המגמה מוזיקה |

שבע וחצי דקות אינסטרומנטליות

בן שלו
בן שלו
בן שלו
בן שלו

ההופעה הנהדרת של להקת "Tortoise" במועדון הבארבי בתל אביב לפני כשלוש שנים (באותו יום שבו מדונה הופיעה בפארק הירקון) היתה אחת מאותן הופעות נדירות שמוציאות את המאזין לרחוב ברוח מרוממת.

על הבמה היו חמישה גברים לא צעירים, שנראו כמו מדענים במעבדה יותר מאשר כמו מוזיקאים בהופעה. כל אחד מהם היה שקוע בכלים שלו, מנותק לכאורה מהארבעה האחרים, אבל השדר המוזיקלי שהם הפיקו ביחד היה משותף, כובש ואפילו מסחרר. היתה אקסטזה של יצירה באוויר, למרות היסוד הגמלוני והיורמי.

שלוש שנים אחרי ההופעה הזאת, ושש שנים אחרי אלבומה הקודם של "טורטויז", ששמה נקשר בסוף שנות ה–90 בז'אנר הפוסט־רוק, חמשת מדעני הצליל משיקגו עומדים להוציא אלבום חדש, "The Catastrophist". בשבוע שעבר הם הוציאו את הסינגל הראשון מתוכו, "Gesceap", שמחיה מיד את הזיכרונות מההופעה בבארבי ומזכיר מאוד במהותו את הרוח המוזיקלית שנשבה בה. שבע וחצי דקות אינסטרומנטליות (חובבי שירים בפורמט הרגיל, ראו הוזהרתם), שבהן חמישה זרמים מוזיקליים עצמאיים מתערבבים זה בזה ומרצדים ביחד. סוג של פוגה אלקטרונית עם לב אנושי־רובוטי פועם. מתאבן נהדר לאלבום שייצא בתחילת 2016.

הנה סיבה טובה לקנא בתושבי שיקגו. מתברר שהניצוץ שהדליק את האלבום החדש היה פנייה של עיריית שיקגו אל חברי "טורטויז". העירייה הזמינה מההרכב יצירה שתתייחס למסורת המוזיקלית האדירה של העיר, שבלעדיה קשה לדמיין את ההיסטוריה של הג'ז, הבלוז וגם המוזיקה האלקטרונית.

"טורטויז" כתבו חמישה קטעים ארוכים וביצעו אותם בכמה הופעות. כשהגיע הזמן להקליט אלבום הם החליטו לעבד מחדש, בצורה שונה לגמרי, את היצירות האלה, וכך התהוו 11 הקטעים של האלבום החדש. "טורטויז" ילוו את יציאת האלבום בסיבובי הופעות בארה"ב ואירופה. הסיבוב האירופי, שיתקיים בפברואר, יימשך בסך הכל שבועיים וכל ההופעות בו כבר נקבעו. למרבה הצער הוא לא כולל קפיצה לתל אביב.

תגובות