השרה רגב רוצה לחולל שינויים בגלגלצ

שרת התרבות בוחנת אפשרות להקמת תחנה אחות שתשדר רק מוזיקה עברית. רגב מציעה גם לחייב את התחנה להשמיע יותר מוזיקה ישראלית, ולשנות את הרכב ועדת הפלייליסט

איתי שטרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אולפני גלגלצ
איתי שטרן

שרת התרבות מירי רגב הודיעה היום (שני) כי היא מנהלת דיאלוג עם מנהלי ועורכי גלגלצ מתוך כוונה לחולל שינויים בתחנה הצבאית ולהכניס אליה יותר תכנים מוזיקליים בעברית בכלל, ובתחום המוזיקה המזרחית בפרט. הנסיון לשנות את אופי התחנה בא לדברי השרה מתוך שאיפה ל"יצירת צדק תרבותי, קידום היצירה והיוצרים הישראלים". בהודעה רשמית שפירסמה רגב נכתב כי "אני מאמינה שיחד עם התחנה ונכונותה לשינוי, אצליח להוביל את המהלך לטובת הציבור וקהל המאזינים".

שרת התרבות מירי רגבצילום: נועם מושקוביץ

עם זאת, נכון להיום, אין בסמכותה של השרה לבצע כל שינוי בגלגלצ או בתחנת האם שלה, גלי צה"ל - והחלטות מסוג זה יוכלו להתקבל, אם בכלל, על ידי שר הביטחון בלבד. גורמים בלשכתה של רגב הבהירו כי  היא מבקשת לבצע את המהלך מתוך שיתוף פעולה עם אנשי התחנה ולא באופן מאולץ ומתוקף תפקידה הפוליטי. 

בהצהרה של רגב נכתב כי לפי שעה עומדות על הפרק שלוש אופציות מרכזיות לשינוי במבנה התחנה. בין ההצעות שעלו: הקמת תחנה אחות לגלגלצ שתשדר רק מוזיקה עברית. לפי הצעה נוספת, התחנה תחויב בהגדלת משמעותית של זמני השמעת המוזיקה העברית. עוד הצעה כוללת את שינוי הרכב ועדת הפלייליסט כך "שתייצג טוב יותר את החברה הישראלית". 

פרסום ההצהרה מגיע לאחר רצף פגישות שנערכו בחודשים האחרונים בהן נכחו השרה עצמה, מפקד גל"צ ירון דקל, מנהל גלגלצ, נדב רביד, סגניתו ועורכת המוזיקה הראשית בתחנה, יסמין ישבי ונציגים נוספים. רגב נכנסה לעובי הקורה בכל הקשור לנעשה בתחנה לאחר שהזמרת מאיה בוסקילה טענה כי גלגלצ מזניחה אותה וזמרות נוספות במשך שנים ארוכות, והוסיפה כי לא ניתנת במה מספקת לזמרות ישראליות בתחנה. טענות נוספות שנפלו על אוזניים קשובות בלשכת השרה הדגישו את מיעוט המוזיקה המזרחית המגיעה לפלייליסט - דבר שנתפס על ידה כאפליה שיש לתקן. 

במהלך הפגישות היו אלה דווקא נציגי התחנה הצבאית שהציעו שתיים מהצעות שהציגה רגב: האפשרות להקמת תחנה נוספת, ועוד הצעה - הריאלית מבין השתיים - שקובעת כי היקף השמעות השירים בעברית בתחנה יעמוד על 55% לפחות, לעומת 40% כיום. 

לצד שתי היוזמות הללו, הכוונה לשנות את הרכב ועדת הפלייליסט היא הרגישה ביותר. הפלייליסט, שנקבע בישיבה שבועיות בה משתתפים בין תשעה לעשרה עורכים מוזיקליים העובדים ומשרתים בתחנה, נחשב למקור ההצלחה של גלגלצ. מדי ישיבה, מקשיבים העורכים לרצף שירים חדשים שהגיע למשרדם במהלך השבוע ומחליטים מי מהם ישובץ ברשימות ההשמעה. במהלך השנים זכתה שיטה זו לביקורת רבה בשל טעמם של עורכי התחנה. עם זאת, גם לחצים שהופעלו לשינוי שיטת בחירת השירים, לא צלחו. כך למשל, בעתירה שהוגשה לבג"צ על ידי עו"ד גיא אופיר בטענה כי גלגלצ פועלת שלא כחוק בבחירתה את שירי הפלייליסט, קבע בית המשפט העליון כי אין אמת בדברים וכי "אנחנו כבית משפט לא נבחר שירים".  

בגלגלצ הבינו שרגב מעוניינת לגוון את הרכב האנשים המשתתפים בישיבות הפלייליסט, ובהתאם לכך - גורמים בתחנה ציינו כי בכוונתם לשנות את אופן איתור המועמדים לתפקידי עריכה מוזיקלית בתחנה. כמו כן, ממידע שהגיע ל"הארץ" עולה כי במבחני הקבלה לתחנה, בהם נשאלים הנבחנים שאלות בנוגע למוזיקה, קיימות כמה שאלות על מוזיקה מזרחית, לצד שאלות על מוזיקה בעברית בכלל ועל מוזיקה לועזית.

בגלגלצ אכן לא מושמעת מוזיקה מזרחית באותה תדירות שבה מושמעת מוזיקה בסגנונות אחרים. עם זאת, בשנים האחרונות, ועם לא מעט דחיפה מצד מנהל התחנה הנוכחי נדב רביד וקודמתו דלית עופר, הלכה מגמה זו והשתנתה. כך למשל, בפלייליסט של השבוע הנוכחי בתחנה ישנם שירים מאת דודו אהרון, אדיר גץ, להקת A-WA, ריף כהן ועוד. מגמה זו באה מתוך תפישה של רביד ושל עופר, כי על התחנה לשקף מנעד תרבותי רחב ומייצג של החברה הישראלית.

מאיה בוסקילה, שהתניעה את המהלך הנוכחי של רגב, אמרה היום ל"הארץ": "מאוד מרגש המהלך הזה שקורה היום. לא מעט אנשים חשבו שיצאתי למאבק הזה בשביל עצמי, אבל הדבר נעשה לטובת כל הזמרים והזמרות שמגיע להם להיות מושמעים בתחנה הממשלתית הזו. אני מקווה שנצליח לעשות את השינוי על הצד הטוב ביותר ושגלגלצ ייתנו יד באהבה למהלך. אני שמחה מאוד על הדברים כי לא האמנתי שזה יקרה ולאורך הדרך הלכתי לבד. אמנים התקשרו לתמוך בי אבל לא הביעו את הדברים בפומבי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ