כור ההיתוך שלהם

שני ישראלים ואיראנית אחת, שיופיעו מחר בקונצרט בטורונטו, מבקשים לחצות באמצעות יצירתם גבולות פוליטיים ופערים מוזיקליים

ג'ודי מלץ
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
ג'ודי מלץ

בתחילת החודש טס ראש הממשלה בנימין נתניהו לוושינגטון לשאת נאום שתוקף בלהט את איראן. בעוד הוא נושא את דבריו בפני המושב המשותף של שני בתי הקונגרס עסקו שני ישראלים ואיראנית אחת, מצפון לגבול האמריקאי, בליטוש של מסר מסוג אחר.

הם יעבירו את המסר שלהם מחר, כשהיוזמה המוזיקלית הישראלית־איראנית, שיתוף פעולה ייחודי של מלחינים משתי מדינות אויבות, תעלה בהופעת בכורה עולמית.

"מבחינתי מה שמרגש בשיתוף הפעולה הזה הוא העובדה שאנשים פרטיים יכולים להתעלות מעל הגבולות המדיניים", אומר חבר השלישייה דן דויטש, ירושלמי בן 32 שלומד לדוקטורט במוזיקה באוניברסיטת טורונטו. דויטש מספר שתהליך העבודה על המיזם המשותף נמשך שנתיים. הכל התחיל כשהמוזיקאי הישראלי הכיר את פריסה סאבט, מלחינה איראנית שלומדת אף היא באוניברסיטה.

משמאל: דן דויטש, פאריסה סאבט ונועם למישצילום: Magadhee Suraweera

"כשנפגשנו בפעם הראשונה, אמרתי לה, את יודעת שאני מישראל ואת מאיראן, אנחנו אויבים בעצם", הוא מספר. "והיא צחקה. כשלמדנו להכיר זה את זה חשבנו שיהיה נהדר לארגן קונצרט ישראלי־איראני, משהו שיחרוג מהעולם הצר של האוניברסיטה, ושאולי גם נקבל לו מימון".

כעבור זמן קצר הם חברו לנועם למיש, גם הוא דוקטורנט, שגדל בישראל אבל חי בארצות הברית שנים רבות, וגם שהה בבהוטן במשך שנה. "המוזיקה שלנו חוצה לא רק גבולות פוליטיים ותרבותיים אלא גם פערים מוזיקליים", אומר למיש, פסנתרן ומלחין שעוסק בימים אלה בכתיבת התזה שלו על ג'ז ישראלי. "בדרך כלל לא שומעים מוזיקה עכשווית ומוזיקה מסורתית באותו קונצרט, אבל אנחנו עושים גם וגם – והכול מוזיקה שחיברנו בעצמנו במיוחד לפרויקט הזה".

כל הכרטיסים נמכרו לקונצרט, שיתקיים מחר בתיאטרון אליאנס הצרפתי בטורונטו. לשלישייה יצטרפו כמה אורחים חשובים, ובהם שלום בארד יליד ישראל, ששימש מנצח הבית בתזמורת הסימפונית טורונטו בשנים 2012–2014. הפרויקט קיבל מימון מהמועצה לאמנויות של טורונטו ומהמרכז ללימודים יהודיים באוניברסיטת טורונטו.

"כשמתעמקים ביסודות של המוזיקה המסורתית הפרסית והמוזיקה המסורתית היהודית־ישראלית, מגלים שיש ביניהן הרבה מן המשותף, עד כדי כך שלפעמים קשה להבחין ביניהן", אומרת סאבט.

בקונצרט ישתתפו שלושה נגנים ישראלים ושלושה איראנים, וכן כמה נגנים קנדים שלדברי למיש "מייצגים את הנוף הרב־תרבותי של המדינה באופן כללי".

דויטש טוען שהקונצרט בקנדה הוא "יריית הפתיחה שלנו", ומציין ששיתוף הפעולה הייחודי עורר עניין מצד פסטיבלי מוזיקה גדולים ברחבי העולם.

מאנגלית: אורלי מזור־יובל

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ