החופש תם ורגב חוזרת למאבק. על הכוונת: דניאל בארנבוים וסינמטק תל אביב

שרת התרבות גינתה הבוקר את האפשרות שבארנבוים יתלווה לביקור הקנצלרית מרקל באיראן יחד עם תזמורת ברלין. אמש, בעקבות הכוונה להקרין בסינמטק סרט על החיים בעזה מטעם "בצלם", חזרה רגב והודיעה כי תקדם חוק בנושא חופש המימון

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שרת התרבות והספורט מירי רגב התייחסה הבוקר בעמוד הפייסבוק שלה לדיווחים בגרמניה ולפיהם המנצח הישראלי דניאל בארנבוים יופיע עם התזמורת הממלכתית של ברלין באיראן. לפי הדיווחים, מקורות בתזמורת טענו שאם ייחתם הסכם הגרעין עם איראן, תלווה התזמורת את הקנצלרית אנגלה מרקל בביקורה הראשון במדינה. עם זאת, מדובר בדיווחים על מגעים בלבד.

בתגובה על כך כתבה השרה רגב כי בכוונתה לפנות לנציגי משרד החוץ ולשרת התרבות של גרמניה, בטענה שהופעתו של בארנבוים, אם אכן תתקיים כפי שדווח, תפגע במאמצי ישראל למנוע את יישום הסכם הגרעין עם איראן ותתן רוח גבית לדה־לגיטימציה נגד ישראל.

שרת התרבות רגב. נגד דה לגיטימציהצילום: מוטי מילרוד

"את המנגינה הזאת חייבים להפסיק", כתבה השרה, "בארנבוים מוביל קו אנטי ישראלי ודואג להכפישה תוך שהוא משתמש בתרבות כמנוף לדעותיו הפוליטיות נגד מדינת ישראל. זו החלטה שגויה של מרקל. איראן היא מדינה תומכת בטרור, עומדת מאחורי חיזבאללה, ג'יהאד איסלאמי וחמאס ולמנהיגיה דם על הידיים. אני סבורה כי נכון תנהג גרמניה אם תבטל את הופעתה של התזמורת ושל מנצחה. אין שום סיבה לחגיגה ובטח לא לתזמורת".

דניאל בארנבוים. על פי הדיווחיםצילום: רויטרס

אמש חזרה והודיעה השרה רגב כי במושב הכנסת הבא תקדם חקיקה המונעת תקצוב לגופים ציבוריים שנותנים במה לפגיעה בסמלי המדינה — זאת בעקבות אירוע של ארגון "בצלם" שיתקיים מחר (ה') בסינמטק תל אביב, ובו יוקרנו סרטים על חייהם של תושבי עזה בתקופת הלחימה ב"צוק איתן". הסרטים, שיוצגו תחת הכותרת "עזה: מבט מבפנים", צולמו על ידי אזרחים עזתים ומתנדבי ״בצלם״.

בשל האירוע קראו פעילי ימין לשרה רגב למנוע את תקצוב הסינמטק, והיא מסרה בתגובה: "שרת התרבות והספורט מובילה מדיניות ברורה ונחושה לפיה מוסדות תרבות המקרינים סרטים או מיצגים הפוגעים ומסיתים נגד המדינה אינם ראויים לתמיכת המדינה. למדינה יש החופש להחליט את מי לממן. השרה עומדת על כך שמדינה אינה יכולה לקבל מצב בו מוסדות הנתמכים על ידיה משמשים במה לתעמולה פלסטינית המבקשת לפגוע בביטחונה של מדינת ישראל ובחיילי צה"ל".

בדבריה חזרה והתייחסה רגב גם לחוות־הדעת שהוציא היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, לפני כשבועיים, ובה נקבע כי הביטוי "חופש המימון" אינו קביל מבחינה משפטית: הדברים התייחסו לכוונתה של השרה ואנשי משרדה לתקצב גופי ציבור על סמך השקפותיהם הפוליטיות. "לצערי היועמ"ש כובל את ידי הממשלה", אמרה אמש השרה, "ואינו מאפשר שלילת תמיכה הקשורה לתוכן. עמדתו אינה הגיונית ואינה מקובלת ברחבי העולם, גם לא במדינות נאורות כמו ארה"ב. לכן כבר במושב הקרוב אביא חקיקה אשר תאפשר שלילת תמיכה ממשלתית ממוסדות, עקב הסתה, פגיעה בסמלי המדינה ועידוד טרור".

מנהל סינמטק תל אביב, אלון גרבוזצילום: אסף עברון

סינמטק תל אביב כבר ספג בעבר גינויים מהצד הימני של המפה הפוליטית לאחר שבשנה שעברה השכיר כמה אולמות עבור פסטיבל סרטי הנכבה. אז אמרה שרת התרבות היוצאת, לימור לבנת, כי יש לשלול תקציבים מהמוסד בשל תמיכתו בעידוד השיח בנושא זכות השיבה של הפלסטינים. עם זאת, בניגוד לעמדתה של לבנת תקציבו של הסינמטק לא נפגע עד כה.

אלון גרבוז, מנהל סינמטק תל אביב, מסר בתגובה: ״טוב שהיועץ המשפטי הבין עם מי יש לו עסק. אני מקווה שלא יהיה מושב נוסף לכנסת הזאת. אם במקרה כן, אין שום דבר בפעילות הסינמטק שיש בו משום הסתה, פגיעה בסמלי המדינה ועידוד טרור. כן יש בפעילות הסינמטק תמיכה בחופש הביטוי, בדמוקרטיה ובזכויות האדם. כדאי שהשרה תבין זאת. אי לכך לא נותר לה אלא להגדיל את התמיכה בסינמטק, מוסד תרבותי חשוב שמביא כבוד למדינה״.

מארגון "בצלם" נמסר: "נמשיך לעשות את העבודה שלנו שכוללת בין היתר אירועים שבהם אנחנו חושפים לציבור הישראלי את מציאות החיים של תושבי עזה, כמו האירוע בסינמטק. חשוב להדגיש שיש צמא אדיר בקרב ישראלים לשמוע על המצב בעזה ולדבר עם הציבור העזתי. האירועים שערכנו עד כה במתכונת זו היו מאוד מוצלחים ולפיכך קצת תמוה שבישראל של היום, שיחה עם אזרחים מעזה על חוויותיהם בזמן צוק איתן והחיים תחת הסגר שממשלתנו מטילה על הרצועה, נחשבת לאירוע חתרני. הדבר רק מוכיח כמה חשוב להמשיך ולשקף את המציאות הזו לציבור בישראל".

עו"ד דן יקיר, היועץ המשפטי של האגודה לזכויות האזרח (שבעקבות פנייתה ליועמ"ש הבהירו המשנות שלו, אורית קורן ודינה זילבר, כי רגב לא תוכל לערב שיקולי תוכן בקביעת התמיכה הכספית ליצירות תרבות, בשל פגיעה בחופש הביטוי), סבור שאין צורך בחקיקה כמו זו שיוזמת רגב. "ברור שהמדינה לא צריכה לתמוך במשהו שהוא בגדר עבירה על החוק, ואם יש בו הסתה — על המדינה חלה חובה לא לתמוך. זה חלק משיקול הדעת המינהלי ובשביל זה לא צריך חוק", קובע יקיר.

מלבד זאת, יקיר אינו רואה קשר בין כוונת החקיקה של רגב לבין אירוע "בצלם" בסינמטק. "'בצלם' הבהיר שאם יש באירוע ביקורת, הרי היא נגד מדיניות הממשלה ולא נגד החיילים. זו מדיניות שהוכתבה מגבוה על ידי הממשלה, שר הביטחון ובכירי הצבא, והאירוע לא מכוון נגד מעשה של חייל זה או אחר. כל מטרתו היא להראות את הסבל האנושי שנגרם בעזה. רק ערל לב יכול להתנגד לכך".

בהקשר זה נזכר יקיר במחזה "מבדולח לעשן" מאת ז'אק אטלי, שעלה בתיאטרון הקאמרי ב–2010 בבימוי אורי אגוז ושיחזר את ישיבת בכירי המשטר הנאצי אחרי ליל הבדולח, שבה החליטו בין היתר לא לפצות יהודים שרכושם נפגע במהומות. "אם עולה הצגה כזו אי אפשר לטעון שהקאמרי תומך במפלגה הנאצית", הוא אומר, "האמנות היא כלי רגיש ומורכב ולא כל הצגה שמתארת, לדוגמה, מחתרת יהודית שרוצה לפוצץ את המסגדים על הר הבית (כמו שתואר בין היתר במחזה "חבלי משיח" מאת מוטי לרנר, י"א) או לבצע פיגועי טרור — היא בהכרח קריאה למעשי טרור. אסור שהשרה תהיה בגדר פיל בחנות חרסינה ותראה את האמנות באופן פשטני. אם יש יצירה אמנותית שיש בה הסתה ברורה וחד־משמעית לגזענות או לאלימות — חובה על משרד התרבות לא לתמוך בה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ