בניגוד לתקנון: קובי אוז חשף כי ישפוט בפרס שרת התרבות לאמנים ותיקים

הזמר שיתף בפייסבוק גם את שמות המתמודדים הראויים בעיניו לקידום, בעוד התקנון מורה לשמור על סודיות באשר לזהות המתמודדים והשופטים

איתי שטרן
איתי שטרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קובי אוזצילום: אבנר צור

הזמר קובי אוז פרסם אמש בעמוד הפייסבוק שלו סטטוס שבו כתב כי הוא משתתף בצוות השופטים שיבחרו את האמן הזוכה בפרס שרת התרבות לאמנים ותיקים, ואף הציע שמות של אמנים שראויים לקבלו - זאת בניגוד לתקנון הפרס הקובע כי על חברי הוועדה לשמור בסוד את עובדת היותם שופטים בפרס. "כל מי שמכיר אישית אמנים ותיקים ומוכרים (מעל גיל שישים), אמנים הראויים לדעתכם לפרס, עודדו אותם להגיש מועמדותם לפרס הזה", כתב אוז בסטטוס והוסיף: "השנה אני אהיה אחד השופטים. חשבתי למשל על איתן מסורי, גרי אקשטיין, שמעון ישראלי ויהודה קיסר. כל שם שנראה לכם מתאים, אם יגיש טפסים, מועמדותו תישקל ברצינות".

לאור תקנון התחרות, נראה כי דבריו של אוז בעייתיים. כך למשל, סעיף 7 בתקנון התחרות קובע כי "חבר ועדה חייב לשמור בסודיות את מהלך העבודה וההליכים להענקת הפרס, לרבות זהות השופטים, זהות המועמדים וזהות הזוכים". עוד נכתב בהמשך התקנון כי "סודיות באשר לזהותם של מועמדים לפרס אשר לא זכו בו יישמר ללא הגבלת זמן". כאמור, בדברים שכתב אוז נחשפה גם זהותו כשופט וגם זהות המתמודדים אותם ראה כראויים לקידום.

מעבר לגילוי שמותיהם של המתמודדים, מציין התקנון כי "חבר ועדה לא יהיה נתון בחשש לניגוד עניינים. אם יתעורר חשש כאמור בכל שלב של הליך מתן הפרס, יתפטר אותו חבר ועדה או יפעל על פי הנחיותיה של היועצת המשפטית של המשרד". לנוכח סעיף זה מתמיה לגלות כי בסטטוס אחר שפירסם אוז באפריל 2010 כתב כי הוא עומד לשיר אצל יהודה קיסר שלושה שירים במסגרת תוכנית רדיו ששודרה ברשת ג'. כמו כן, אוז השתתף באותה שנה בערב מחווה שנערך לכבודו של קיסר במועדון הבארבי בתל אביב.

אוז הגיב לדברים ואמר לעיתון "הארץ" כי "״ראשית, התקנון לא בידי, אבל לא חשפתי את 'זהות השופטים' אלא את זהותי בלבד. אולי עשיתי טעות טכנית כשפרסמתי את שמי, אבל קיוויתי שאנשים שאינם בדרך כלל במעגל של מגישי המועמדויות ירגישו בנוח להגיש, וגם לתחושתי עדיף שהשופטים יהיו כולם גלויים לציבור מאשר מעגלים סודיים המעניקים פרסים לשותפי הסוד שלהם. שנית, עודדתי בגלוי אמנים מבוגרים להגיש מועמדותם, אם בין המועמדים הייתי מגלה מישהו שעשוי להיות לי ניגוד עניינים לשפוט בעניינו הייתי נמנע מלשפוט".

פרס שרת התרבות לאמנים ותיקים ע"ש אריק איינשטיין מוענק השנה זו הפעם הראשונה על ידי השרה מירי רגב ומטרתו לתמוך באמנים ותיקים מעל גיל 60. גובה הפרס עומד על 50 אלף שקלים לאמן ואמות המידה לזכייה בו כוללות את אורך תקופת העשייה של המועמד (לפחות 30 שנה), מידת הגיוון האמנותי וחשיבות התרומה שהשיאה פעילותו של האמן לתרבות בארץ. כמו כן, המועמדים חייבים להיות אזרחי ישראל.

טרם התקבלה תגובת משרד התרבות לדברים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ