן המעצר במפרץ גואנטנמו, מתקן המעצר שהוקם על ידי האמריקאים בקובה בעקבות פיגועי ה-11 בספטמבר ושימש לכליאת עצירים ביטחוניים לפני משפטם לתקופות ארוכות של חקירות ועינויים, "בניגוד לחוקים בינלאומיים להגנה על זכויות אדם ואמנת ז'נבה", לדבריו.

ווטרס התייחס במאמר שכתב ל"דיילי מייל" הבריטי לסיפורו של שאקר עאמר, בן 46 מלונדון, שמוחזק 13 שנה בגואנטנמו לאחר שנתפס על ידי ארצות הברית באפגניסטן בנובמבר 2001. על פי טענות האמריקאים, עאמר היה פעיל אל קאעדה קיצוני ומסוכן שחתר להרס הציביליזציה המערבית. על פי קורות החיים שמתאר רוג'ר ווטרס, עאמר יליד סעודיה הוא אח מוסמך שהתחתן עם אישה בריטית והתגורר בבריטניה עד שב-2001 עבר עם משפחתו לאפגניסטן כדי לעבוד בארגון צדקה.

"במהלך תקופת המעצר החשאית של דוקטור עאמר הוא מעולם לא הועמד לדין, ולא פורסמו כל האשמות כנגדו", כתב ווטרס. הוא נתון לעינויים שיטתיים, לביזוי ולהשפלה, לשלילת כל מימד של חירותו וכל זכות השמורה למי שנתונים במעצר לפני שהוכחה אשמתם בפשע. יגיע יום ובו שופט יחקור את מלוא חלקה של בריטניה בטיפול הברברי במר עמאר... לאף אדם לא מגיע יחס מפלצתי וממושך שכזה, 13 שנה, ללא עדות שתוכיח כל פשע!".

רוג'ר ווטרסצילום: אי־פי

לדבריו אין פלא שמצבו הבריאותי של עאמר מעיד על התדרדרות בראייה, נזק לכליות ודכאון, מכיוון שבמהלך זמן המעצר הארוך הוא אפילו לא ראה פעם אחת את בנו הקטן, כיום בן 12. "גם רוצחים בדם קר לא זוכים לתנאי מעצר כאלה, ואם כן, לפחות הם עברו משפט ובו הורשעו בפשע בבית דין".

את המעצר של עאמר כינה ווטרס ניצול של כוח: "או שאנחנו מאמינים בזכות לחיות תחת שלטון החוק, כולל חוקי ה'הביאס קורפוס', או שלא. או שאנחנו תושבי המערב הנאור לכאורה שומרי חוק, או שאנחנו עריצים". לאחרונה השתתף ווטרס בהפגנה שנערכה בלונדון כדי לתמוך במאבק לשחרור שאקר עאמר. "התגאיתי לעמוד שם לצד בריטים שעדיין אכפת להם משלטון החוק, מצדק, מסטנדרטים, ממשחק הוגן".

לדברי ווטרס, הוא התוודע למקרה לאחר שעאמר שלח לעורך דינו קלייב סטפורד סמית' מארגון Reprieve, מכתב מגואנטנמו עם מילות השיר "Hey You" של "פינק פלויד", מאלבומם "החומה" (1979) וכתב שמילות השיר מעבירות את חווית המעצר שלו. "נגע בי עמוקות שלשיר היתה תהודה כזו עבורו. בחלקים אחרים של המכתב גיליתי כמה האיש הזה סובל במעצר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ