מתיסיהו סירב להצהיר על תמיכה במדינה פלסטינית וסולק מפסטיבל בספרד

הראפר היהודי, שביקר והופיע כמה פעמים בישראל, לא נענה לדרישה של מארגני הפסטיבל לחתום על הצהרת תמיכה ועל כן בוטלה השתתפותו בפסטיבל. הידיעה עוררה שלל תגובות ברשת

איתי שטרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
איתי שטרן

פסטיבל רגאיי גדול בספרד בשם "רוטוטום" (Rototom) ביטל את השתתפותו של הראפר מתיסיהו בשל העובדה שלא הסכים לחתום על הצהרת תמיכה ברעיון המדינה הפלסטינית, כך מדווח "אל פאיס" הספרדי. הראפר, שביקר והופיע בישראל מספר פעמים, סירב להיענות לדרישתם של מארגני הפסטיבל, שהצהירו כי הם רגישים לסוגיית המדינה והעצמאות הפלסטינית.

לדברי מארגני עצומת התמיכה, שיצאו נגד הופעתו של מתיסיהו וקראו לביטולה, הראפר השתתף בעבר באירועים פרו־ציוניים ואף קבע כי "לא קיימת מדינה פלסטינית". בהצהרה ששיחררה הנהלת הפסטיבל נכתב כי "הוכחנו את הרגישות שלנו לנושא הפלסטיני פעמים אינספור". בהמשך נכתב כי הפסטיבל הוכיח מאז הקמתו מלפני 22 שנים כי הוא שם במרכזו מסרים של שלום, צדק חברתי וזכויות אדם.

מתיסיהו
מתיסיהוצילום: AP

ייתכן כי מה שהעלה את חמתם של תומכי תנועת החרם על ישראל (BDS) היה ביקורו של מתיסיהו בישראל, אז צילם חלק מהקליפ שלו לשיר "Sunshine" בירושלים וכן בתחומים שמעבר לקו הירוק שכללו את אזור מעלה אדומים וים המלח. כמו כן, מתיסיהו פקד את ישראל מספר פעמים והופיע בה על שלל גלגוליו: כראפר חסידי וגם לאחר שעזב את הדת. בראיון שהעניק בעבר ל"מעריב" אף הצהיר כי שקל לעשות עלייה.

הידיעה אודות ביטול הופעתו של מתיסיהו בפסטיבל עוררה שלל תגובות ברשת. ג'פרי גולדברג, כתב ה"אטלנטיק", עקף את הספרדים וצייץ בטוויטר כי "בספרד יהודים עדיין צריכים להכריז על אמונות שאינן שלהם" ברומזו לתקופת האינקוויזיציה, אז נאלצו יהודים להמיר את דתם בכדי שלא יובלו אל השמד. דיוויד בי כהן, סופר והוגה דעות אמריקאי ליבלרלי, הוסיף כי תגובת הפסטיבל היא בגדר אנטישמיות מוחלטת.

רבים מהמגיבים בטוויטר ציינו גם כי ביטול הופעתו של מתיסיהו מחריפה את הרף של תנועת ה-BDS שכן היא לא קוראת אך ורק לביטול של הופעות של אמנים בינלאומיים בישראל, אלא פועלת גם כנגד אמנים יהודים בשל מוצאם. כך למשל, ברוק גולדשטיין צייצה: "תנועת ה-BDS הפסיקה להעמיד פנים שישראל היא מטרת החרם שלה". לצידה הגיב בריאן שוורץ שכתב "מתיסיהו אינו ישראלי אבל הוא יהודי. אירופאים אנטישמיים קיימים ובועטים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ