כל הג'ז הזה |

מבול של פסטיבלי ג'ז שוטף את הארץ

בן שלו
בן שלו
הסקסופוניסט ג'יי־די אלן שיתארח בפסטיבל "ג'ז תל אביב"
בן שלו
בן שלו

אחרי תקופת יובש, שבה נדמה היה כי פסטיבל הג'ז באילת יישאר לבדו על מפת פסטיבלי הג'ז בישראל, התחולל לאחרונה מהפך בגזרה: מבול של פסטיבלי ג'ז עומד לשטוף את הארץ בשבועות הקרובים, שפע חסר תקדים.

פסטיבל הג'ז בתל אביב, שלא התקיים במשך שנתיים וכמעט בוטל, חוזר בפורמט מורחב ויתקיים בסינמטק תל אביב בין 25 ל-27 בנובמבר. פסטיבל ירושלמי חדש ומבטיח, בניהולו האמנותי של החצוצרן אבישי כהן, יתקיים במוזיאון ישראל בין 2 ל-4 בדצמבר. באשדוד יתקיים באותם תאריכים פסטיבל סופרג'ז. בר ההופעות התל אביבי רוטשילד 12 הזמין לישראל את הפסטיבל הג'ז־אלקטרוניקה הברלינאי XJazz, שיתקיים במקום בין 9 ל-11 בדצמבר.

קרוב משפחתו של הג'ז, הבלוז, זוכה אף הוא לאירוע משלו – פסטיבל הבלוז של תל אביב, מהדורה אקוסטית (המהדורה החשמלית התקיימה בקיץ), שיתקיים בין 2 ל-5 בדצמבר, באותם ימים כמו פסטיבל הג'ז הירושלמי וסופרג'ז אשדוד. נהדר שכל הפסטיבלים האלה מתקיימים. חבל שהם נדחסים כולם לאותה משבצת זמן. לחמשת הפסטיבלים האלה אפשר להוסיף שניים שכבר התקיימו בשבועות האחרונים: הפסטיבל החדש "יפו ג'ז" ופסטיבל הג'ז של מועדון לבונטין 7.

ריבוי הפסטיבלים הוא במידה רבה תוצר של יזמות תרבות פרטית, שצמחה לצד האירועים הממוסדים. פסטיבל יפו ג'ז היה יוזמה של הסקסופוניסט עמיקם קימלמן ומומן בקמפיין הדסטארט מצליח מאוד. הרוח החיה מאחורי פסטיבל הבלוז של תל אביב היא ימית הגר, חובבת בלוז חדורת שליחות. הפסטיבלים של רוטשילד 12 ולבונטין 7 צמחו מתוך הפעילות של שני המועדונים.

יזמות פרטית ממוסדת ומשומנת יותר עומדת מאחורי חזרתו של פסטיבל ג'ז תל אביב. בעבר הוא הופק מתקציב בלעדי של עיריית תל אביב, ובגרסתו החדשה הוא מופק בשיתוף עם קבוצת זאפה. פסטיבל הג'ז הירושלמי הוא תוצר של שיתוף פעולה בין הקרן לירושלים (מנהל תחום התרבות בקרן הוא המוזיקאי אצ'ה בר, שיזם את הפסטיבל החדש) לבין פסטיבל ישראל.

המלצות נבחרות על מופעים בפסטיבלים (מתוך מספר גדול של הופעות מסקרנות).

פסטיבל הג'ז הירושלמי: הסקסופוניסט האמריקאי דייוויד סנשז, הבסיסט היהודי-האמריקאי שניר עזרא בלומנקרנץ, להקת הדו-וופ הניו יורקית "Dutchess" והמופע שבו מאיה דוניץ תנגן את המוזיקה של הפסנתרנית והנזירה האתיופית אמהוי צגה.

פסטיבל ג'ז תל אביב: הסקסופוניסט ג'יי-די אלן, הזמרת טירני סאטן וחזרתו לבמה של הצמד "ראס דשן" (הסקסופוניסט אבטה בריהון והפסנתרן יצחק ידיד).

פסטיבל סופרג'ז אשדוד: הגיטריסט מייק סטרן והמתופף לני וייט.

פסטיבל XJazz: שיתוף הפעולה בין גונתר זומר לאייל תלמודי, רביעיית Studnitzki, טריו Melt.

פסטיבל הבלוז של תל אביב: ליל' ג'ימי ריד וג'רון "בליינד בוי" פקסטון. אחת ההופעות של פקסטון, שמתקשה בראייה, תהיה בשיתוף המרכז הישראלי לעיוור. היא תתקיים ב-4 בדצמבר במרכז ענב בתל אביב וחצי מהאולם יוקצה לעיוורים וללקויי ראייה.

תגובות