לאי-פי החדש של קותימאן צריך להקשיב בסבלנות

"Space Cassava" עשוי מחומרים דומים לאלה שקותימאן מנגן בהופעות עם האורקסטרה שלו - לא מוזיקה שאפשר לדגום בזמן שבודקים מיילים

בן שלו
בן שלו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בן שלו
בן שלו

קותימאן הוא ככל הנראה המוזיקאי הישראלי היחיד בשנים האחרונות שהצליח לגלוש כמו גדול על רוח הזמן. ההבנה העמוקה שלו את תרבות הרשת סללה את הדרך לפרסום עולמי עם הפרויקט המבריק "Thru you". אבל לצד העיסוק המתמשך שלו בממשק בין מוזיקה לאינטרנט (לא מזמן הוא הוציא את הסינגל "Inner galactic Lovers"), קותימאן פועל גם באפיקים יצירתיים שבהם הוא נהנה להפנות את הגב לרוח הזמן. 

האי־פי החדש שלו, שנקרא "Space Cassava" ועשוי מחומרים דומים לאלה שקותימאן מנגן בהופעות עם האורקסטרה שלו, מנוגד בתפישה האמנותית שלו למנטליות "הצץ וצייץ" של עולם הרשתות החברתיות. שני קטעים בסך הכל יש באי־פי הזה, הקצר שבהם נמשך 12 דקות והארוך 14. זאת לא מוזיקה שאפשר לדגום בזמן שבודקים מיילים. צריך להקשיב לה בראש פנוי וסבלני, לתת לה להתפתח בהדרגה ולאפשר לסאונד העשיר להתפשט ולחלחל אל קולטני הגרוב ההזייתי במוח. 


קותימאן. גרוב הזייתי צילום: בן פלחוב

לא בטוח שצריך לנסות לפרש את שם האי־פי החדש, "Space Cassava", אבל אם מתעקשים לעשות את זה אפשר למצוא בו היגיון. קסאווה הוא צמח שהשורש שלו משמש להכנת מזון. יש הרבה אדמה במוזיקה של קותימאן. הבס וכלי ההקשה מאוד דומיננטיים. אבל יש אצלו כמעט תמיד גם תחושה חללית, טריפית. הרצועה שנקראת כשם האי־פי טובה אך לא חפה מפגמים. לקראת סופה יש נפילת מתח ונדמה שהיא לא לגמרי מצדיקה את אורכה, 14 דקות. הרצועה השנייה מתאפיינת בדינמיקה הפוכה. היא מתחילה כמו קטע פאנק אינסטרומנטלי די סטנדרטי, אבל לקראת קו האמצע קותימאן מתחיל לטפטף תבלינים מעניינים לתוך המוזיקה, שמתחילה לרתוח עם סולו קלרינט שרוט (במובן הכי טוב של המלה) של אייל תלמודי ואחר כך מגיעה לשיא עם התפוצצות נפלאה של כלי הנשיפה. הרצועה הזאת נקראת "Cheetah Guava". במקרה הזה אפילו לא ננסה לפרש את השם.

Cheetah Guava

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ