הרכב היפ־הופ ירדני מאיים לתבוע את הליכוד

ההרכב, "תוראבייה", טוען בדף פייסבוק שלו כי השימוש בשירו "Ghorbah" בסרטון שהעלה נתניהו במוצאי שבת הוא "הפרה בוטה של הקניין הרוחני"

דפנה ארד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דפנה ארד

"תוראבייה" (ترابية), הרכב היפ־הופ עצמאי מירדן, מאיים לנקוט הליכים משפטיים נגד מפלגת הליכוד, בעקבות שימוש בשירו "Ghorbah" בסרטון הקמפיין האחרון שלה. ראש הממשלה בנימין נתניהו העלה לעמוד פייסבוק שלו במוצאי שבת את הסרטון שבו נטען שהשמאל יאפשר לארגוני טרור להשתלט על ישראל.

בקטע הווידיאו נראים לוחמי דאע"ש מניפים את דגלי המדינה האיסלאמית מעל לטנדר לבן שעליו סטיקר "רק לא ביבי". הטרוריסטים, רעולי פנים ולבושי מדים צופרים לנהג ישראלי ושואלים אותו בעברית במבטא ערבי: "איך מגיעים לירושלים אח שלי?" והוא עונה "קחו שמאלה". לאחר מכן באותיות אדומות על גבי רקע שחור נורות המלים "השמאל ייכנע לטרור" והטנדר משתלב בכביש הראשי לקריאות צהלה, נפנוף בדגלי דאע"ש ויריות לאוויר. בסוף הסרטון עולה הכתובית: "רק הליכוד, רק נתניהו". נתניהו הוסיף: "אנחנו או הם, גרסת דאעש. הפעם בוחרים: הליכוד בראשות נתניהו או ממשלת שמאל חלשה וכנועה עם ציפי ובוז'י". הוא קיבל יותר מ-15 אלף לייקים וספג תגובות חריפות מהשמאל.

על פי הצהרה שפירסם בעמוד פייסבוק הרשמי שלו ההרכב הפרו־פלסטיני שפועל בעמאן: "השימוש בשירנו בהקשר הזה הוא תעמולת בחירות מובהקת של הימין הציוני שתוקף את השמאל הציוני. הליכוד מקשר את להקת 'תוראבייה' להאשמות חמורות של טרוריזם וזיקה לדאע"ש שמציבים את חיי חברי הלהקה בסכנה. אנו מגנים ודוחים את ההפרה הבוטה הזאת של הקניין הרוחני שלנו והפגיעה במוניטין הלהקה, ודוחים כל שיתוף פעולה עם האויב הציוני (מימין ומשמאל) והישות הקולוניאליסטית הפשיסטית המתפשטת. הלהקה תנקוט את כל האמצעים המשפטיים הדרושים נגד האחראים".

עו"ד יהונתן קלינגר, שעוסק בתחום זכויות היוצרים, טוען שעל פי התשתית הראייתית שהלהקה הציגה בעמוד פייסבוק שלה היא עשויה להיות זכאית לפיצויים: "גם אם נצא מנקודת ההנחה שהליכוד כתנועה שומרת חוק שילם את התמלוגים הראויים דרך ארגוני זכויות יוצרים, עדיין ישנו סילוף של היצירה כאילו שהמוזיקה של הלהקה הזאת מזוהה עם דאע"ש, דבר שפוגע בזכות המוסרית של היוצר ומאפשר לו לתבוע פיצוי על פי החוק.

"להערכתי מי שמתבטאים כך נגד הישות הציונית לא יאמינו במערכת המשפט המקומית, אך הם יכולים לתבוע את הליכוד בכל מדינה שבה אפשר היה לצפות בסרטון. יש לציין שזו לא הפעם הראשונה שהליכוד מפר זכויות יוצרים. בעבר הליכוד השתמש ללא אישור בצילום של איציק אדרי שפוצה ב-4,000 שקל ובצילום של שמואל רחמני שפוצה ב-20 אלף שקל".

תגובת הליכוד עדיין לא התקבלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ