דפנה ארד

תאמר נאפר נס על חייו, זועק בפחד. מאחוריו רצים שני חיילי מג"ב. אחד מהם מכוון לגבו אקדח שלוף. נאפר, הראפר הערבי הישראלי, חבר הרכב ההיפ-הופ "DAM", שולף את הפלאפון, מצלם סלפי מדויק, ומשדר אותו לרשתות החברתיות ולעולם בציוץ: "A selfie while the Israeli military running after me".

18 אלף צייצו את התמונה מחדש בתוך פחות מ-24 שעות, נזעקים לעזור לו, "הוא ניצל? הם תפסו אותו?" שאל אחד, "אני חושב שהוא מנצח באולימפיאדת הסלפי" צייץ אחר. מאות שיתפו את הסלפי בפייסבוק, אמצעי התקשורת הצטרפו לסיקור שהגיע עד ל"סקיי ניוז", ובמהרה כולם מגלים שהסלפי האלים המזרח־תיכוני המלחיץ והבלתי-אפשרי הזה הוא לא יותר מטיזר לסרט חדש "שמבוסס על סיפור אמיתי", ומצלמים אותו בימים אלו.

נאפר חשף זאת בעצמו בפייסבוק שלו לאחר שהבאז מגיע לבאזפיד, תחת הכותרת "כולם חושבים שזה סלפי אמיתי שצילם פלסטיני שנמלט מהצבא הישראלי. אבל זה לא".

בשיחה עם "הארץ" צוחק נאפר, "מצחיק מה שקרה עם התמונה הזאת. It Went Viral, איך שאומרים. זה לא קרה לי בקנה מידה הזה בעבר. אני אולד סקול, אני התפלאתי אפילו שמפרסמים אייטמים בכל העולם בלי תחקירנים שבדקו את העניין. זו אמנות בסופו של דבר, זו השפה שלנו וזה מה שאנחנו יודעים לעשות וזה מה שאנחנו יודעים לעשות".

אם ירדפו אחריך עם אקדח שלוף אתה תשלוף את הפלאפון?

"אני לא אגיע למצב שירדפו אחרי. אני שומר חוק, בסופו של דבר. אלא אם אמנות זה מחוץ לחוק".

את הסרט "The Last Verse" מביים אודי אלוני, במאי ואמן, שבין השאר ביים לפני עשור קליפ לשירם של "DAM", "פושעים חפים מפשע", וכתבו אותו אורן מוברמן, שסרטו "השליח" היה מועמד לגלובוס הזהב ולשני פרסי אוסקר וזכה בפרס דב הכסף לתסריט בפסטיבל ברלין יחד עם נאפר.

אלוני אומר שזהו רק טיזר ראשון: "צילמנו את הסלפי ביום הצילומים, בין סצינה לסצינה, כחלק מהצחוקים שלנו, והתחלנו להריץ על זה בדיחות. שוטרי המג"ב הם שחקנים פלסטינים. אנחנו נשחרר עוד סדרה של סלפיז מוזרים שיצולמו מאחורי הקלעים בהמשך".

סלפי ככלי פרסומי?

"אנחנו לא אנשי פרסום, אנחנו אנשים שנהנים מהחיים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ