חנה גולדברג ואפי נצר יקבלו פרס מפעל חיים מאקו"ם

גולדברג שכתבה את השירים "אנטארטיקה" ו"אמסטרדם" ונצר שהלחין את השירים "בלדה לחובש", "פרחים בקנה" יקבלו את הפרסים בטקס שייערך ב-10 במרץ

דפנה ארד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דפנה ארד

אקו"ם תעניק פרס מפעל חיים ע"ש אהוד מנור ועל סך 35 אלף שקלים, לחנה גולדברג, פזמונאית וסופרת. גולדברג נבחרה ליו"ר דירקטוריון אקו"ם, וכיהנה בתפקיד כנציגת היוצרים בין השנים 2002 ל-2005. באותה שנה מיטב שיריה, "אמסטרדם" ו"ענוג" של נוער שוליים, "אנטרקטיקה" של קורין אלאל ו"הרווח בין הגבר לחולצה" שביצעה ליליה, בין השאר, אוגדו לספר "אין סוסים שמדברים עברית". בשנים האחרונות היא עוסקת בכתיבת ספרי ילדים ורומנים.

מנימוקי השופטים: "חנה מייצגת את האישה העצמאית, הכותבת, היוצרת חסרת הפשרות שלא חוששת מלחשוף בפנינו את כישרונה, כתיבתה החושנית, הנשית והייחודית. שיריה של חנה כאילו מספרים סיפור עלילתי מתוחכם שהמאזין לא רוצה שיסתיים. שואלת שאלות קיומיות, על החיים על החיפוש אחר האהבה הגדולה ושינוי אמיתי... אין ספק שתעשיית המוזיקה בישראל סובלת מחסך בכל מה שקשור ביצירה נשית וכולנו תקווה ששנה הבאה נוכל ליהנות יותר מיצירה נשית".

חנה גולדברג

"אני אחת משתי נשים שזוכות השנה, וזה מוזר לי", אמרה גולדברג. "אני עובדת עם הרבה מאוד נשים ולא הייתי ערה לחסך הזה. המון נשים כותבות שירים אבל קשה להן לפרוץ ולהישמע. אולי נשים, בגלל האנרגיה שנדרשת מהן בתוך המשפחה, פשוט קורסות בדרך? אולי גברים מצליחים להקדיש את עצמם לקריירה כמו בתחומים אחרים? מלבד הכתיבה עצמה, נדרשים כוחות־על ליצירת שיר. אני כותבת המון שירים, אולי אחד ממאה פורץ. רוב הזמן אני חווה כישלון, או שהשירים שכתבתי לא מספיק טובים בעיני וזה נעצר שם, או שהלחן לא מתאים או שאני לא מוצאת מבצע שיצליח לשיר אותו. ובמקרים אחרים כולנו מרוצים ומתרגשים משיר מסוים, אבל עד שהוא מגיע לרדיו הוא נחסם בוועדת הפלייליסט ואף אחד לא ישמע אותו לעולם. מבין כל הכישלונות האלה, נחמד לקבל פרס באמצע שוונג של עבודה, הופעות, כתיבת ספרי ילדים ושירים".

פרס מפעל חיים נוסף, ע"ש נעמי שמר ועל סך 35 אלף שקלים, יוענק למלחין ומוביל תנועת השירה בציבור אפי נצר, מקים חבורות הזמר הראשונות ומועדוני השירה בציבור, שהביא את מהפכת השקופיות לסצינה. נצר הלחין את השירים: "ראי רחל", "בלדה לחובש", "פרחים בקנה", "גולני שלי", "מלכות החרמון", ועוד רבים אחרים.

מנימוקי השופטים: "קשה לחשוב על המוזיקה הישראלית ללא אפי נצר, האיש והאקורדיון. הוא מאבות השירה בציבור בארץ ועד היום, גם בגיל 80, הוא ממלא אולמות ופועל במרץ מעל כל במה אפשרית כדי להנחיל את השירים הללו לכל בית בישראל. אפי מדרבן את הקהל לשיר עוד ועוד משירת הארץ הכל כך אהובה עליו. הוא עושה זאת בכריזמטיות הייחודית לו, בשמחת חיים ובאנרגיות שאינן ברורות מאליהן".

אפי נצר

חברי ועדת השיפוט השנה היו שירי מימון, משה פרץ, שחר אבן צור, תמיר קליסקי ובועז כהן. טקס חלוקת הפרסים ייערך ב-10 במרץ בבית החייל בתל אביב בהנחיית אורי גוטליב. בין הזוכים: פרס "בית היוצר של אקו"ם" על סך 20 אלף שקלים יוענק למארק אליהו, לטובת הפקת אלבום. שאר הפרסים שתעניק אקו"ם הם על סך 15 אלף שקלים ויחולקו לעמיר לב, דודו טסה, רותם כהן, יוני לבנה, רחלי שביט, ליוצרי האלבום "הכל לטובה", שאנן סטריט ושלומי שבן, ליוצרי השיר "ילד של אבא", מוקי, יא־יא כהן אהרונוב, ואורי אבני, וליהונתן גפן ויוני רכטר על תרומה מיוחדת בתחום היצירה לילדים על יצירתם "הכבש השישה עשר".

רשימת הזוכים המלאה:

פרס ע"ש אהוד מנור על מפעל חיים למחברת חנה גולדברג

פרס ע"ש נעמי שמר על מפעל חיים למלחין אפי נצר

פרס ע"ש לוין קיפניס לתרומה מיוחדת בתחום היצירה לילדים ליהונתן גפן ויוני רכטר על יצירתם "הכבש השישה עשר"

פרס ע"ש יוסי בנאי על הישג השנה למחבר לעמיר לב על האלבום "נוגע בדרכון"

פרס ע"ש סשה ארגוב על הישג השנה למלחין לדודו טסה על האלבום "עיר ובהלות"

פרס ע"ש עוזי חיטמן על הישג השנה לאלבום "הכל לטובה"  מילים וביצוע: שאנן סטריט, לחן: שלומי שבן

פרס ע"ש משה וילנסקי לשיר השנה – "ילד של אבא" מילים וביצוע: מוקי, לחן: יאיא כהן אהרונוב, עיבוד: אורי אבני

פרס ע"ש יאיר רוזנבלום להישג השנה למעבד יעקב למאי 

פרס ע"ש ענבל פרלמוטר לתגלית השנה: רותם כהן 

פרס ע"ש דניאל סמבורסקי לעידוד פרסום היצירה למלחין יוני לבנה

פרס ע"ש עלי מוהר לעידוד פרסום היצירה למחברת רחלי שביט 

פרס בית היוצר של אקו"ם לתמיכה בהפקת אלבום ליוצר מארק אליהו

פרסים מיוחדים מטעם דירקטוריון אקו"ם 

מדי שנה מעניק הדירקטוריון פרסים מיוחדים מטעמו על תרומה מיוחדת ליצירה הישראלית וקידומה. השנה יוענקו במעמד הטקס שני פרסים: האחד ליוצר, המלחין המעבד והמנהל המוזיקלי  אריה לבנון - על תרומתו הרבה ליצירה הישראלית. הפרס השני יוענק ליואב קוטנר - על תרומתו הרבה לקידום ועידוד היוצר והיצירה הישראלית.

השירים המושמעים ביותר בארץ על פי אקו"ם:

השיר הישראלי המושמע ביותר – "לב חופשי", מילים וביצוע: מוקי, לחן: דודו טסה עיבוד: אורי אבני.

השיר הלועזי המושמע ביותר  - "HAPPY" בביצוע פארל וויליאמס, למו"ל המייצג בארץ -  דליה פאבלישינג בע"מ

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ