שלמה פפירבלט

"העיט השחור" הוא אחד מהשנסונים הידועים והנערצים בצרפת. שיר שהיה מזוהה לחלוטין עם דמותה ויצירתה של הזמרת הצרפתייה־יהודייה ברברה. בסוף השבוע, הרשיע בית המשפט הגבוה לערעורים בפריז את הקומיקאי הצרפתי דיודונה, שהפך ביד גסה את השנסון ל"תעמולה אנטישמית".

תחילת הפרשה בשנה שעברה, כאשר דיודונה מ'בלה מ'בלה, אחד מהאנטישמים הבולטים באירופה בעשור האחרון, ממציא תנועת ה"קנל" הידועה לשמצה (מועל־יד נאצי הפוך), כתב מילים חדשות למנגינה המקורית, הקליט והעלה לאתר האינטרנט שלו "נוסח חדש" לשיר של ברברה, תחת כותרת חדשה: "עכברוש שחור". בדברי ההקדמה שהקליט לשיר, מתאר דיודונה באופן גס את הזמרת ומדביק לה כינויי גנאי כמו "משוגעת" ו"סנילית". דיודונה כבר הורשע בעבר מספר פעמים בגין הסתה לשנאה.

בני משפחתה של ברברה, או בשמה האמיתי מוניק אנדרה סרף, אשר הסתתרה כילדה מפני הנאצים בעת כיבוש צרפת והלכה לעולמה ב–1997— הגישו תביעה משפטית נגד דיודונה, ודרשו להסיר מיד את הנוסח שלו לשיר מאתר האינטרנט ובכלל. אך דיודונה באמצעות עורכי־דינו סרב לעשות זאת ובבית המשפט טען להגנתו כי מדובר ב"פארודיה" לגיטימית ובזכותו לחופש הביטוי.

שחקן הכדורגל ניקולס אנלקה בתנועת "קנל"צילום: אי־פי

אולם התובעים, ובראשם ברנר סרף, בן־אחיה של הזמרת, ביקשו מבית המשפט לקבוע כי מדובר ב"שימוש לרעה המעוות את היצירה, תוך שימוש בביטויים אלימים". דיודונה לדבריהם, "מבקש לפגוע בזכרה של הזמרת ובעובדת היותה ממוצא יהודי". השיר "העיט השחור" הופיע והושר לראשונה על ידי ברברה ב–1970, באלבום הנושא את אותו השם. זהו שיר בעל נימה טרגית המספר במרומז על פגיעה מינית שחוותה כאשר הייתה בת עשר, מצד אביה.

בחודש יולי שעבר בית המשפט המחוזי קיבל את כל טענות בני משפחתה של ברברה, הרשיע את דיודונה והטיל עליו קנס של 50 אלף אירו. הוא גם הורה לו להסיר מיד את השיר הפוגעני מהאינטרנט — ואם לא ייעשה כך, יהיה עליו להוסיף קנס של 1,300 אירו על כל יום של דחייה בביצוע. דיודונה ערער על ההחלטה לבית המשפט לערעורים, וגם התמהמה בהסרת השיר מהאתר. בינואר האחרון נדחה הערעור שלו, אך הוא פנה לערכאה הגבוהה ביותר — בית המשפט הגבוה לערעורים, וזה כאמור הפך בסוף השבוע את ההחלטה לסופית, הותיר על כנו את הקנס בגובה 50 אלף האירו ואף הוסיף עליו קנס של 80 אלף אירו, על שהתמהמה בהסרת השיר מהרשת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ