שיר חדש של ההרכב "DAM" יוצא נגד אלימות כלפי נשים

הפזמון של השיר הוא "אני הרווקה, אני העקרה, הגרושה, שלא מביאה בנים לעולם, אני הכבוד, אני הבושה, אני המגהצת, שוטפת הכלים, אני הכל, אני כלום, אבל תגיד לי מי אתה?"

דפנה ארד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דפנה ארד

שיר חדש של "DAM", הרכב ההיפ־הופ הערבי מלוד, עוסק במעמד האשה בחברה הערבית, ויוצא נגד הפטריארכיה, האלימות וחוסר השוויון בין המינים בה ובעולם. השיר, "WHO YOU ARE", הוקלט ביוזמת UNFPA, ארגון בת של האו"ם, שביקש מהלהקה לעסוק בשותפות בין־מגדרית. את הקליפ של השיר ביים סכנדר קובטי ("עג'מי").

הפזמון של השיר הוא "אני הרווקה, אני העקרה, הגרושה, שלא מביאה בנים לעולם, אני הכבוד, אני הבושה, אני המגהצת, שוטפת הכלים, אני הכל, אני כלום, אבל תגיד לי מי אתה?"

ההרכב "DAM", הכולל את תאמר וסוהיל נאפר, מחמוד ח'ררי ודי-ג'יי ברונו, משתף פעולה בשיר עם הזמרת מייסא דאו, בת 23 מחיפה. דאו, סטודנטית למוזיקה במסלול זמר־יוצר במכללת MUZIK, מופיעה בשנתיים האחרונות עם "DAM" ולפני כן עבדה עם ההרכבים "תות ארד" ו"מיניסטרי אוף דאב־קי".

בנוגע לשיתוף הפעולה עם הארגון אומר נאפר: "הרבה ארגונים פונים אלינו. כשזה לא מדבר אלינו, אנחנו מסרבים. לזה הסכמנו בכיף, כל עוד ניתן לנו החופש האמנותי והבחירה של עם מי לעבוד, ואנחנו מזדהים עם המסר, אנחנו הולכים על זה. האג'נדה של הארגון בפרויקט הזה הוא להפוך את האשה בחברה הפלסטינית לפחות פסיבית ויותר לשותפה".

לדברי דאו, "השיר יוצא נגד אלימות כלפי נשים, והמחשבה שהגבר נעלה עליהן. אבל האפליה נגד נשים לא קיימת רק בחברה הערבית. בכל מקום ההסתכלות על נשים היא כזאת, וכמוזיקאית יש לי דרך להביע את מה שאני חושב וזאת אחריותי האישית להתבטא".

דאו גדלה במשפחה עם שלוש אחיות. לדבריה, "במשפחתי היה שוויון בין המינים ואף פעם לא נאסר עלינו לעשות משהו רק משום שאנחנו ילדות. החינוך היה לעשות טוב, לכבד את עצמנו ולכבד את האחרים, ללא מגבלות אחרות. החברה אולי ניסתה להגביל אותנו אבל ההורים השתדלו שלא נראה את הדברים ככה".

נאפר אומר כי "מכיוון שאני גבר אני לוקח אחריות ומודה בפאקים שלנו, כחלק מהמאבק על זכויות הפלסטינים, אבל היה לי חשוב להדגיש את העובדה שזהו בראש וראשונה מאבק אוניברסלי, נשים מדוכאות בכל העולם בדרכים שונות. אני מודע לכך שיש רצח על רקע כבוד המשפחה בחברה הערבית, וגם כתבנו על זה כבר שיר, אבל לא אני שוכח את סחר הנשים ברוסיה, ואת הפורנוגרפיה בארצות הברית, את האונס בהודו, ואת ההטרדות המיניות בכל העולם והיה לי חשוב להזכיר אותם בשיר".

בנוגע לעבודה עם דאו אומר נאפר: "רצינו להתפתח ורצינו זמרת. מייסא הצטרפה לחבר'ה והיא עכשיו אתנו בכתיבה ובהלחנה, על הבמה, ובהקלטות באולפן. היא גדלה על הלהקה וזה מה שעושה את זה מגניב. היא דעתנית ויצירתית והקול שלה מהמם. נוצר בינינו פינג־פונג מתמשך עד שמוצאים את המינון הנכון לגבי כל שיר ושיר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ