המגמה מוזיקה |

להקת מיקרוקסטרה מנגנת בעיניים עצומות

בן שלו
בן שלו
בן שלו
בן שלו

חובבי מוזיקה הרפתקנית אולי זוכרים שלפני שבע שנים הופיע במועדון לבונטין 7 בתל אביב המוזיקאי הספרדי פרנסיסקו לופז, שנוהג לנגן מול קהל מכוסה עיניים. סרט בד שחור חיכה על כל כיסא והקהל בלבונטין התבקש לכסות את עיניו. המטרה היתה להקשיב על עיוור, ללא הסחות דעת ויזואליות, וההופעה של לופז הבהירה שהחשכת שדה הראייה מייצרת חוויה מעניינת. אבל מה קורה כשמי שמכסה את עיניו ומכבה את שדה הראייה שלו הוא לא הקהל אלא המוזיקאים? בימים הקרובים תהיה הזדמנות לברר את העניין.

"מיקרוקסטרה" היא תזמורת קטנה שחבריה מנגנים עם כיסוי עיניים. היחיד שרואה הוא המנצח, והוא מפעיל את הנגנים באמצעות מגע. "חלק מהרעיון הוא להוציא את המוזיקאים מאזור הנוחות שלהם ולקחת מהם את רשת הביטחון הוויזואלית שלהם", מסביר נדב לזר, אחד מנגני התזמורת (בין הנגנים האחרים: דב רוזן, שהוא היוזם והמנהל האמנותי של התזמורת, אורי מרום, איתי קויפמן, רותם בר־אור, עוזי רמירז, טל פוגל ואודי רז).

"לעיניים יש תפקיד מרכזי בזמן הנגינה", מוסיף לזר. "אתה נעזר בהן כדי לקרוא את המוזיקאים סביבך, להבין מתי הם נכנסים, מתי הם מסמנים לך שהם מסיימים. אתה רואה את האיתותים הקטנים של שפת הגוף, שמרמזים על שינוי סולם או על חלוקת קולות. לפעמים אתה גם סתם רוצה לראות את הכלי שאתה מנגן בו. בהופעות של 'מיקרוקסטרה' אין את כל הדברים האלה. לפעמים אתה אפילו לא יודע איזה כלי המנצח דחף לך ליד, ואתה מיד צריך ליצור אתו משהו מעניין. יש לך רק שתי אוזניים, ואתה צריך לסמוך עליהן ב-100%".

ההופעה הראשונה של התזמורת העיוורת תתקיים ביום חמישי במועדון הג'אם בעכו. הופעות נוספות יתקיימו ב-26 באוקטובר בלבונטין 7 בתל אביב, ב-27 בחודש בצוללת הצהובה בירושלים (מובטחת "אורחת סודית") וב-29 בחודש במחסן בבאר שבע.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות