סטיבן הוקינג מרגיע את מעריצות "וואן דיירקשן"

בהרצאת הולוגרמה שנערכה בסידני, נשאל פרופ' הוקינג מהו האפקט הקוסמולוגי שנוצר כשזאין עזב את להקת הבנים האהובה. הפרופ' לא התבלבל והגיב: "זה לא מחוץ לגבולות האפשר שביקום מקביל זאין נשאר בלהקה"

דפנה ארד
דפנה ארד

בסופה של הרצאת הולוגרמה בבית האופרה של סידני, במסגרת סדרת אירועי "Ideas at the House" נשאל פרופ' סטיבן הוקינג על ידי הקהל, "מהו לפי דעתך האפקט הקוסמולוגי שיצר זאין כשעזב את 'וואן דיירקשן', ושבר ברגע אחד מיליוני לבבות של מתבגרות ברחבי העולם?" מנחה האירוע, הפיזיקאי ואיש התקשורת פול דייביס, הקריא את השאלה מפתק והודה שאין לו מושג על מה מדובר. "סטיבן, אתה עוקב אחר הדברים האלה באופן הרבה יותר אדוק ממני, יש לך תשובה לסמנתה סו?"

הוקינג, אסטרופיזיקאי יליד אוקספורד, המשמש כפרופסור באוניברסיטת קיימברידג' ונודע בזכות ספרו "קיצור תולדות הזמן" השיב בשידור ישיר ממשרדו: "סוף סוף שאלה על נושא חשוב".

"אני מציע לכל נערה עם לב שבור לבחון לעומקו את המחקר בפיזיקה תיאורטית, מכיוון שיום אחד אולי תימצא ההוכחה ליקומים מקבילים. זה לא מחוץ לגבולות האפשר שמחוץ ליקום בו אנחנו חיים מתקיים יקום מקביל, ושביקום הזה, זאין נשאר ב'וואן דיירקשן'. אותה נערה בוודאי תשמח לשמוע שבעוד יקום מקביל, היא וזאין נשואים באושר".

זאין מליקצילום: אי־פי

בהרצאתו הוקינג עסק בתחומי המחקר שלו, והתייחס בגובה העיניים לנושאים כמו מקור היקום, המבנה שלו ועתידו, חורים שחורים, מכניקת הקוונטים, בוזון היגס, המפץ הגדול, אלוהים ועתיד האנושות. לסיום פרק ההרצאה פנה לקהל ואמר, "זכרו להרים את מבטכם מעלה לכוכבים. נסו להבין מה אתם רואים ולתהות מה גורם ליקום להתקיים. היו סקרנים. לא משנה כמה קשים חייכם, תמיד יש משהו שתוכלו לעשות ולהצטיין בו. חשוב לא לוותר".

הוקינג התייחס בהרחבה לסרט "התאוריה של הכל", בבימויו של ג'יימס מארש שיצא בשנה שעברה ועוסק בסיפור חייו: "הייתי מאוד מודאג מהסרט הזה, כי הוא מבוסס על ספר שכתבה אשתי לשעבר. נרגעתי כשקראתי את התסריט וכשצפיתי בו. היתה בו כנות מפתיעה לגבי נישואינו, אבל היו רגעים רבים בסרט שהיו די שונים ממהלכם במציאות, לדוגמה בסרט גיליתי את קרינת הוקינג אחרי שלוסי נולדה. במציאות, זה קרה כשהבנתי איך חורים שחורים נוצרים... אבל זה לא משנה. אני לא אגיד להם איך לעשות סרטים אם הם לא יגידו לי איך לפתור את מסתורי היקום. חשבתי שגילומו של אדי רדמיין את דמותי היה די טוב. הוא נפגש עם חולי ALS כדי להיות אותנטי. היו רגעים בסרט בהם כמעט האמנתי שהוא אני. מי שצפו בסרט אמרו לי שהוא מאוד השפיע עליהם. עבורי זו היתה החוויה הכי קרובה למסע בזמן. אמרתי לכולם שהסרט צריך לעסוק יותר בפיזיקה ופחות ברגשות, אבל אני פיזיקאי ולא פסיכואנליסט אז כנראה שזאת הערה צפויה מכיווני. בכלליות לדעתי ישנה מעט מדי התייחסות לפיזיקה בקולנוע אבל אני מניח שנקודת המבט שלי לא תתפוס בהוליווד..."

ההרצאה המלאה:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ